Artrozė – dažniausiai sąnarius pažeidžianti liga. Nuo jos įprastai kenčia vyresnio amžiaus žmonės, tačiau neapsaugoti ir jauni žmonės, ypač dirbantys sunkų fizinį darbą, aktyviai sportuojantys arba turintys viršsvorį.
Svarbiausia artrozės terapija – judėjimas, neapkraunant pažeistų sąnarių.
Atrodo neįtikėtina, tačiau reguliarus judėjimas gali sumažinti skausmą.
Štai septynios priežastys, kodėl reikia judėti, kai skauda sąnarius
1. Judesių metu į sąnario ertmę išsiskiria sąnarinis skystis, kuris sutepa ir pamaitina kremzlę.
2. Kremzlėje gerėja medžiagų apykaita.
3. Kremzlė tampa storesnė ir atsparesnė uždegimui, o tai reiškia, kad ji bus sunkiau pažeidžiama.
4. Stiprėja sąnarį supantys raumenys ir raiščiai, todėl sąnarys tampa stabilesnis ir tuo pačiu saugesnis.
5. Sąnariui tenkantis krūvis sumažėja, pristabdomas ligos progresavimas.
6. Sustiprėjus raumenims ir raiščiams, ilgiau išliksite judrus, ne taip greitai pavargsite.
7. Judant organizme išsiskiria medžiagos, gerinančios nuotaiką ir tuo pačiu mažinančios skausmą, todėl po mankštos pasijusite geriau.
Koks judėjimas gali būti naudingas, sergant artroze?
Labiausiai tinka plaukiojimas, važiavimas dviračiu, vaikščiojimas. Plaukiojimas ir specialūs pratimai, atliekami šiltame vandenyje, neapkrauna sąnarių, todėl visada rekomenduojami sergantiems artroze.
Vaikščiokite! Vaikščiojimas taip pat geras judėjimo išlaikymo būdas. Kiekvieną dieną 20-30min. skirdami pasivaikčiojimui jūs puikiai pamankštinsite sąnarius.
Jei sunku surasti laiko, bus lengviau, jei planuosite savo veiklą. Užuot važiavę automobiliu ar autobusu, nedidelius atstumus stenkitės įveikti pėsčiomis. Jei tik pajėgiate, vietoj važiavimo liftu, rinkitės laiptus.
Nepasiduokite apgaulingam pasyvumo „gerumui“
Ne visada bus lengva įvykdyti šias užduotis. Sustiprėjus sąnario skausmui, natūraliai kyla noras nutraukti bet kokį fizinį krūvį. Kartais net ir sveikatos priežiūros specialistai klaidingai pataria nejudėti ligos paūmėjimo metu.
Be krūvio nusilpsta raumenys, sąnarys sustingsta, sumažėja jo lankstumas, vis sunkiau tampa vaikščioti, greičiau pavargstate. Susidaro užburtas ratas – mažiau vaikštote – labiau skauda, labiau skauda – mažiau vaikštote.
Taip, išsivysčius sąnario uždegimui, judėjimą gali tekti šiek tiek apriboti, tačiau nuolatinis gulėjimas lovoje ir ramybė sąnariams žalinga.
Judėkite tiek, kiek tik galite, neapkraudami sąnarių. Taip užkirsite kelią ligai, ar bent sulėtinsite ir sušvelninsite jos eigą.
Zita says
2009.10.22 at 12:22Saunuole,Ruta! Puikiai parasytas straipsnis-aiskiai,paprastai,is esmes..svarbiausia kad paprastiems zmones suprantama kalba..Ir labai,labai naudingas straipsnis.Ko gero,mes, kas antras pilietis, jauciame skausma-tai kojos sanaryje,tai plastakoje-bet net nepagalvojame kad tai gali but ligos pradzia-kuri veliau progresuoja…Tokie straipsniai-trumpi,konkretus, aiskus ir padeda susigaudyt kas gi vyksta mano organizme…kokios to pasekmes..ka daryt kad uzkirst kelia ligai? Saunuole,Daktare,lauksiu kitu Jusu straipsniu!
Auksė says
2012.08.18 at 16:05Laba diena,gerb. Rūta. Rugpjūčio 6d.susilaužiau dešinę ranką krisdama nuo dviračio. Ligoninėje diagnozavo dešinio stipinkaulio distalinį lūžį. Tempė už nykščio ir I, II pirštų. Imobilizacija gipso longete.Rugpūčio 17d. poliklinikoje padarė kontrolinę rentgeno nuotrauką. Gydytoja traumatologė pasakė,jog nelabai gerai,yra skeveldrų ir matosi,jog taip pat yra alkūnkaulio lūžimas( ligoninėje apie tai nebuvo paminėta?Nejaugi ten gydytojas nematė nuotraukoje,jog yra lūžę abu kaulai?).Dėl operacijos gydytoja susilaikė. Gipso longetę reikės nešioti 8 savaites nuo uždėjimo. Ranką esu parišusi,gydytoja sakė,jog tai nebūtina. reikia pradėti ranką lankstyti,kad atsistatytų kraujo apytaka. Baiminuosi,kad neparišta ranka nepatirtų naujų komplikacijų,gal dar per anksti. Pirštus judinu,tačiau nykštys ir vidurinis didysis nelabai pasiduoda.Kilnojant ranką,jaučiu nedidelį skausmą netoli riešo(tikriausiai lūžio vietoje).Kiek laiko gali užtrūkti reabilitacija,kad galėčiau grįžti į darbą?.Darbas susijęs su rašymu ranka ir šiokiu tokiu fizinio krūvio nešimu(dirbu pašto kurjere).
Dėkoju Jums už atsakymq.
Rūta Gustaitytė says
2012.08.18 at 23:22Ranką galite laikyti parištą. Kraujotakos ir tinimų požiūriu taip netgi geriau, negu laikyti nuleistą.
Mankšta taip pat kol kas turi būti lengva ir atsargi. Pirštus stenkitės judinti kuo dažniau.
Kiek laiko viskas užtruks kol kas sunku atsakyti. Jeigu per 8 savaites viskas sėkmingai sugis, dar maždaug tiek pat laiko prireiks, kol atsigaus jutimai, sustiprės raumenų jėga ir atsistatys smulkioji pirštų motorika.
Auksė says
2012.10.09 at 06:48Gerb. gydytoja,po dešinės rankos stipinkaulio distalinio lūžio,įvykusio 2012.08.06. gipso langetė nuimta po 56 dienų. Gydytoja traumatologė po rentgeno nuotraukos pasakė,kad sugijo gerai. Paskirta reabilitacija: kineziterapija ir šildymas(procedūros pavadinimo neatsimenu,girdėjau,kad magnetiniai laukai).Labai stipriai skauda dešinės rankos petį,naktimis ypač,negaliu miegoti. Dar nešiojant gipso longetę namie griuvau ir stipriai sutrenkiau tos pačios rankos petį. Rentgeno nuotrauka nerodė lūžimo. Gydytojos išvada- periartritas,paskirtos gydymo procedūros. Dėl peties turiu problemų tris metus,tačiau anksčiau dėl gydymo nesikreipiau. Šeimos gyd. pasakė,kad dėl rankos lūžimo mano nedarbingumo laikotarpis eina į pabaigą( spalio 15d. turiu pas ją apsilankyti).Tačiau dėl peties skausmo tikrai jaučiu ,kad negalėsiu dirbti(dirbu paštininke,tenka nešioti sunkoką krepšį ir dirbti abiem rankom).Ar gali būti tęsiamas nedarbingumo lapelis su kita diagnoze,kad nebūtų pertrauktas nedarbingumo periodas? Dėl lūžimo darbo metu atliekant tiesioginį darbą, nedarbingumą 100% apmoka SODRA,kaip būtų amno atveju? Ar gali gydytoja uždaryti nedarbingumo lapelį,jei atsirado tokia problema? Ką daryti,jei taip bus,nes tikrai negalėsiu dirbti kol nepraeis skausmai?
Dėkoju Jums už atsakymą.
Auksė says
2012.10.09 at 07:43Dar noriu paminėti,kad neimanoma rasti padėties,kad nejausčiau skausmo: atrodo,kad ranka iš peties tarsi “išėjusi” ,skausmas ir maudžiantis,ir deginantis,kilstelėjus truputį pažastį skaudžiai nudiegia,susišukuoti ta ranka neimanoma.
sofia says
2013.07.22 at 17:27labas, as paskutiniu metu negaliu nusimauti drabuziu per galva! Nesuprantu kas vyksta. labai skauda virsutinius ranku sanarius ties peciais. gal kokiu vitaminu truksta ar kokia liga vystosi?
Violeta says
2014.11.24 at 08:26Buvo atlikta operacija žastikaulio ir stipinklaulio lūžusių fragmentų osteosintezė sraigtais. Kiek laiko po gipso longerės nuėmimo reikia ranką nešioti parištą? Ar tai būtina! Norisi atlikti nesudėtingus buities darbus, kaip lėkštės plovimas, indo prilaikymas ir pan. Ar jie galimi?
O miegant , kaip ranką laikyti,vienoje padėtyje pasidejus sulenktą ant pilvo iki ryto išmiegoti negaliu, ji ima tirpti, skaudėti, tarsi suka iš peties.
Dėkoju.
Rūta Gustaitytė says
2014.11.27 at 09:39Violetai:
Apie rankos laikymą turėjo informuoti traumatologas – jis mato kaulų sukibimo laipsnį. Įprastais, nekomplikuotais atvejais, nuėmus longetę, papildoma ilgalaike imobilizacija nereikalinga.
Būtinai atlikinėkite buities darbus – tai puiki mankšta. Viską darykite iki skausmo ribos, iš karto nepersistenkite.
Naktį taip pat ieškokite patogios padėties, keiskite ją – venkite skausmo ir tirpimo.