Kaulas yra specialus jungiamasis audinys, kuris nuolat atsinaujina: senas kaulas ardomas (vyksta kaulo rezorbcija), o jo vietoje statomas naujas kaulas (kaulo formavimasis). Tai natūrali organizmo būsena.
Sveikas kaulas yra stiprus ir paprastai nelūžta. Jei taip atsitiko, vadinasi, arba veikianti jėga buvo labai stipri (saugokitės kūjo), arba jūs sergate osteoporoze – kaulo susilpnėjimu.
Vaikystėje ir jaunystėje kaulo formavimasis vyksta greičiau nei irimas, todėl kaulas auga, tvirtėja, tankėja. Osteoblastai – ląstelės, gaminančios kaulą tuo metu aktyvesnės už osteoklastus – ląsteles, ardančias kaulą.
Jei kaulą ardančių ląstelių aktyvumas didesnis už kaulą gaminančių ląstelių aktyvumą, kaulas tampa silpnas, trapus ir greičiau lūžta.
Stipriausi kaulai yra 30-35 metų žmonių. Vėliau kaulų irimo greitis ima viršyti kaulo formavimosi greitį. Kaulų masė pradeda mažėti, kaulai tampa trapesni. Sparčiausiai kaulų masės netenka moterys po menopauzės, kai sumažėja moteriškų hormonų – estrogenų – lygis kraujyje.
Kaip sustiprinti kaulus, kaip pagreitinti jų gijimą po lūžio?
Viskas, kas padeda kaului sugyti, padeda sustiprinti ir sveikus kaulus.
Kalcis
Pagrindinis kaulo tvirtumo šaltinis – kalcis kartu su vitaminu D.
Kalcis yra pagrindinė sudedamoji kaulo dalis, kitaip tariant-plytos kaului statyti. Jis reikalingas ne tik stipriems kaulams bei dantims, bet taip pat darniai širdies veiklai bei normaliam kraujo spaudmui palaikyti. Gerai būtų kartu su kalciu vartoti vitaminą D, kuris padeda organizmui geriau įsisavinti kalcį. Taip pat vertingos ir kitos medžiagos, tokios kaip yra cinkas, magnis, kalis, fosforas, baltymai.
Fizinis aktyvumas
Fizinis aktyvumas, derinamas su pakankamu kalcio bei vitamino D kiekiu padeda išlaikyti sveikus ir stiprius kaulus. Fiziniai pratimai siejami ne tik su teigiamu poveikiu kaulų mineraliniam tankiui, bet yra būtini ir norint išlaikyti stiprius raumenis, kurie apsaugos jus nuo smūgių. Fiziniai pratimai veiksmingi, nes pagerina pusiausvyrą ir koordinaciją, todėl sumažina pakartotinių griuvimų ir kaulų lūžių pavojų.
Kaulams stiprinti reikia pastovaus fizinio aktyvumo. Nuolatinė 30-45 min. mankšta, atliekama bent 3 kartus per savaitę, būtų naudingiausia kaulų tvirtumui palaikyti.
Visai nebūtina pradėti profesionaliai treniruotis. Pakanka tiesiog daugiau judėti, atliekant jums įprastus, kasdieninius darbus: daugiau vaikščiokite pėsčiomis; lipkite laiptais, užuot kilę liftu; namuose tvarkykitės spartesniu tempu. Mankštintis galite net patogiai sėdėdami fotelyje ir žiūrėdami televizorių, jei tuo metu kojomis ritinėsite kamuolį.
Specialios priemonės gyjančiam kaului
Jei jau patyrėte lūžį, jums būtini specialūs mobilumą, sąnarių paslankumą, didinantys pratimai, taip pat raumenų stiprinimo pratimai, naudojant pasipriešinimą, tempimo pratimai. Juos kiekvienam individualiai turėtų parinkti jūsų reabilitologas. Jis išmokys jus sumažinti skausmą, saugiai ir savarankiškai judėti, lipti laiptais, padės greičiau grįžti į aktyvų, pilnavertį gyvenimą.
Gydymo kursą turi sudaryti gydytojas – reabilitologas, fizinių pratimų eigą prižiūrėti – kineziterapeutas.
Ar maistas turi įtakos gijimui?
Sveikam žmogui reikalingas subalansuotas maistas, turintis pakankamai vitaminų, mineralų, skaidulų ir baltymų. Patyrus lūžį, ypač svarbūs jūsų racione tampa produktai, turintys daug kalcio bei pakankamai vitamino D.
Kalcio, pagrindinės kaulų statybos medžiagos, turi dauguma produktų, tačiau jo pasisavinimas organizme yra labai skirtingas. Geriausiai kalcis pasisavinamas iš pieno produktų- lieso pieno, jogurto, sūrio. Vertinga valgyti žuvį su minkštais kaulais (aliejuje konservuotas sardines, aliejuje konservuotą lašišą). Kalciu turtingos ir tamsiai žalios lapinėse daržovės – brokoliai, špinatai. Naudingi yra ir migdolai, žemės riešutai, soja, grūdinės, ankštinės kultūros, apelsinų sultys.
Ar padeda maisto papildai?
Per dieną vidutiniškai reikėtų suvartoti apie 1000 mg kalcio. Patyrus kaulo lūžį, kalcio poreikis išauga iki 1200 -1500 mg per dieną.
Pats organizmas kalcio negamina, todėl jį reikia gauti su maistu, gėrimais ir papildais.
Visas medžiagas geriausia gauti natūraliai, kartu su kasdieniniu maistu.
Jeigu jūsų maistas nėra visavertis, rekomenduojama papildomai naudoti maisto papildus, tačiau kai kurie specialistai mano, kad tokius sintetinius maisto papildus organizmas pasisavina daug blogiau, nei gaunamus su kasdieniniu, natūraliu maistu.
Taigi, geriau taip sureguliuoti savo mitybą, kad papildų nereikėtų, tačiau jei tai neįmanoma – jie padės pasveikti greičiau ir pilniau.
Venkite alkoholio, nikotino, šokolado, juodos kavos, nes visi šie produktai silpnina kaulus ir didina osteoporozės išsivystymo riziką. Alkoholis dažnai lemia prastą mitybą, mažą fizinį aktyvumą, traumas, o visa tai skatina kaulų retėjimą.
P.S.
Atminkite, žmogaus organizmas yra sudėtinga sistema. Šis straipsnis yra patariamojo pobūdžio, prieš pradedant gydytis patariame pasikonsultuoti su fizinės reabilitacijos gydytoju. Tik fizinės reabilitacijos gydytojas į jūsų organizmą pažvelgs kompleksiškai ir patars dėl vienokių ar kitokių priemonių, stiprinančių kaulus ir padedančių greičiau ir pilniau išgyti.
Savarankiškas gydymasis, netinkamos kvalifikacijos ar netinkamos srities gydytojai gali tik dar labiau pabloginti situaciją.
raimonda says
2011.07.18 at 14:24Sveiki susilauziau kaip gudytojai sako skilo kaulas blauzdos po 1m. ir 10d. nueme gipsa. po pakartotinio rengeno matyti tik ka pradejo ,,kabintis” kaulas , gyjimo procese apie manau 40% sugijo skilimas
ka reiktu daryti kokiu pratimus, ka vartoti kad greiciau gyciau ir ar ne per anksti nueme gipsa nes peda judinant stipriai skauda ir labai nesilanksto peda
Rūta Gustaitytė says
2011.07.19 at 23:53Taip, skausmas ir nejudrumas po imobilizacijos gipsu yra įprastas reiškinys. Nejudant raumenys nusilpsta ir sustingsta – juos reikia išjudinti ir ištreniruoti.
Pratimai padės greičiau susiformuoti kauliniam rumbui, sustiprins raumenis, paruoš koją pilnai atremčiai.
Nerekomenduočiau pradėti intensyviai mankštintis be reabilitacijos gydytojo apžiūrėjimo ir rekomendacijų, nes per didelis krūvis, per stipri jėga gali pakenkti jau susiformavusiam kauliniam rumbui.
Gydytojas įvertins lūžio tipą, apimtį, esamą kojos būklę (pėdos skausmingumą, paslankumą, raumenų jėgą), parinks jums tinkamus pratimus ir kitas priemones.
Nesupainiokite kineziterapeuto su reabilitacijos gydytoju. Jie vykdo skirtingas užduotis.
Namuose galite atlikti švelnius pėdos palankstymus per čiurną bei kelio sąnarį – iki skausmo. Tinka vandens procedūros, mankšta vandenyje. Bet geriau prieš tai pasirodyti reabilitacijos gydytojui.
Vartokite kuo daugiau pieno produktų – kaulo gijimui reikia kalcio.
edita says
2011.07.25 at 22:44Sveiki, patyriau čiurnos lužį. Po šešių savaitčiu nuėmė gipsą. Jau praėjo savaitė po gipso nuėmimo, tačiau vis dar vaikštau su abiejais ramentais, koja sustingusi,skauda kulną minant, labai tinsta. Gydytojas nepaskyrė jokių pratimų patarė tiesiog po truputi minti ir pradėti vaiksčioti su vienu ramentu, bei tepti Lioton 1000 nuo tinimo. Ar turėčiau papildomai atlikti kokius nors mankštos pratimus? gal yra kokių liaudies medicinos priemonių tinimui mažinti? Ar pakanka tiesiog po truputi pradėti vaiksčioti ar reikėtų kokių reabilitacinių pratimų?
Judita says
2011.08.01 at 09:20Sveiki,
esu labai susirupinusi del savo artimo kojos. Per Velykas jis susilauze pedos kulna. Luzis buvo per visa kulna. Ilga laika jis prabuvo gipse, po to menesi langeteje. Nuemus langete buvo paskirtas ortopedinis padas. Taciau vakarais peda istindavo ir kankindavo astrus skausmas. O siomis dienomis koja pradejo juodoti! ar mums skubiai reikia kreiptis i gydytojus?
Dekoju Jums uz atsakyma ir patarima.
Rūta Gustaitytė says
2011.08.04 at 23:23Editai.
Blauzdos kaulų lūžiai sudėtingi. Skausmas, tinimas, sustingimas po lūžio kaip taisyklė išlieka gana ilgą laiką. Jums būtina profesionalaus reabilitacijos specialisto pagalba.
Krūvį didinti reikia palaipsniui, neperkraunant sveikosios kojos. Taip, sveikosios!
Būtinas pratimų kompleksas, kuris padės atgauti būklę, buvusią iki lūžio.
Kad mažiau tintų, koją reikia laikyti ištiestą, šiek tiek pakeltą, dažnai judinti pėdą – kad iš kojos lengviau nutekėtų kraujas. Naudinga mankšta vandenyje (baseine).
Juditai.
Tinimas po lūžių neišvengiamas. Sutrinka veninė kraujotaka, todėl koja gali tapti tamsiai mėlyna, ypač ilgą laiką pabuvus nuleista. Taip gali būti ir minėtu atveju, tačiau nemačius kojos, atsakyti sunku.
Būtinai kreipkitės į šeimos gydytoją arba į gydžiusį ortopedą – traumatologą, kad apžiūrėtų ir įvertintų, ar neįvyko kitų rimtų komplikacijų.
Kaip minėjau, dažna tinimo ir tamsėjimo priežastis – venų nepakankamumas, kurį reikia gydyti, nepalikti likimo valiai. Ir šiuo atveju visą gydymą paskirs jus apžiūrėjęs gydytojas.
Vytautas says
2011.08.20 at 12:40Laba diena. Patyriau ciurnos luzi, atliko osteosinteze AO plokstele su sraigtais. Praejus menesiui po operacijos, traumatologas ciurna persviete, nueme langete ir liepe koja mankstinti, lankstyti per ciurnos sanari. Bet as dar bijau, nes juk ilgasis sraigtas dar neisimtas, o ji isims tik po 1-1,5 men.
Labai prasau patarkite, ar ciurnos lankstymas nepakenks tolimesniam kaulo gijimui? Labai lauksiu atsakymo, aciu, sekmes.
Audronė says
2011.08.21 at 13:16Sveiki.Lūžo dilbis ties riešu.Praėjo 3,5mėn po gipso nuėmimo.Buvo paskirta fizioterapija, masažas,namie gydausi su Bioptronu,dedu šildomuosius kompresus,darau smulkiųjų raumenų pasipriešinimo pratimus.Tačiau riešo sąnario judrumas labai ribotas,maža sugriebimo jėga.Ką dar patartumėte daryti?Ar tiktų akupunktūra?Ačiū.
Rūta Gustaitytė says
2011.08.22 at 01:28Vytautui: traumatologas Jums patarė teisingai – koją reikia mankštinti. Tai padės ir kaulo gijimui ir neleis sustingti sąnariui.
Didžiausias pavojus pakenkti – staigiai koją apkrauti pilnu svoriu. Čiurnos lankstymus reikėtų atlikti gulint. Rekomenduoju apsilankyti pas kineziterapeutą – jis parodys, tinkamus pratimus, patars kaip juos atlikti.
Audronei: jei dėl akupunktūros tikitės riešo judesių atsistatymo, jus nuvilsiu.
Iš jūsų parašymo supratau, kad sąnario judrumo kol kas beveik neatstatinėjote. Tai ką minėjote, buvo daugiau pasyvios priemonės, padedančios gijimui, bet nestiprinančios raumenų.
Prailginkite makštos laiką, atlikite įvairesnių pratimų, mankštinkite riešą šiltoje vonioje, atlikite pratimus ne tik riešui, bet ir kitiems tos rankos raumenims. Palyginus su dabartiniu gydymu, žymiai daugiau dėmesio skirkite fiziniams pratimams. Ir būkite kantri – raumenims sustiprėti reikia laiko.
Jei trūksta žinių – apsilankykite pas kineziterapeutą, kuris parodys įvairesnių pratimų.
Audronė says
2011.08.22 at 15:54Dėkui už patarimus.Gal galėtumėte atsiusti keletą pagrindinių pratimų rankai.PS.dirbu su mažais vaikais,tad nuo rugsėjo “ranka”bus ypač reikalinga.DĖKOJU.
Vytautas says
2011.08.23 at 13:05Aciu uz patarima. Sekmes Jums.
Rūta Gustaitytė says
2011.08.31 at 01:21Audronei:
Nemačius konkrečios situacijos, tiksliai patarti sunku. Bet kokiu atveju kreipkitės į kineziterapeutą.
Bendri principai tokie:
Jei riešas labai nejudrus ir skausmingas, pradžioje pratimus atlikite šiltame vandenyje: lankstykite aukštyn, žemyn, sukite ratus, padėkite sveikąja ranka.
Riešą judinti bus lengviau ir ridinėjant po stalą kamuoliuką. Dirbkite su pirštais – pvz. su kiekvienu pirštu atskirai pasiekite nykštį, lenkite pirštus per pirštakaulius, suspaudus kumštį, sukite riešą delnu aukštyn ir žemyn, vėliau įsidėkite į delną kokį nors daiktą (pvz. samtį ) ir kartokite pratimus.
Kai judesiai taps laisvesni, naudokite daugiau jėgos pratimų – spauskite espanderi ar kamuoliuką, naudokite gumas, hantelius.
Akcentuoju dar kartą: geriausiai tinkamus pratimus jums parinks ir parodys geras kineziterapeutas.
Norint pasiekti pageidaujamą rezultatą, svarbu taisyklingai atlikti užduotis: judesiai, padėtys, atlikimo tempas ir kiti iš pažiūros nereikšmingi dalykai turi labai daug įtakos. Apsilankykite pas savo šeimos gydytoją ir pasiteiraukite rekomendacijų.
Sėkmės!
Nijolė says
2011.09.08 at 10:00Laba diena.Avarijos metu patyriau alkūnkaulio lūžį.Po 9savaičių pakartojus rengeną matėsi,kad kaulas tik pradėjo kibti.Gydytojas nuėmė įtvarą,kad toliau nėra prasmės jo nešioti ir patarė po truputį “dirbti”ranka ir stebėti ar neskauda,netinsta.Sakė galima operacija.Ar teisingai pasielgė gydytojas nuimdamas įtvarą,kokius pratimus galėčiau atlikti namuose,ranka sustingusi(turiu Bioptroną),gal yra kokių liaudies medicinos priemonių gyjimui gerinti.Skaičiau apie kaulažolę.Ar nepakenks iš jos dedami kompresai,tepalai(įtvaras nuimtas prieš vieną dieną).Labai prašau patarkite kaip man toliau elgtis .Ačiū.
Rūta Gustaitytė says
2011.09.14 at 23:57Jeigu kyla abejonių dėl įtvaro nuėmimo arba dėl gydymo taktikos, galite kreiptis i kitą traumatologą. Gydytojai – ne kompiuteriai, kartais irgi daro klaidų. Ar gydytojas padarė gerai, neapžiūrėjus pasakyti neįmanoma, todėl pakomentuoti negaliu.
Pilno kaulo sugijimo per 9 savaites neverta tikėtis. Pilnam atsistatymui gali reikėti ir pusmečio.
Taip, kaulėjimą pagreitins tinkamai parinkta mankšta.
Dėl pratimų kreipkitės į kineziterapeutą. Nemačius patarti sunku.
Bendri principai šie: pradėkite nuo lengvų, švelnių palankstymų, geriausia šiltame vandenyje ( pvz. vonioje su jūros druska).
Pradžioje nenaudokite jėgos pratimų, svorių – kad nepasislinktų lūžgaliai.
Bioptrono lempą naudoti galite.
Kaulažolės preparatai pakenkti neturėtų. Jie veikia kaip ir visi liaudies medicinos preparatai. Jei nuspręsite naudoti, naudokite kaip papildomas priemones.
Ko visada reikia kaulų gijimui – tai kalcio. Todėl papildomai vartokite kalcio turinčių produktų.
Dainius says
2011.10.07 at 21:04Laba diena norejau paklaust kiek laiko gyja padikaulio V kaulas po luzio?Ir greitesniam kaulo gyjmui uztenka vartoti tik kalci ar ka nors dar galit patarti.Dekui
Rūta Gustaitytė says
2011.10.09 at 23:21Tokio tipo lūžiai gyja nuo 1 iki 2 mėnesių.
Kalcį patartina vartoti kartu su vitaminu D.
Į racioną įtraukite daugiau negu įprastai kalcio turinčių produktų, nes iš maisto šis elementas pasisavinamas geriau.
Darius says
2011.10.11 at 17:49Sveiki.
Biški daugiau negu prieš savaite patyriau dešiniojo dilbio abiejų kaulų aptinės dalis lūžį su poslinkiu.
Kiek maždaug laiko galiu dar praleisti gipse ir ar galėsiu pilnai judinti rieša kaip ankščiau?
Rūta Gustaitytė says
2011.10.13 at 23:37Imobilizacijos gipsu trukmė priklauso nuo daugelio individualių faktorių, todėl tai gali pasakyti tik gydantis traumatologas.
Tikėtina, kad po nuoseklaus reabilitacijos kurso riešo funkcija atsistatys. Tik nuoširdžiai laikykitės visų reabiliacijos gydytojo nurodymų.
Rasa says
2011.11.11 at 12:10Laba diena,
mano sunui, 18 metu, buvo luzes plastakos V ojo pirsto pamatinis pirstakaulis, po 5-iu savaiciu gipsas nuimtas, deja, pas reabilitologa konsultacijai pateks tik po 3 savaiciu.Pirstas patines, skauda, sunus pats mankstina,lanko baseina,kaip matau, jaucia diskomforta.Gal nebelaukti paskirtos dienos pas reabilitologa ir patiems vykti anksciau mokamai konsultacijai ar kantriai mankstinti pirsta, nes kaip suprantu, po gipso nuemimo reikia laiko kol pilnai gales lankstyti pirsta.Dekui uz atsakyma.
Rūta Gustaitytė says
2011.11.17 at 00:34Viską darote teisingai. Kantriai tęskite mankštą, patinimas atslūgs, lankstyti bus lengviau.
Reabilitacija ilgalaikis procesas.
Reabilitologo konsultacija po kelių savaičių nebus pernelyg vėlyva.
Giedrė says
2011.11.19 at 02:41Laba diena. Prieš dvi savaites mano dukra patyrė kojos lūžį. Lūžo užpakalinis blauzdos kaulas čiurnoje. Esu skaičiusi, kad dažniausiai imobilizacija trunka 6 savaites (dukrai 20 metų), tačau daktaras sakė, kad po 5 savaičių jau bus galima nuimti gipsą ir stotis ant kojų. Ar tai ne per trumpas gydymo laikas? Taip noriu paklausti, per kiek laiko, po tokios traumos, intensyviai mankštinantis ir atliekant rebilitaciją galima atsistoti ant kojų ? Ačiū už atsakymą.
Rūta Gustaitytė says
2011.11.21 at 01:39Lūžių gijimas – individualus dalykas. Vieniems kaulinis rumbas formuojasi greičiau, kitiems lėčiau. Prieš nuimdamas gipsą gydytojas tikriausiai atliks rentgeno nuotrauką ir nuspręs dėl tolimesnės gydymo taktikos.
Baigus imobilizaciją, apkrovimą kojai teks didinti palaipsniui. Iki normalios funkcijos atsistatymo gali praeiti 3-6 mėnesiai.
Iki pusės metų po lūžio gali jaustis skausmas, koja po didesnio krūvio gali patinti.
Mantas says
2011.11.30 at 22:45Sveiki, žaidžiu futbolą keletą kartų per savaitę. Neseniai trečią kartą lūžo V padikaulis. Kadangi vaikščioti su šiuo lūžusiu kaulu įmanoma, todėl langetės nesidėjau. Ar pakenks kaulo gyjimo procesui tai, kad jis nebus jokiam įtvare (tiek sugyjimo, tiek laiko atžvilgiu)? Taip pat, kokios gali būti priežastys, kad sugijęs ir jokių blogų ženklų nerodantis kaulas po maždaug pusmečio vėl lūžta toje pačioje vietoje? Dėkoju už atsakymus.
Rūta Gustaitytė says
2011.12.02 at 01:57Kaulo gijimui reikia lūžgalių stabilumo, ramybės ir apsaugos nuo krūvio. Longetė tam ir skirta.
Neimobilizuotas kaulas gis ilgiau ir netaisyklingai, todėl ateityje galima tikėtis skausmo ar pakartotinio lūžio.
Intensyviai sportuojant paistaiko taip vadinami stres lūžiai, kurie laiku nepastebėjus ir negydant virsta tikrais lūžiais. Rekomenduoju atidžiau pasitikrinti, ar nėra kitos organinės priežasties kaului lūžti.
raimondas says
2011.12.02 at 14:07Labas.ar su tokia diagnoze(kaires kojos blauzdikaulio uzpakalinio krasto ir seivikaulio luziai,deltoidinio raumens plysimas su sindezmolize ir sokikaulio panirimas.operacijos metu atlikta seivikaulio osteosinteze su sraigtu)poorealibitacijos laikotarpyje priklausytu gauti siuntima i sanatorija?
Rūta Gustaitytė says
2011.12.04 at 01:00Pasitarkite su operavusiu chirurgu ar šeimos gydytoju. Siuntimą į sanatoriją lemia ne vien diagnozė, o ir kiti faktoriai, kuriuos nustatys gydytojas apžiūros metu (pvz. funkcijos sutrikimo laipsnis, aktyvinimo galimybė, komplikacijos, kiti faktoriai).
Agne says
2011.12.05 at 20:01Laba diena,
Pries keleta metu pasitempiau ciurna (smarkiai kryptelejau peda i vidu). Nepatogumai praejo per keleta menesiu, bet dabar patempimo vieta daznai skauda, maudzia, sanarys nestabilus, peda pakrypus i vidu. Tai prasidejo neseniai. Gydytojas itaria, kad traumos metu galbut truko raistis, taciau paskyre ne operacija, o pratimus pas reabilitologa. Ar pratimai gali padeti isvengti operacijos? Beje, koki tyrima reiketu atlikti, norint suzinoti, ar raisciai neplyse? Man padare rentgena, bet jame raisciu nematyti. Girdejau, kad jie matomi atlikus magnetini rezonansa, bet gydytojas sio tyrimo neskyre.
Rūta Gustaitytė says
2011.12.07 at 00:35Teisinga reabilitacijos programa gali padėti stabilizuoti pėdą, sustiprindama tam tikras raumenų grupes. Turėtų sumažėti ir skausmas.
Čiurnos srityje yra daug raiščių, todėl pažeidus vieną iš jų, funkciją išlaikyti padeda kiti. Gydymas paprastai konservatyvus – tai yra neoperacinis.
Rentgeno tyrimas atliekamas norint įsitikinti, ar nėra kaulų lūžių. Kiti tyrimai kol kas netikslingi.
Jei po reabilitacijos savijauta nepagerės, kreipkitės i ortopedą – traumatologą, kuris nukreips tolimesniems tyrimams.
Ignas says
2011.12.11 at 14:23Laba diena
Ar 16 metu berniukui patyrus šlaunikaulio lūžį priklauso reabilitacija?
Rūta Gustaitytė says
2011.12.12 at 00:24Pagal įstatymus turėtų priklausyti, tačiau galutinį sprendimą priima gydantis gydytojas.
Ovidijus says
2012.01.02 at 16:08Sveiki
prieš pora mėnesiu nuvykau dirbti i norvegija ir antra savaite patyriau rankos trauma (kritau ant šono ir visa smugį sugėriau kaire ranka nuo rieso iki alkunes). smugis toks rimtoka buvo. pradzioje skaudejo, bet visas rankos funkcijas galejau atlikti, tik per alkunes sanarį negalejau pilnai ištiesti ir sulenkti ir buvo lengvas patinimas. Kitų skausmu kaip ir nejaučiau. antra diena to įvykio nvaziavau pas norvegu gydytojus ten padare rengena ir nerado jokiu lužių. ju patarimas: po savaites viskas pilnai praeis. saugodamas ranka dirbau toliu (fizinis darbas). gydymui vartojau kalci ir priešuždegiminius tepalus. skaumai pilnai dingo po keturių savaičiu, bet alkunes iki galo negalejau sulenkti ir ištiesti (truko ne daug). tiesdamas ranka skausmo nejausdavau, bet jaučiau, kad tiesiog kažkas trugdo ištiesti ranka. buvo tokiu atveju, kad netyciai pasitemdavau ta ranka. gryžus i Lietuva nuejau pas traumotologa, jis ta alkune gerai paspaudinejo, padare rengena ir pamate , kad buvo luzusi stipinkaulio galvute. ji jau gerokai prigijusi. tai mane nuramino. gydytojas tiesiog pasake mankstinti ranka ir viskas gerai. man kaip ir gereja, bet tos alkunes dar vis pilnai neistiesiu ir kartai jaučiu traskejima bei maza skausma alkunes srityje. todel sunerimau, ar luzis teisingai gyje ir ar taip sugijusi stipinkaulio galvute ne pazeidines alkunes sanario mikstųjų audinių atleikant fizini darbą.
dabar žinau, kad mano poelgis tuo metu dirbti nebuvo labai teisingas, bet gal dabartine rankos bukle nėra bloga ir tai normalus gyjimo procesas. tiesiog noriu konsultacijos ir galimos prognozes.
Ačiū
affiliate network, pandora, limewire
vilija says
2012.01.03 at 20:28Laba diena,pries 6savaites turejau trauma,luzo stipinkaulis,nuemus gibsa liko sutrike rieso judesiai.Noriu paklausti ar man priklauso reabilitacija,ar tureciau pati ismankstinti ranka?Aciu.
Rūta Gustaitytė says
2012.01.09 at 13:45Ovidijui:
Nemačius nei rentgeno nuotraukų, nei pačios rankos, tiksliai prognozuoti negaliu. Pabandysiu spręsti iš jūsų aprašymo:
Jei konsultavęs traumatologas gydyme nieko nekeitė, tikėtina, kad po ilgalaikės ir nuoseklios reabilitacijos alkūnės sąnario funkcija beveik atsistatys.
Ateityje po didesnio fizinio krūvio ar esant drėgnam orui galite jausti maudimą lūžio vietoje.
Rūta Gustaitytė says
2012.01.09 at 13:48Vilijai:
Po kaulo luzio reabilitacija priklauso visada.
Jos apimti ir poreiki nustato gydantis gydytojas, ivertines esama situacija.
Jurate says
2012.01.10 at 23:41Laba diena,
patyriau trauma,nustate kaires rankos zastikaulio luzi, be poslinkio.Itvara nesioju jau trecia savaite, taciau dabar atsirado maudzintis skausmas. Kas galejo ji sukelti?gal pasislinko kaulas ?
Kiek laiko reikia nesioti itvara, ar priklauso reabilitacija, kai bus nuimtas itvaras.
Aciu
Rūta Gustaitytė says
2012.01.11 at 01:36Dėl atsiradusio skausmo kreipkitės į gydantį traumatologą. Tik apžiūrejęs ranką jis galės atsakyti, ar neišsivystė komplikacijų.
Kada nuimti įtvarą, lemia individualus kaulo gijimas. Trumpiausias terminas – apie 4-6 savaitės. Paprastai kartojama rentgeno nuotrauka.
Reabilitacija priklauso ir yra būtina, jei norite, kad atsistatytų rankos funkcija.
BRONIUS says
2012.01.19 at 22:27SVEIKI, po stipraus kritimo lūžo stipinkaulis ir alkūnkaulis, buvo sustatytos paslankiosios metalo jungtys, mano ranka imobilizuota jau 3 mėnesiai, tačiau dar nesugijo, ką reiktu daryti kad gytu greičiau?
ačiū už atsakymą.
vytautas says
2012.01.20 at 17:00Sveiki,
Pries menesi iskilo ciurnos kauliukas. Po savaites su gipsine langete uzsidejau “plastikini gipsa” (dabar su juo jau trys savaites ir pora dienu). Gydytojas sake – palaikyk 3-4 savaites ir gali nusiimt. Pats gipsas jau uzkniso nerealiai, vien tia kad prie kostiumo negali normaliu batu uzsidet nervuoja :) O dar jis apsitryne ir pradejo vietomis “trupeti” ir eiti atplaisomis, tai darosi is vis nepatogu su juo.
Jokio skausmo nebejauciu jau seniai, skauda kaip tik ten, kur “gipsas” pradeda trinti (nes visvien kiek apmazejo blaudos raumuo, tai jis vietomis laisvokas pasidare.
Aisku, logiskiausia butu sviestis ir tada nusiimt, taciau situacija tokia, kad esu ne Lietuvoje, privacios klinikos kurias apskambinau traumatologu neturi, o galimybes eiti i “valdiska” nera, nes visi draudimo ir kiti reikalai tvarkysis dar pora savaiciu.
Turiu dar pasieme minksta ciurnos itvara, tai galvoju nusiimt ta gipsa ir pereit ant minkstos, o jei jau skaudes, tuomet po poros savaiciu eit sviestis ir jeigu ka (tpfu tpfu ptfu blogiausiu atveju vel i “gipsa”).
Kokia patirtis? Ar 3 savaites (4 nuo luzio) yra normalus terminas ciurnos kauliukui skilusiam?
is anksto dekui :)
Rūta Gustaitytė says
2012.01.22 at 00:41Broniui:
Reabilitaciją jau reikėjo pradėti, tad kuo greičiau pradėsite procedūras, tuo greičiau pajusite rezultatus.
Perskaitykite straipsnį dar kartą – viskas galioja ir jūsų atveju.
Rūta Gustaitytė says
2012.01.22 at 01:13Vytautui:
Mėnesis yra minimalus terminas kaulo gijimui.
Jei neskauda, netinsta, greičiausiai, gijimas vyksta gerai.
Jei įtvaras pernelyg laisvas, jis neatlieka savo funkcijos, tad šiuo atveju minkštas įtvaras tiks geriau, nei laisvas dabartinis.
Andrius says
2012.01.25 at 21:58Laba diena. Pries kaledas patyriau abieju kulksniu luzi. Buvo uzdeta langete, bet kadangi kaulai nesuaugo pries sesias dienas buvo atlikta operacija ir sudeta plokstele su varztais. Noreciau paklausti, kada galiu pradet mankstint koja per ciurna?(siules dar neisimtos) Aciu uz info.
Rūta Gustaitytė says
2012.01.26 at 01:40Siūlės mankštai netrukdo. Jau po operacijos galima pradėti lengvai judinti pirštus, čiurną.
Kitus pratimus, o svarbiausia krūvio dydį turi parinkti reabilitacijos gydytojas, atsižvelgęs į traumos pobūdį ir gijimo eigą. Per dideli krūviai gali pakenkti, per maži – neduos gydančio efekto. Tad kelionės pas reabilitacijos gydytoją neišvengsite.
frederika says
2012.01.27 at 22:01sveiki,mazdaug pries 10m buvau patyrusi rankos alkunes krumplini luzi,nuemus gipsa nesiojau langete,bet teko isvykti i kita miesta,tai nebesusisiekiau ir su mane “gydziusiu”daktaru,iki siol mano ranka susilenkia tik 90 laipsniu kampu,kaip galetumete tai paaiskinti?neseniai bandziau aiskintis,tai daktaras sake,kad galejo issilieti kraujas i kremzle,ir todel sukaulejo kremzle,pasiule pjauti kaula,kad galeciau sulenkti.ar buvo imanoma kitaip mane “sugyditi”?
frederika says
2012.01.27 at 22:06sveiki,cia ir vel as,siuo metu yra luzes nykscio apatinis falangas,teko didelis smugis,plastakoj ties nyksciu,jau trecia savaite,ir ties smugio vieta,uztirpe audiniai,pirstas nejudrus,skausmingas,kaip greiciau atstatyti judesius,nes mano darbe “dirba” visi pirstai.buvo skirta 4savaites gipsui,aisku nesioju ortopedini ytvara,nuo kada galima pradeti judinti pirsta?
Rūta Gustaitytė says
2012.01.28 at 00:00Po lūžių pasitaiko įvairių komplikacijų. Laiku ir adekvačiai sureaguojant, paprastai jas pavyksta išgydyti.
Ar buvo galima išvengti alkūnės kontraktūros konkrečiu atveju, nemačiusi ir nežinodama detalios situacijos, atsakyti negaliu. Kraujo išsiliejimas tokių pasekmių palikti neturėtų.
Po 10 metų reabilitacija nebus labai veiksminga, bet pabandyti visada verta. Juolab, kad teks mankštinti ir pirštą.
Po tinkamos reabilitacijos programos judesiai turėtų palaisvėti, o vėliau, norint maksimaliai atpalaiduoti sustingusią alkūnę, gali tekti atlikti chirurgines manipuliacijas.
Pirštą judinti galima ir reikia vos tik nuėmus įtvarą. Dėl judesių pobūdžio ir siprumo kreipkitės į jus gydantį reabilitacijos gydytoją.
Gintarė says
2012.01.31 at 22:36Neseniai gavau savo svajonių darbo pasiūlymą, bet dieną prieš įdarbinimą susilaužiau didijį čiurnos kaulą, skilo blauzdikaulis. Pasak gydytojų 6 savaites turėsiu būti gipse. Mano laimei, darbdavys sutinka šiek tiek palaukti. Galėčiau dirbti ir su sugipsuota koja, bet iki darbo nemažas atstumas. Todėl labai norėčiau sužinoti ar mano atveju galima vairuoti, kiek maždaug laiko turi praeiti kad galėčiau? Lūžo kairė koja, kuria reikia spausti sankabos pedalą. Ar nepakenksiu sau dar labiau?
Rūta Gustaitytė says
2012.02.01 at 00:29Šį klausimą reikia užduoti gydančiam traumatologui. Viskas labai priklauso nuo lūžio tipo, apimties ir kitų detalių.
Bendri principai tokie: pirmas 4-6 sav. rekomenduojama ramybė, bet koks neteisingas krūvis gali pakenkti.
Vėliau – pagal kaulo sugijimą ir fizines galimybes.
Vairuoti galite mašiną su automatine pavarų dėže.
vasilija says
2012.02.05 at 22:07noreciau patarimo,pries 3 savaites luzo nukscio kaulas ties nago pradzia.Apziurejes gydytojas susiuvo zaizda ir poto idejo i gipsa,po 5 dienu gipsa nueme idejo i toki plastmasini dekla,po3savaiciu persviete kaulas nesugijes,gydytojas sake kad reiks operacijos,ka jus patartumet tokiu atveju
Rūta Gustaitytė says
2012.02.06 at 00:51Labiau pasitikėkite gydančiu gydytoju. Kartais gijimas būna komplikuotas dėl įvairių nuo gydytojo nepriklausančių priežasčių.
Jei abejojate, visada galite kreiptis į kitą traumatologą. Išklausyti kelias nuomones kartais būna naudinga, priimant vienokį ar kitokį sprendimą.
Lukas says
2012.02.06 at 23:01Labas, siandien 39 diena gipse, (buvo luzes blauzdikaulis, luzis nera atviras, luzo isilgai) ir nukeliavau pas daktarus, jie sake kad jau uzteks, ir ytvaro nebereikia, tai dabar nuoriu suzinoti kokiu pratimu reikia kojai, kad greiciau pasveikciau. Tikrai noriu greiciau vel pradeti zaisti futbola. Lankau 7 metus, tai del traumos nenoriu mesti..
Modestas says
2012.02.07 at 11:25Sveiki. Lūžo riešas (dešinysis stipinkaulis) praėjus kelioms dienoms po atstatymo, apsilankiau poliklinikoje pas gydytoją. Kuris tik patarė už savaitės sugrįžti su rentgeno nuotrauka, bus matyti kaip gyja. Tačiau nerimą man kelia tirpstantys pirštai. Tirpo nuo pat sugipsavimo. Lankstyti juos galiu, ir jutimo funkciją jie atlieka. Tačiau yra aptirpę (dabar 4d. kaip langetėje). Ar tai normalu, esant tokiam sužalojimui? Galbūt per daug suveržtas gipsas, dėl to tirpsta? Ar kreiptis dėl to pas kitą gydytoją? Nes pastarasis to net nesureikšmino.
Ačiū.
Anna says
2012.02.07 at 17:24Lūžo abu riešo kaulai.Po 4sav.nuimtas gipsas.Dabar ranka kaip bandelė sutynus,visa dega.Karščiui numušti geriu aspiriną.Gydytojas sako .kad praeis,Ką daryti.
Egle says
2012.02.08 at 15:27Pries 4 sav.luzo blauzdikaulis,buvo imobilizuotas gipso langete.Gyd.sako, kad jei po 6 sav imobilizacijos nesugis, reikes operacijos.Esu nescia, todel operacija nepatartina.Skausmo nejauciu, ar galiu tiketis, kad kaulas gyja?Jei negyja, kokie simptomai turetu atsirasti? Aciu
darius says
2012.02.09 at 16:11Labas’per kaledas luzo slaunikaulis.Idejo plokstele su varstais. Sake po10sav.registruotis pas gydytoja.Bet siai dienai koja vis dar istynus ir negaliu pilnai sulenkti.Ar tai normalu?
Rūta Gustaitytė says
2012.02.11 at 23:57Lukui:
Taip taip, iš praktikos žinau, kaip jūs sportininkai skubate sugryžti sportuoti. Bet jei norite atstatyti sportinę formą, apsišarvuokite kantrybe.
Nemačius kojos ir nuotraukų konkrečiai patarti negaliu. Pratimai priklauso nuo to, kokios kojos struktūros ir kaip stipriai nukentėjo traumos metu ir imobilizacijos laikotarpiu.
Svarbiausia atstatyti čiurnos ir kelio sąnarių lankstumą ir raumenų jėgą, kurie neišvengiamai nukenčia imobilizacijos laikotarpiu.
Dėl konkrečių pratimų kreipkitės į kineziterapeutą. Jis parodys, kaip teisingai ir kokiu krūviu juos atlikti.
Neteisingai atlikdamas pratimus, galite sau pakenkti. Tad saviveiklos reikėtų vengti.
Rūta Gustaitytė says
2012.02.12 at 00:58Modestui:
Per ankštas gipsas gali būti pirštų tirpimo priežastis, bet nebūtinai.
Tirpimą gali sukelti vien tik potrauminis rankos patinimas, o taip pat ir kitos priežastys.
Kartais po gipso uždėjimo ranka labiau patinsta ir jis savaime tampa per ankštas.
Jeigu neramu, dar kartą nuvykite pas traumatologą. Jeigu viskas gerai, reabilitacijos laikotarpiu pirštų tirpimas
praeis.
Rūta Gustaitytė says
2012.02.12 at 01:03Anai:
Negerti aspirino. Tai problemos neišspręs.
Nuvykite pas reabilitologą. Jis procedūromis, mankštomis padės sumažinti patinimą. Pratimus galėsite atlikti ir namuose.
Venkite nuleisti ranką, miegant pakelkite ją ant pagalvės.
Turėkite kantrybės – potrauminė reabilitacija yra ilgas procesas.
Rūta Gustaitytė says
2012.02.12 at 01:13Eglei:
Tikėjimas, kad kaulas gyja realiai padės jūsų situacijoje. Teigiamos emocijos padeda pasveikti. Naudokitės jomis.
Deja, ar kaulas sugijo galima įsitikinti tik atlikus rentgeno nuotrauką, nes kitų vienareikšmių požymių nėra.
Rūta Gustaitytė says
2012.02.12 at 01:18Dariui:
Taip, po lūžių tai normalu. Ypač, jei nemankštinate.
ieva says
2012.02.13 at 13:19Sausio 16 d. lūžo kairės pėdos V padikaulis. Sav. buvo uždėta gipsinė longetė. Poto peršvietė, gyd. ortopedas nutarė operuoti. Įdėjo sraigtą (varštelį). Dabar šešias sav. turiu dėvėti gipsinę longetę.Tos vietos neskauda. Kiek laiko gyja V padikaulio lūžis? Ar vėliau bus kokių nors pasekmių?Ar sraigtas (varštas) liks visam gyvenimui pėdoje?Ar reikalinga reabilitacija?
Rūta Gustaitytė says
2012.02.14 at 23:14Nebijokite klausti gydančių ortopedų. Gal jie nedaug pasakoja apie tai, ką daro, bet jei paklausite, tikrai atsakys. Taip bus ramiau ir aiškiau gyventi ir sveikti.
Panašaus tipo lūžiai gyja 6-8 sav. Jei sugyja sėkmingai, neišsivysto komplikacijų, pasekmių neturėtumėte jausti. Metalines konstrukcijas įprasta pašalinti. Reablitacija po lūžių visada tikslinga, tik jos apimtis ir trukmė būna skirtinga. Jeigu nuėmus longetę galėsite be problemų judėti, reabilitacijos nereikės.
Evaldas says
2012.02.16 at 14:492011 12 13 luzau desines pedos 4 padikaulio dvigubas luzis.Ar ilgai gyja ir kokios pasekmes?kiek kiek nedarbingumo pazymejima gali testi pagal sia liga?
Rūta Gustaitytė says
2012.02.18 at 01:27Kaip suprantu iš parašymo lūžis yra komplikuotas, todėl prognozių klauskite savo ortopedo – jis mato realią situaciją.
Nedarbingumo pažymėjimas tęsiamas iki darbingumo atsistatymo. Tikslus dienų skaičius taip pat priklauso nuo individualios situacijos – pvz., kiek dienų buvote nedarbingas per metus ir pan. Šią informaciją žino šeimos gydytojas.
arturas says
2012.02.19 at 18:49sveiki. 2011-12-10 luzo penktas delnakaulis. po 5 savaiciu nueme longete. dar po menesio padare rentgena, o kaulas dar nepilnai sugijes. kiek laiko gija tokio tipo kaulai?
P.S. riboju fizini kruvi, darau siltas voneles bei geriu calcigran.
Dekui.
Rūta Gustaitytė says
2012.02.21 at 00:28Kaulo gijimo greitis labai individualus dalykas.
Įprastai nekomplikuotas panašaus tipo lūžis gyja apie 2-3 mėnesius.
Viską darote teisingai. Nepamirškite lengvai pamankštinti pirštų.
Mantas says
2012.02.22 at 16:12Sveiki, man lūžo dešines kojos blauzdikaulis apatinemia tečdalyje, lūžis spiralinis, skeveldrinis, dėta plokštelė. Daktaras sakė neminti ta koja 4 mėn., mankštinti leido jau po mėnesio. Dabar terminas eina į pabaiga, langete nustojau naudoti po 3 men. mankštinau viskas veikia kaip priklauso tik neminu dar, blauzdos raumuo atsigauna. Po kiek laiko galiu tikėtis pradėti sportuoti (futbolas, slidinėjimas, motociklai)? Ar gali kaulas lū-ti toje pačioje vietoje? Plokšteles geriau palikti ar išimti?
Rūta Gustaitytė says
2012.02.23 at 00:30Pradėti sportuoti rekomenduojama ne anksčiau, nei po pusmečio. Ir tai, pusė metų – tik tiems, kurie sportavo profesionaliai ir kurių organizmas prisitaikęs prie didelių krūvių ir greičiau atsistato po patirtų traumų.
Jei pradėsite per anksti, nuo didelių krūvių gali lūžti ne tik kaulas, bet ir plokštelė.
Metalinės konstrukcijos dažniausiai pašalinamos (kaip taisyklė – po metų), tačiau būna ir išimčių. Konsultuokitės su savo gydytoju.
Inesa says
2012.02.26 at 19:22Sveiki, prieš savaitę man lūžo kairės kojos išorinis kulkšniukas. Dabar esu jau savaitę gipse ir būtų įdomu kiek maždaug laiko teks jame būti ir kada būtų galima pradėti sportuoti?
Rūta Gustaitytė says
2012.02.27 at 23:50Priklausomai nuo lūžio sudėtingumo, imobilizacija užtrunka apie 4-8 savaites. Vėliau dar keletą mėnesių negalima pilnai minti lūžusia koja.
Sportą teks atidėti pusmečiui.
Konkrečių terminų klauskite ortopedo – jie gali keistis priklausomai nuo lūžio pobūdžio ir jūsų organizmo sugebėjimo atsistatyti.
Kristina says
2012.02.28 at 15:36Laba diena, prieš 36 dienas man lūžo dešiniosios rankos riešas,iškart po traumos man buvo uždėta langetė,praėjus 5 savaitėm gyditojai nuėme langetę pastebėjo,kad kaulas pradėjo kreivai gyti,vakar laužė ranką ir iš naujo ir uždėjo gipsą. ar tai nėra gyditojų aplaidumas? kiek laiko gali gyti toks riešo lūžis? Man tik 18m.
Lina 2012 02 28 says
2012.02.28 at 17:14Laba diena.
Diagnozė: kairiosios šoninės kulkšnies lūžis su poslinkiu. Operavo 2012 01 28 d, imobilizuota ortopediniu įtvaru. Kojos neskauda. Ar galiu pradėti po trupučiuką minti? Ar laukti ortopedo konsultacijos, kuri bus beveik po dviejų savaičių?
Rūta Gustaitytė says
2012.03.01 at 00:46Kristinai:
Nenorėčiau komentuoti kolegų gydymo taktikos.
Į tokius klausimus gali atsakyti medicininis auditas ir panašios institucijos.
Lūžis turėtų gyti apie 4-8 savaites (laikas labai priklauso nuo individualių organizmo savybių ir daugybės kitų faktorių).
Rūta Gustaitytė says
2012.03.01 at 01:06Linai:
Kad neskauda, yra gerai, tačiau jokiu būdu neminkite lūžusia koja – bet kokie pernelyg ankstyvi krūviai gali pakenkti.
Palaukite ortopedo konsultacijos – jis pasakys kokiu svoriu galima pradėti minti.
Viktorija says
2012.03.06 at 18:46Sveiki.
Mano tečiui lūžo čiurnos kaulas, gydytojai sake, reikės gipse būti 6 savaites, man įdomu per kiek maždaug laiko atsistato normali kojos veikla?
Suzi says
2012.03.06 at 19:21Laba diena.
Praejus 5,5 sav. po isorines kulksnies luzio man nueme gipsa, pas daktara palengva primyniau abiem kojom, lyg neskaudjo, atrodo viskas gerai, liepe po biski pradeti minti ta koja ir su vienu ramentu pradeti vaikscioti. Grizus namo, vel bandziau daugiau atsistoti ant abieju koju, nes vis dar ant vienos sokavau. Tvirciau pabandzius atsistoti ant abieju koju, nors didesnis svoris vis tiek liko ant sveikos kojos, pajutau nemalonu skausma, staigiai supykino, atsisedus po poros minuciu apaplpau. Po to numovus kojine pamaciau kad visa koja sutinusi o nuo kulksiu link pirstu ejo ryskios kraujosruvos, tiesiog vientisas violetinis blynas – melyne atsirado. Nuvykus vel pas daktara persviete, atrodo niekas is naujo neluzo, bet taip ir neaisku, kodel taip atsistiko, nes kaip ir neturejo taip buti. Dabar bunu su itvaru, koja bandau tik ore mankstinti arba sedint ant grindu kazkiek pamindzioti jei neskauda. Gal galite atsakyti, kas man nutiko, gal cia dar nesugijes luzis?..
Rūta Gustaitytė says
2012.03.08 at 00:08Viktorijai:
Priklausomai nuo lūžio sudėtingumo kaulo
gijimas užtrunka apie pora mėnesių, dar mažiausiai poros mėnesių reikia kojos funkcijos atsistatymui (reabilitacijai).
Rūta Gustaitytė says
2012.03.08 at 00:44Suzi:
Vienai, be specialisto priežiūros pradėti minti koją buvo neteisingas sprendimas. Lūžis gyja mažiausiai pora mėnesių. Susidaręs kaulinis rumbas būna minkštas, netvirtas, todėl elgtis reikia itin atsargiai.
Prieš pradedant minti reikia paruošti koją ašiniam apkrovimui. To gali išmokyti kineziterapeutas.
Kas jums atsitiko, neapžiūrėjus atsakyti negaliu, tačiau visiems vienas patarimas:
Savo sveikatos labui, labiau pasitikėkite gydytojais, nebijokite jų klausti, aiškintis. Po kiekvienos traumos atstatomąjį gydymą turėtų prižiūrėti reabilitologas, konkrečius pratimus paskirti ir jų atlikimą prižiūrėti – kineziterapeutas. Neužsiiminėkite saviveikla, tai paprasta tik iš pirmo žvilgsnio.
Evaldas says
2012.03.08 at 02:29Laba diena. Man buvo luzes isorinis ciurnos kulksniukas (tas issikises kaulelis). Gipse prabuvau 5 savaites. Kovo 5d daktare perziurejus visas nuotraukas jau nueme gipsa ir pasake, kad po 10d turesiu apsilankyti pas ja ir tik tuomet busiu siunciamas atlikineti rebealitacija. Ji taip pat pasake, kad galiu minti koja pilna jega – pilnu svoriu. Zinoma nuemus gipsa ji buvo ir yra gerokai patinus (visa peda ir truputi virs jos). Jau antraja diena as bandziau eiti be ramentu ir man tas gavosi, bet jauciu ciurnos viduje nemalonu skausma (kartais). Ar tai gali buti plyse raisciai ar sausgysles? Stovint pilna apkrova ksausmo kaip ir nera, bet atkeliant koja nuo zemes kartais uzskausta..dabar jau pora dienu bandau vaiskcioti pasiramstydamas ramentu. Kaip tureciau elgtis? Kaip suprantu tiesiog atlikineti paprasta nesudetinga manskstele be jokios apkrovos?
Evaldas says
2012.03.08 at 13:30Norejau dar pratesti klausima. Ar normalu, kad po kulksnelio luzio nuemus gipsa jau 3 diena, o koja gerokai istinus is abeju pusiu – nesimato net kulksneliu (nei vidinio nei isorinio). Ar tai galetu buti pozymis, kad plyse raisciai? Gal man reiktu atlikti papildomus tyrimus? Labai gasdina tai, kad ateity tai neitakotu mano judesiu ir, kas svarbiausia neslubuociau..
Rūta Gustaitytė says
2012.03.09 at 00:47Tiek skausmas, tiek tinimas po lūžio ir po imobilizacijos yra įprastas reiškinys, todėl papildomų tyrimų atlikti neskubėkite.
Aš nerekomenduočiau iš karto minti visu svoriu. Kol kas mankšta be apkrovos, o paskui kineziterapeutas parodys, ką daryti.
Po nuoseklaus reabilitacijos kurso situacija pagerės. Kojos funkcijai atsistatyti reikia mažiausiai kelių mėnesių, dažnai ir daugiau.
Taisyklingai mankštinantis juntamų pasekmių neturėtų likti.
Vytautas says
2012.03.09 at 15:22sveiki,sveiki,pries daugiau nei menesi susilauziau kaires rankos ketvirta delnaukauli,po 10 dienu padare operacija,istate plokstele,uzdejo gipso longete…na ir po 1men nueme man ta longete,padare nuotrauka,paskyre kazkokius sildymus ir tai tik po 10 dienu dar.tai vienu zodziu beveik nesilanksto trys pirstai,kurie buvo uzgipsuoti,ypac tas,kurio delnakaulis buvo luzes,niekai neiseina sugniauzti kumscio,ar tai laikina?po kiek laiko turetu atsistatyt?ar ccia as pats tureciau juos ismankstint per prievarta,nes savaime nieko nebus?
Rūta Gustaitytė says
2012.03.09 at 23:33Savaime neatsistatys. Nieko nedarant būklė tik blogės. Reabilitacija būtina. Išmanantis specialistas padės tai sutvarkyti.
Rasa says
2012.03.10 at 16:13Sveiki. Lygiai pries du menesius buvo atlikta abieju blauzdų osteotomija (tiesinimo tikslais) ir uzdeti isoriniai fiksatoriai. Preliminariai fiksatoriai turetu buti nuimti po menesio. Jau mėnuo laiko kaip gyvenu beveik įprastinį gyvenimą (vaikštau, kiek reikia ir kur reikia, lipu laiptais, lankstau kojas per kelius stačiu kampu ir t.t.). Ar šiuo metu reikalinga dar kažkokia speciali mankšta, reabilitacija, ar galima palaukti, kai nuims fiksatorius? Norisi, kad kuo mažiau liekamųjų reiškinių liktų po tokios operacijos ir kuo greičiau sugrįžti į normalų gyvenimą….
Rūta Gustaitytė says
2012.03.11 at 01:10Jei savijauta normali ir nejaučiate jokio diskomforto, reabilitacija netikslinga. Toliau judėkite ir sugryšite į įprastą tempą.
Irena says
2012.03.11 at 21:03Sveiki,
Mano vyrui lūžo blauzdikaulio kaulas. Noriu paklausti ar gydytojas turėjo paskirti kraują skystinančius vaistus? Jei taip gal būt patarsite kokius. Kadangi draugai, kurie yra patyrę lūžius patarė naudoti kraują skystinančius vaistus, todėl šiuo metu naudoja HJERTEMALNYL (Acetilsalicilo rūgštis). Ar šie vaistai nepakenks?
Ačiū
Rūta Gustaitytė says
2012.03.12 at 00:31Kraują skystinantys vaistai dažniausiai skiriami po operacijų, kad būtų išvengta tromboembolinių komplikacijų. Prieš parinkdamas konkretų vaistą ar vaistų grupę gydytojas atsižvelgia į daugelį individualių faktorių – lūžio sudėtingumą, imobilizacijos trukmę, komplikacijų riziką, gretutines ligas, paciento svorį ir panašiai.
Todėl savarankiškai vartoti vaistu nerekomenduoju.
Aspirinas šiuo atveju nėra geriausias pasirinkimas.
Agne says
2012.03.13 at 12:36Labadiena man 12 metu as pries 4 savaites susilauziau na tiksliau nuluzo du kaulai blauzdikaulio ir sleivikaulio istrizai ir juos susuko su dviem varstais. Gipse buvau virs 2 savaiciu o dabar esu langeteje.Noreciau paklausti ar kaip vaziuosiu i sanatorija ir man darys mankstas ar labai skaudes bet man neluzo per sanari tai tiek gerai ir dar norejau paklaust kokias mankstas darys ?
Lina says
2012.03.13 at 18:12Sveiki,
Kovo 8 susilauziau kaires pedos V padikauli. Luzis istrizinis su kaulu dislokacija. Buvo atlikta operacija: osteosinteze sraigtais, po operacijos kita diena koja imobilizuota itvaru (ne gipsu). Po 12 dienu nurodyta issitraukti siulus, 4 savaites laikyti koja itvare, po 6 – kontroline rentgenograma ir konsultacija. Jauciuosi gerai, bet nerimauju del keliu dalyku:
Koja itvare (ne gipse), judu su ramentais, bet vistiek neramu, ar negali isjudeti tais sraigtais sutvirtinti kaulai, juk ta peda vistiek kazkiek juda, nors saugau kaip imanydama
Nerima kelia ir patinimas bei pedos spalva – buvo melynai juoda po operacijos, dabar bordine (ne labai ryskiai). Bet temperaturos nera
Ar gerti man skirtus “Arcoxia” vaistus, jei skausmo jau nejauciu? Skirta po 1 tablete i diena. 3 jau isgeriau (liko dar 4)
Kaip daznai perrisineti koja. Tam turbut reikia eiti i poliklinika? Ar galima ir paciam ta tvarsti pasikeisti?
ACIU
Rūta Gustaitytė says
2012.03.13 at 21:31Agnei:
mankštos daromos taip, kad neskaudėtų. Pradžioje skiriami lengvesni pratimai, vėliau sudėtingesni.
Mankšta atliekama taip pat ir baseine, o vandenyje viskas paprasčiau.
Bijoti tikrai nereikia.
Linai:
jei neminsite traumuota koja, sraigtai neišjudės. Su gerai pritaikytu įtvaru taip pat saugu kaip ir su gipsu, tik žymiai patogiau.
Pėdos spalvos pakitimai po operacijos, imobilizacijos laikotarpiu yra įprastas reiškinys, vėliau susitvarkys.
Jei neskauda, vaistų nevartokite.
Jeigu žaizda gyja gražiai, nešlapiuoja, užtenka perrišti kas 2 ar 3 dienos.
Tvarstį galite pasikeisti pati. Rišti arba sausai, arba naudojant Betadine tirpalą (jei esate nejautri jodui).
Evaldas says
2012.03.17 at 19:08Kovo 5d man buvo nuimtas gipsas (5savaites po isorinio kulksnelio luzio). Siandien as jau vaikstau, bet gerokai slubciodamas. Po nakties koja atrodo gan graziai, bet i pavakare gerokai patinsta aplink visa ciurna. Eidamas kartais jauciu nedideli skausma ciurnos viduje – ar tas skausmas ir toks uzsiteses ciurnos patinimas yra normalus reiskinys? Ar tai negaletu buti signalas del raisciu traumos? Kalbejau su daktare, tai ji pasake trumpai – kad tokiu kaip as tukstanciai ir viskas bus gerai. Apie galima tomografija ji pasake tik tiek, kad siuntimus duoda tik ypac isskirtiniais atvejais. Ar nereiktu man pacia pasidaryti tomografinio tyrimo? Beje kinezitepapijos uzsiemimus pradesiu lankyti tik pirmadieni.
Vytas says
2012.03.19 at 14:55Laba diena. Jau 9 menesiai esu po isorinio kulksnelio luzimo, atliko magnetinio rezonanso tyrima, isvada: deltinio raumens giliojo dorzalinio pluosto zymus patempimas ir priekinio pluosto plysimas, tibiotalarinis sinovitas ir paraartikuline cista, medialinio kulksnelio ir sokikaulio medialinio krasto subchondrine kaulu ciulpu edema ir subchondrines cistos. Ar kada nors sugis deltinis raistis ir praeis skausmas ar jau taip ir liks visam gyvenimui, nes vis del to jau praejo 9 menesiai? O vidine puse istinusi. Ir ar galima koja mankstinti atlikti proceduras? Aciu labai uz atsakyma, viso gero.
Aurimas says
2012.03.19 at 20:33Laba diena,esu 23 pries 3metus Skotijoje nukritau nuo stogo, luzo keires kojos slaunikaulis ir dubuo,skeveldrinaiai luziai,skotijoje padare 2 operacijas,sudejo metalus vini per visa slaunkauli iki kelio sanario varztus susuko i dubeni per ta vini,ir vinelemis uzfiksavo ties kelio sanariu.Grizau i lietuva,puse metu kas savaite darinejau daktaru duris,bet jokios reabilitacijos nieko neturejau is ju puses,visiskai nko,pratesidavo biulioteni birzai ir tiek.Metalus kojoje turesiu visa likusi gyvenima,koja skauda protarpiais,tirpsta,staigiu judesiu ir nieko ekstremalaus daryt negaliu.Ar galiu praejus tiek laiko prasyt reabilitacijos-proceduru sanatorijoje tiketis?praejo 3 metai, bet padariniai jauciami.
Rūta Gustaitytė says
2012.03.20 at 01:20Vytui:
Nors raiščio plyšimas nebesugis, traumatologai savo darbą atliko. Dabar laukia reabilitacija. Reikia sustiprinti raumenis, kurie padės kompensuoti dėl raiščių plyšimo susilpnėjusią kojos funkciją ir padės išlaikyti kiek įmanoma taisyklingesnę pėdos padėtį.
Skausmas yra dažnas reiškinys po tokių traumų. Pratimai ir procedūros gali padėti jį sumažinti.
Apie magnetinio rezonanso išvadas būtinai informuokite reabilitacijos gydytoją, tai padės sudaryti teisingą reabilitacijos planą.
Rūta Gustaitytė says
2012.03.20 at 01:53Aurimui:
Nežinau Škotijos socialinio draudimo įstatymų, bet jei jų draudimo sistema reabilitacijos nekompensavo, rekomenduoju reabilitacijos programą įsigyti pačiam, tai padės šiek tiek sumažinti jūsų aprašytus padarinius.
Jūsų atveju būtų reikalingas kiekvienais metais atliekamas palaikomosios reabilitacijos kursas.
Mantas says
2012.03.24 at 17:58Sveiki. Prieš maždaug 4 mėnesius susimušiau dešinės rankos rodomojo piršto delnikaulį, pas daktarus neėjau, nes galvojau, kad tai paprasčiausias sumušimas, kuris praeis per keletą dienų. Toliau treniravausi (sportuoju sportą, kuriam reikia sugniaužto kumščio) jausdamas skausmą ir negalvodamas apie pasekmes. Pirštas dar neužgijo ir jį vis dar skauda, sulenkt negaliu (seniau aš jį pralankstydavau per skausmus ir kažkaip sugniauždavau), tačiau susivokiau ir jau 3 savaites jo nelankstau, patinimo nebėra jau seniai, tačiau matosi, kad kaulas kreivai suaugo. Ketinu eit pas daktarus kad apžiūrėtų, tiesą sakant, norėčiau, kad kažkaip atstatytų kaulą ir jis grįžtų į savo vietą. Ar tai įmanoma ?
P.S Kairėje rankoje taip pat esu susimušęs delnikaulį, buvau poliklinikoj, tai sakė paprastas sumušimas, nelankstau ir gija jau apie mėnesį, gipso nedėjo. Ar tai normalu ? Ir kaip turėčiau namuose šias traumas prižiūrėti ?
Rūta Gustaitytė says
2012.03.25 at 22:59Sumušimą nuo lūžio galima atskirti tik atlikus rentgeno nuotrauką, nes klinikiniai požymiai panašūs. Gydytis pačiam, o juo labiau toliau apkrauti traumuotą ranką buvo klaidingas sprendimas.
Kuo greičiau kreipkitės į gydytoją, kad įvertintų esamą padėtį. Tik apžiūrėjęs ranką ir atlikęs rentgeno nuotrauką, traumatologas galės atsakyti, ar galima dar ką nors padaryti.
O ateitytje niekada neužsiiminėkite saviveikla.
Arturas says
2012.04.01 at 20:19Sveiki,pries 2 savaites luzo abu blazdikaulio kaulai,sudejo plokstes susuko varztais ir uzdejo langete,kada bandau pavaiksioti su ramentais nuleidus koja labai gelia,kol lovoj guliu viskas gerai.Tai geriau jos nejudinti ar pobiski vaiksioti?Kada galesiu per kelia lenkti?
Aciu uz atsakyma.
Arturas says
2012.04.01 at 20:27Sveiki dar syki,ka galetumet pasakyti apie EXOGEN EXPRESS – kaulų gydymo ultragarsu sistema.
Rūta Gustaitytė says
2012.04.01 at 22:41Nuleista koja šiuo atveju pati nepalankiausia padėtis, nes blogėja veninė kraujotaka, didėja tinimas, o tuo pačiu ir jaučiamas diskomfortas.
Judėti galite ir turite, tik neminkite operuota koja. Judinkite kojos pirštus, tai bent kiek paaktyvins kraujotaką. Kada lenkti per kelio sąnąrį, klauskite savo traumatologo. Negaliu atsakyti, nematydama rentgeno nuotraukos.
Ultragarsas, jei naudoji jį protingai, gali padėti kaulų gijimui. Neteisingai naudojant gali ir pakenkti. Savarankiškai priimti gydymo sprendimus nepatariu.
Ramune says
2012.04.02 at 10:45Laba diena,noriu paklausti,po abieju kulnikauliu skeveldriniu luziu 3 menesius abi kojos yra gipse,ar nuemus gipsus dedamos kokios langetes?Aciu.
Rūta Gustaitytė says
2012.04.02 at 23:11Viskas priklauso nuo kaulų sugijimo, kuris vertinamas atlikus rentgeno nuotrauką.