Kaulas yra specialus jungiamasis audinys, kuris nuolat atsinaujina: senas kaulas ardomas (vyksta kaulo rezorbcija), o jo vietoje statomas naujas kaulas (kaulo formavimasis). Tai natūrali organizmo būsena.
Sveikas kaulas yra stiprus ir paprastai nelūžta. Jei taip atsitiko, vadinasi, arba veikianti jėga buvo labai stipri (saugokitės kūjo), arba jūs sergate osteoporoze – kaulo susilpnėjimu.
Vaikystėje ir jaunystėje kaulo formavimasis vyksta greičiau nei irimas, todėl kaulas auga, tvirtėja, tankėja. Osteoblastai – ląstelės, gaminančios kaulą tuo metu aktyvesnės už osteoklastus – ląsteles, ardančias kaulą.
Jei kaulą ardančių ląstelių aktyvumas didesnis už kaulą gaminančių ląstelių aktyvumą, kaulas tampa silpnas, trapus ir greičiau lūžta.
Stipriausi kaulai yra 30-35 metų žmonių. Vėliau kaulų irimo greitis ima viršyti kaulo formavimosi greitį. Kaulų masė pradeda mažėti, kaulai tampa trapesni. Sparčiausiai kaulų masės netenka moterys po menopauzės, kai sumažėja moteriškų hormonų – estrogenų – lygis kraujyje.
Kaip sustiprinti kaulus, kaip pagreitinti jų gijimą po lūžio?
Viskas, kas padeda kaului sugyti, padeda sustiprinti ir sveikus kaulus.
Kalcis
Pagrindinis kaulo tvirtumo šaltinis – kalcis kartu su vitaminu D.
Kalcis yra pagrindinė sudedamoji kaulo dalis, kitaip tariant-plytos kaului statyti. Jis reikalingas ne tik stipriems kaulams bei dantims, bet taip pat darniai širdies veiklai bei normaliam kraujo spaudmui palaikyti. Gerai būtų kartu su kalciu vartoti vitaminą D, kuris padeda organizmui geriau įsisavinti kalcį. Taip pat vertingos ir kitos medžiagos, tokios kaip yra cinkas, magnis, kalis, fosforas, baltymai.
Fizinis aktyvumas
Fizinis aktyvumas, derinamas su pakankamu kalcio bei vitamino D kiekiu padeda išlaikyti sveikus ir stiprius kaulus. Fiziniai pratimai siejami ne tik su teigiamu poveikiu kaulų mineraliniam tankiui, bet yra būtini ir norint išlaikyti stiprius raumenis, kurie apsaugos jus nuo smūgių. Fiziniai pratimai veiksmingi, nes pagerina pusiausvyrą ir koordinaciją, todėl sumažina pakartotinių griuvimų ir kaulų lūžių pavojų.
Kaulams stiprinti reikia pastovaus fizinio aktyvumo. Nuolatinė 30-45 min. mankšta, atliekama bent 3 kartus per savaitę, būtų naudingiausia kaulų tvirtumui palaikyti.
Visai nebūtina pradėti profesionaliai treniruotis. Pakanka tiesiog daugiau judėti, atliekant jums įprastus, kasdieninius darbus: daugiau vaikščiokite pėsčiomis; lipkite laiptais, užuot kilę liftu; namuose tvarkykitės spartesniu tempu. Mankštintis galite net patogiai sėdėdami fotelyje ir žiūrėdami televizorių, jei tuo metu kojomis ritinėsite kamuolį.
Specialios priemonės gyjančiam kaului
Jei jau patyrėte lūžį, jums būtini specialūs mobilumą, sąnarių paslankumą, didinantys pratimai, taip pat raumenų stiprinimo pratimai, naudojant pasipriešinimą, tempimo pratimai. Juos kiekvienam individualiai turėtų parinkti jūsų reabilitologas. Jis išmokys jus sumažinti skausmą, saugiai ir savarankiškai judėti, lipti laiptais, padės greičiau grįžti į aktyvų, pilnavertį gyvenimą.
Gydymo kursą turi sudaryti gydytojas – reabilitologas, fizinių pratimų eigą prižiūrėti – kineziterapeutas.
Ar maistas turi įtakos gijimui?
Sveikam žmogui reikalingas subalansuotas maistas, turintis pakankamai vitaminų, mineralų, skaidulų ir baltymų. Patyrus lūžį, ypač svarbūs jūsų racione tampa produktai, turintys daug kalcio bei pakankamai vitamino D.
Kalcio, pagrindinės kaulų statybos medžiagos, turi dauguma produktų, tačiau jo pasisavinimas organizme yra labai skirtingas. Geriausiai kalcis pasisavinamas iš pieno produktų- lieso pieno, jogurto, sūrio. Vertinga valgyti žuvį su minkštais kaulais (aliejuje konservuotas sardines, aliejuje konservuotą lašišą). Kalciu turtingos ir tamsiai žalios lapinėse daržovės – brokoliai, špinatai. Naudingi yra ir migdolai, žemės riešutai, soja, grūdinės, ankštinės kultūros, apelsinų sultys.
Ar padeda maisto papildai?
Per dieną vidutiniškai reikėtų suvartoti apie 1000 mg kalcio. Patyrus kaulo lūžį, kalcio poreikis išauga iki 1200 -1500 mg per dieną.
Pats organizmas kalcio negamina, todėl jį reikia gauti su maistu, gėrimais ir papildais.
Visas medžiagas geriausia gauti natūraliai, kartu su kasdieniniu maistu.
Jeigu jūsų maistas nėra visavertis, rekomenduojama papildomai naudoti maisto papildus, tačiau kai kurie specialistai mano, kad tokius sintetinius maisto papildus organizmas pasisavina daug blogiau, nei gaunamus su kasdieniniu, natūraliu maistu.
Taigi, geriau taip sureguliuoti savo mitybą, kad papildų nereikėtų, tačiau jei tai neįmanoma – jie padės pasveikti greičiau ir pilniau.
Venkite alkoholio, nikotino, šokolado, juodos kavos, nes visi šie produktai silpnina kaulus ir didina osteoporozės išsivystymo riziką. Alkoholis dažnai lemia prastą mitybą, mažą fizinį aktyvumą, traumas, o visa tai skatina kaulų retėjimą.
P.S.
Atminkite, žmogaus organizmas yra sudėtinga sistema. Šis straipsnis yra patariamojo pobūdžio, prieš pradedant gydytis patariame pasikonsultuoti su fizinės reabilitacijos gydytoju. Tik fizinės reabilitacijos gydytojas į jūsų organizmą pažvelgs kompleksiškai ir patars dėl vienokių ar kitokių priemonių, stiprinančių kaulus ir padedančių greičiau ir pilniau išgyti.
Savarankiškas gydymasis, netinkamos kvalifikacijos ar netinkamos srities gydytojai gali tik dar labiau pabloginti situaciją.
Rūta Gustaitytė says
2016.03.12 at 22:16Yra tikimybė, kad atsistatymas užtruks ilgiau. Be reabilitacijos neapsieisite. Jos trukmė priklausys nuo užrašyto ligos kodo, ilgiausia – 20 dienų.
Kada galėsite minti, sunku prognozuoti – tiksliau atsakyti gali gydantis traumatologas. Iki pilno funkcijos bei savijautos atsistatymo po lūžio gali praeiti apie pusė metų.
Zita says
2016.03.15 at 15:57Sveiki,sausio 3 d.susilauziau zastikaulio vidini krumpli (taip parase gydytojas),dare operacija sukabino metalais ir idejo i langete ranka,vasario 4 iseme is langetes ir liepe lankstyt,sunkiai gavos lenkt,nes trugde metalai ir visa laika jauciau ,kad kazka spaudzia,nes tirpo ir skaudejo pirstas, dariau masaza,silde alkunes sanari elektros srovem.Kovo 9 d operacijos metu pasalino metalus,gydytojas isejo atostogu nepaaiskines ka toliau daryt,dabar zaizda susiuta,siulai dar neisimti ,bijau kazka daryt su ranka,kad nepabloginciau,norejau paklaust,kai isims siulus ar galiu be baimes ja lankstyt,ar galiu masaza daryt ir ar priklausytu prie tokio luzio reabilitacija,nes atrodo viena nesusitvarkysiu ir pirstas nutirpes ar jis atsigaus,klausimu daug ,o atsakymo nelabai gausiu,nes chirurgai tuo klausimu liepia i traumatologa kreiptis,o jis atostogauja,aciu uz atsakyma
Rūta Gustaitytė says
2016.03.19 at 13:41Reabilitacija priklauso ir yra būtina. Dėl jos kreipkitės į šeimos gydytoją.
Kai išims siūlus, būtinai mankštinkite ranką. Judesius darykite palengva, be papildomų svorių, iki skausmo. Gulėdama kelkite, lankstykite lūžusią ranką su sveikąja – tai vadinamieji pasyvūs judesiai. Jeigu jie laisvi, neskausmingi, pradėkite aktyvius judesius.
Arunas says
2016.03.20 at 18:53Laba diena,
kovo 11 d. patyriau traumą: deš. laterinės skulkšnies ir blauzdikaulio užpakalinio krašto lūžis su pėdos panarinimu. Atlikta blauzdos lateralinės kulkšnies osteosintezė plokštele ir sraigtais. Koja fiksuota langetėje. Kas antrą dieną perišu operuotą vietą. Praėjo savaitė, patinimas nukrito, skausmo nejaučiu, tačiau jaučiu ir matau, kad kojos raumuo glebsta, kojos apačioje keliaujant blauzdikauliu jaučiamas skausmas patrinant, paspaudus išlieka duobutė. Naudoju į pilvą leidžiamus “ZIBOR”.
Klausimas – ar galiu nuėmęs langetę raumenį pamasažuoti, įtrinti ūkiniu muilu, aliejumi, patrinti visą koja, judinti kojų pirštus ir pan?
Ar tai duos naudos ateinančiai reabilitacijai, ir ar nepakenksiu kaulo ir raiščių ( jie su pėdos panirimu įtrūko) gijimui?
Ar galiu po 2 savaičių nuvykti į darbą keliom valandom? (nors dabar palaikius koja ir einant su ramentais ji priplūsta krauju, atrodo, kad “prisipučia” koja ir pradeda veržti, spausti, skaudėti, atsigulus ir pakėlus koją į viršų atslūgsta.)
Ar smulkiai sumalti į miltus kaimiškų kiaušinių lukštai su skystų D vitaminu – gera alternatyva papildams? ( vartoju puse mažo šaukštelio smulkintų lukštu jį užpilu kanapių aliejumi ir išgeriu, po ko išgeriu mažą piliulę skysto D).
Ar verta naudoti skystą ryklių kremzlų ekstraktą, skatinat kaulo gyjimą?
Ačiū.
Arunas says
2016.03.20 at 18:56Pamiršau: Ar gera alternatyva papildams virtos kialių kojos, ausys, šaltiena?
Rūta Gustaitytė says
2016.03.30 at 22:12Arūnui:
Longetės nuimti nereikia. Masažas, įtrynimai nepadės pagerinti raumenų būklės. Sunykusius raumenis atstatysite reabilitacijos metu – mankštų bei raumenų elektrostimuliacijos pagalba. Pirštus judinkite, tai padės pagerinti kraujotaką.
Į darbą eiti galite, tik laikykitės traumatologo nurodyto režimo. Koją kol dirbsite laikykite ištiestą – tai padės sumažinti tinimą, išvengsite nemalonių jutimų.
Kalcį organizmas geriausiai pasisavina iš maisto produktų – jogurto, varškės ir panašiai. Kiaušinių lukštai, maisto papildai neturi pakankamai tvirtų mokslinių įrodymų. Jūsų minėti produktai padeda pagerinti sąnarinių kremzlių, sausgyslių būklę.
Einaras says
2016.04.04 at 21:20Laba diena
Pries keturias savaites susilauziau plastakos 4 kaula. Po dvieju su puse savaites nueme gipsa . Sake kad i darba negaliu eiti dar siasias savaites. Norejau pasiteirauti jei i darba iseisiu anksciau. Po kaulo luzio bus praejusios 5 savaites. Ar nepakenks gyjimo procesui.
Dekui
Einaras says
2016.04.04 at 21:21Pamirsau pasakyti kad jokios langetes jokio itvaro nera uzdeta
Rūta Gustaitytė says
2016.04.06 at 21:56Viskas priklauso nuo darbo pobūžio. Jeigu dirbate protinį darbą, tada kaulo gijimui nepakenksite. Jeigu tenka dirbti fizinį darbą, kai ranka apkraunama, tada reikia palaukti, kad susiformuotų tvirtesnis kaulinis rumbas.
Donata says
2016.04.08 at 17:00Labai diena,kai buvau maža tikriausiai susilaužiau šonkaulį,bet niekur nėjau,nesikreipiau ir jis sugijo. Matosi iškilimas,ką tokiu atveju reiktų daryti? Ką nuėjus į ligoninę darys? Ar atstatys juos,ar jau per vėlu? Ar labai skauda? Ačiū,už atsakymą. (Esu 17-likos metų)
Gabriele says
2016.04.10 at 10:15Sveiki, susilauziau rodomojo pirsto galini pirstakauli. Po 4sav.nueme gipsa ( pries 3d.), traumatologas parode kaip mankstinti pirsta. Pirma diena jis buvo beveik visiskai nelankstus, o jau antraja diena galejau pilnai sulenkti be jokio skausmo. Siandien pajauciau skausma luzio vietoje. Ar tai normalu, ar reikia kreiptis i gydytoja? Aciu.
Vaida says
2016.04.15 at 18:23Laba diena,
Po žastikaulio kaklelio lūžio praėjo 8,5 mėn., 6 mėn. mankštinu ranką, bet funkcijos neatsistatė. Amplitudė padidėjo nuo 60º iki 150º – 160º, bet ir tai tik po mankštos, mankštinu 3 kartus kiekvieną dieną. Taip tempiu ranką, kad net skauda kaklas ir ausis ir vis tiek nebegerėja amplitudė. Gal neteisingai darau pratimus, darau aktyvius ir tempimo judesius. Gal reikia gerti raumenis atpalaiduojančius medikamentus? Gal reikia rankai pailsėti, nes ramybės būsenoje mažiau skauda? Gal išsivytė komplikacija? Pradėjo braškėti peties ir alkūnės sąnariai, tai gerai ar blogai?
Ar dar verta tęsti mankštą, ar jau ir liks tokia ranka?
Ačiū.
Rita says
2016.04.18 at 13:16Sveiki noriu pasitikslinti kovo18d man luzo girnele atlikta girneles ostiosinteze 2kirsnerio vielu atkarpomis ir lankscios vielos cirkuliazu.imobilizuota gipso longete.Kelenas man skauda retkarciais lyg adatikem kas badytu suprantu tai gijimo pozymiai?naktimis labai tirpsta koja ir kulno skausmai bei soninio kauliuko ar tai normalu?ar tos vielos tirpstancios gal zinit po kiek laiko jos isimamos?
Rita says
2016.04.18 at 13:18Kiek po tokios traumos paprastai nesiuojama gipso longete?
Rūta Gustaitytė says
2016.04.19 at 21:11Donatai:
Jei deformacija ryški ir neramina, kreipkitės į krūtinės ląstos chirurgą arba traumatologą. Atstatyti padėtį galima tik operaciniu būdu.
Rūta Gustaitytė says
2016.04.19 at 21:17Gabrielei:
Skausmas ir diskomfortas po lūžio gali būti jaučiamas keletą mėnesių. Jei simptomai labai sustiprėja, pasikeičia odos spalva, pradeda stipriai tinti, tada nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Rūta Gustaitytė says
2016.04.19 at 21:22Vaidai:
Neapžiūrėjus, negaliu atsakyti.
Mankštą tęsti visada tikslinga, tik pratimai turi būti atliekami teisingai.
Rūta Gustaitytė says
2016.04.20 at 20:36Ritai:
Vielos netirpsta, jas teks šalinti. Kada tai daryti pasakys traumatologas.
Longetė paprastai reikalinga 6-8 savaites. Laikas bus patikslintas, atlikus kontrolines rentenogramas.
Jei vargina nemalonūs jutimai naktį, ieškokite patogios padėties, šiek tiek pakelkite koją.
Eglė says
2016.05.16 at 09:54Laba diena Gerb. gydytoja
MTR nustatyta dešinės kojos II padikaulio stres lūžis (iki diagnozės nustatymo vaikščiojau 1,5 mėn., pėdos pilnai nemyniau, nes skausmas didelis buvo). Po diagnozės gyd. traumatologas liepė 4 savaites neminti, kaulo gijimas jau buvo prasidėjęs. Imobilizuota nebuvo jokiom priemonėm. Minimaliai vaikščiojau, pėdą rėmiau kulnu. Šiai dienai nuo skausmo atsiradimo praėjo 11 sav. Bandau eiti remiant pėdą pilnai, bet smelkia stiprokas skausmas pade , kreipia pėdą į išorę, vaikštau dar šlubuodama, vakare būna pėda patinus. Ar gali būti, kad kaulas dar pilnai nesukibęs, kadangi nebuvo visiškai imobilizuota? Ar palaipsniui didinant normalų apkrovimą kojai išnyks jaučiami simptomai? Labai ačiū .
Rūta Gustaitytė says
2016.05.16 at 20:50Kreipkitės į reabilitacijos specialistus – jie padės greičiau atsistatyti pėdos funkcijai, pakoreguos eiseną. Skausmas gali būti ne dėl paties lūžio, o dėl pėdos perkrovimo, nes ilgą laiką rėmėtės kulnu.
Pradėkite palaipsniui minti pilna pėda. Pagalvokite apie patogią avalynę arba įdėklus į ją.
Gita says
2016.05.24 at 05:34Laba diena, luzo isorine kulksnis, skersinis luzis. Esu menuo su langete, po savaites nuims. Rentgeno isvada puiki. Ar po menesio galiu priminti peda, gal tikslinga atlikti kokius pratimus? Skausmo nejauciu.
Kadangi po langetes nuemimo vykstu i svarbia neisvengiama kelione, rupestis, ar galesiu apsiauti avalyne ir normaliai judeti?
Pagarbiai, Gita
Mindaugas says
2016.05.26 at 23:48Laba diena, man yra 20 metų. Turėjęs 3 stresinius lūžius (kairės ir dešinės kojos padikauliai ir deš. kojos blauzdikaulis), ištirti ir diagnozuoti su magnetiniu rezonansu. Gyd. endokrinologų ištirtas, kaulų tankis geras, vitamino D kiekis geras, su skydliauke problemų nėra, kraujo tyrimai geri. Įtariu, kad neperseniausiai vėl įvyko stresinis lūžis, bet šįkart kairės kojos blauzdikaulis, simptomai labai panašūs, prisiminus senesnius lūžius. Lūžiai nevisada įvykdavo po didelių fizinių krūvių, kartais ir nesportuojant, staiga pajusdavau šį nemalonų skausmą. Dėl ko gali būti stresiniai lūžiai?
anonimas says
2016.05.31 at 15:40Sveiki, norekjau paklausti ,kiek laiko reikia vaikščioti su 1 ramentu po gipso nuemimo?(Pėdos lūžis)
tomas says
2016.06.02 at 19:25Sveiki man luzo slaunikaulis ir aplink kelena yra dar trys luzei skeveldrinei per kiek laiko sugys ir kokiu papildu reiketu vartot
Rūta Gustaitytė says
2016.06.08 at 22:45Gitai:
Po longetės nuėmimo pradėti minti reikia labai atsargiai – pradžioje tik truputį svorio perkeliant ant lūžusios kojos. Kas savaitę krūvį galima palaipsniui didinti. Jeigu atsiranda arba sustiprėja skausmas, tinimas, krūvį kojai reikia mažinti.
Jeigu jaučiatės gerai, koja netinsta, krūvį galite didinti.
Rūta Gustaitytė says
2016.06.09 at 22:18Mindaugui:
Dažniausiai stresiniai lūžiai įvyksta dėl nuolatinės kokios nors vietos perkrovos. Šio pobūdžio lūžiai nebūtinai vyksta krūvio metu – jie tik padarinys prieš tai buvusių pertempimų. Prie to prisideda netinkama avalynė, staigus dangos pasikeitimas krūvio metu ir panašūs faktoriai.
Įtakos turi įgimta jungiamojo audinio ( raumenų, sausgyslių, kaulų) struktūra, jos atsparumas, elastingumas.
Rūta Gustaitytė says
2016.06.09 at 22:28Anonimui:
Tikslias rekomendacijas turi pasakyti gydytojas traumatologas, rentgeno nuotraukoje įvertinęs lūžio sugijimo laipsnį.
Jei gipsą nuėmė, reiškia kaulas yra sugijęs, galima palaipsniui pradėti minti. Ramentas paprastai reikalingas iki mėnesio – jei kojos neskauda, ji netinsta, galite normaliai ja remtis, ramento galima atsisakyti.
Rūta Gustaitytė says
2016.06.09 at 22:38Tomui:
Neparašėte, kokiu būdu lūžiai fiksuoti. Bet kokiu atveju gijimui prireiks ne mažiau 8-12 savaičių, dar tiek pat kojos funkcijos atsistatymui.
Svarbiausia vartoti vit. D – kalcio galima pakankamai gauti iš maisto produktų, tačiau be vitamino D jo neįsisaviname.
Rimante says
2016.06.13 at 18:50Laba diena,
man 30 metų, išorinės kulkšnies lūžis, operacijos nebuvo. Po kelių dienų nuims langetę, bus suėję 6 sav., nors jau leido ir paskutines 10 dienų pratintis nakčiai nusiimti ir su elastiniu bintu būti. bet aš tik nuimu ir šiek tiek pabūnu, pamasažuoju ir vėl uždedu. Man būtų įdomu ar nuėmus langetę galima iš karto atsistoti ir bandyti su ramentais bent kažkiek judėti ar reikėtų dar kiek palaukti ir po to pratintis, nes dabar man koja atrodo tokia nestabili ir toks jausmas, kad pastačius gali vėl išsikreipti.
Rūta Gustaitytė says
2016.06.20 at 22:12Su ramentais vaikščioti galima. Pradžioje pristatant lūžusią koją, po kelių dienų bandykite priminti nepilnu svoriu. Apkrovimą kojai kas savaitę didinkite. Jei nejausite skausmo, nedidės kojos tinimas, vadinasi galite treniruotis toliau. Jei atsiranda minėti simptomai, krūvį reikia sumažinti.
Kiek tiksliai galite apkrauti koją, pasakyti turi traumatologas, įvertinęs lūžio sugijimo laipsnį kontrolinėse rentgenogramose.
Zilvinas says
2016.06.23 at 21:28Sveiki. Luzo kaklo 3 slankstelis, kuris buvo pakeistas i dirbtini, o 4-tas sutrupejo. Is daktoro kalbos suprantu kad buvo sunki operaciją kuri ivyko daugiau nei 6 valandas. Po operacijos jau trecioje dienoje jau vaikstau. Kaip manote ar galesiu ateityje gyventi pilnaverti gyvenima?
Viktorija says
2016.06.28 at 21:49Sveiki, kiek mazdaug laiko gyja sokikaulio luzis?
Rūta Gustaitytė says
2016.06.30 at 21:08Žilvinui:
Trauma labai pavojinga. Jums pasisekė, kad likote gyvas ir neišsivystė paralyžius.
Kaip suprantu, operacija pavyko. Jeigu jau dabar vaikštote, judinate rankas ir kojas, ateityje galėsite gyventi pilnavertį gyvenimą.
Laikykitės operavusio gydytojo nurodymų, neapkraukite stuburo per anksti – slanksteliams reikia laiko stabilizuotis.
Rūta Gustaitytė says
2016.06.30 at 21:10Viktorijai:
Vidutiniškai prireikia 6-8 savaičių.
Živile says
2016.07.01 at 15:34Sveiki man buvo luzes laivikaulis desines rankos o as sekmingai ejau i darba. Kol galiausiai labai nesusidurgdziau ir nepasidariau nuotrauko.Daktaras uzrase toki koda M 84.14 Laukiu eileje pas mikrochirurga ir nezinau ko tiketis. Gal galit kazkiek patarti ?
Laimonas says
2016.07.01 at 20:43Laba diena susilauziau ciurnos kauliuka po 1savaites persviete koja ir kaulas buvo sugijes bet po 4savaiciu nueme langete bet koja dar istinus ir kai minu peda skauda ciurnos kauliuka dar taigi ka daryti
Gita says
2016.07.03 at 17:57Laba diena,
pries 5 sav. patyriau desines pedos 1,2,3 padikauliu luzius. Sutvirtinta sraigtais, gija gerai. Dar 2 sav.. truks imobilizacija. Bandziau ieskoti internete jusu minetu izometriniu pratimu slaunies keturgalvio raumens raumenu masei islaikyti ir, zinoma, kitoms kuno dalims, taciau specializuotu pratimu po traumos neradau. Buciau labai dekinga jei galetumete pasidalinti nuoroda.
Vika says
2016.07.04 at 00:54Sveiki. Padikaulio pamato luzis be luzgaliu poslinkio. Gipas ar kitas įtvaras nera uzdetas. Vaikstau labai mazai , o jei vaikstau an kojos beveik nesistoju.kiek laiko mazdaug gyja si trauma?
Viktorija says
2016.07.04 at 14:02Laba diena, prieš kelias dienas patyriau padikaulio trauma. Rentgena padarius , paaiskejo jog v-o padikaulio pamato lūžis be lūžgaliu poslinkio. Daktare gipso neuzdejo, sake jei mazai vaiksciosiu sugys.Dabar koja elastiniu bintu sutvarsciau.Neskauda kai guliu, taciau mane domina per kiek laiko visa tai sugys?Ir ar yra tikimybe ,kad kaulas blogai suaugs? Aciu uz atsakyma .
Ema says
2016.07.14 at 10:48Sveiki, prieš dvi dienas susilaužiau riešą. Daktaras sakė, kad kaulų atstatinėti nereikia, lūžis yra labai nedidelis, esu dar labai jauna, ir kaulai savaime užgys. Taigi ranką sugipsavo ir pasakė, kad gys 4-5 savaites. Dabar vasara, greit, už 2 savaičių bus stovykla, kurioje reikės daug judėti, taip pat su šeima planavome daug kur pakeliauti, labai norėjau ir aktyviai su draugėmis leisti laiką. Bet kaulai, daktaro akimis, užgys tik apie rugpjūčio 8-15, tos vasaros visiems planams įvykdyti taip ir neužtektų, reikės ruoštis mokyklai ir pan. Taigi prašau patarimo: gal žinote, kaip pagreitinti kaulų gyjimą? Gal reikia kokių masažų? Mano pirštai taip pat yra nutirpę, ypač nykštys, bet pirštus šiek tiek pajudinti galiu.Pradžioje skaičiau, kad reikia kalcio ir vitamino D, daryti fizinius pratimus. Gal galėtumėte kokių nors patarti?
Gintautas says
2016.07.20 at 11:36Sveiki, norėjau paklausti, susižeidžiau rankos pirštą (mažiausia), gydytojas padarė nuotrauka ir pasakė, jog nesimato kas ten yra, tik matosi ant kaulo kažkokie pakitimai, ir sakė ateiti po savaitės laiko, ir jei padarius nuotrauka nesimatys-nuims gipsa. Kadangi nebuvo vietos klinikose (atostogauja traumatologas), užsirašiau atvykti po 16d. Ar imanoma, jog kažkiek sugis kaulas per 2sav, jog galėtų nuimti gipsa? (naudoju kalci su vitaminu D), ranka kartais patinsta ir skauda pirsta..
Rūta Gustaitytė says
2016.07.21 at 13:08Jeigu tikrai yra lūžis, jam sugyti reikia mažiausiai mėnesio. Gali būti, kad po keleto savaičių pakartojus rentgeno nuotraukas, pakitimai pasimatys aiškiau ir bus galima patikslinti diagnozę.
Kol kas elgiatės teisingai. Mankštinkite laisvus rankos pirštus ir sąnarius – tai padės pagerinti kalcio apykaitą.
Rūta Gustaitytė says
2016.07.21 at 13:37Živilei:
Turbūt jau buvote pas mikrochirurgą ir gavote jo rekomendacijas.
Paprastai, jeigu nėra nervo ar kraujagyslių pažeidimo reiškinių, chirurginės intervencijos netaikomos.
Bet kokiu atveju reikia stabilizuoti lūžį, o kaip tai padaryti, sprendžia chirurgai, apžiūrėję rentgeno nuotraukas ir lūžio vietą.
Rūta Gustaitytė says
2016.07.21 at 13:43Laimonui:
Funkcijos atsistatymui po lūžio reikia laiko. Mankštinkite koją, neapkraukite jos per daug, krūvį didinkite palaipsniui. Vakarais koją galite pamirkyti vandenyje su druska.
Skausmas ir tinimas praeis, kai pilnai atsistatys kojos raumenys bei čiurnos judesiai ir galėsite vaikščioti nešlubuodamas.
Rūta Gustaitytė says
2016.07.21 at 13:56Gitai:
Specializuotų pratimų ir nereikia. Šlaunims bei kitoms nuo lūžio nutolusioms vietoms taikomi bendrieji tempimo pratimai.
Pats paprasčiausias šlaunų raumenų masės palaikymo pratimas: gulėdama įtempkite šlaunų raumenis ir išlaikykite apie 10s, po to 5-6s pailsėkite ir kartokite 15-20 kartų kelis kartus per dieną. Panašiai su blauzdų raumenimis – kojų pirštus tempkite į save ir laikykite.
Kad pasiektumėte rezultatą, užtenka reguliariai ir sistemingai atlikti keletą pratimų.
Rūta Gustaitytė says
2016.07.21 at 14:06Viktorijai:
Lūžiui sugyti mažiausiai reikia 4 savaičių. Kad kaulinis rumbas būtų stabilus, paprastai reikia dar poros savaičių.
Jei laikysitės nurodymų, neminsite koja, lūžgalių poslinkis neturėtų įvykti.
Rūta Gustaitytė says
2016.07.21 at 14:38Emai:
Jeigu nesilaikysite traumatologo nurodymų, gali įvykti lūžio komplikacijos, o tada gijimo laikas dar labiau prailgės.
Svarbu neapkrauti ir netraumuoti lūžio vietos, taigi daugelį veiksmų galite daryti, keliauti taip pat.
Masažai lūžio gijimo nepaspartins, bet jie gali pagerinti kraujotaką, padėti atsigauti pirštų jutimams.
Išsimiegokite, būkite gryname ore, valgykite daugiau kacio turinčio maisto – ypač jogurto bei varškės produktų. Būkite aktyvi – net ir bendri fiziniai pratimai, judesys gerina kalcio apykaitą, skatina kaulo gijimą.
Jei pageidaujate maudytis, yra gipso tvarsčio apsaugos nuo vandens, taigi maudytis taip pat įmanoma.
Rasa says
2016.07.22 at 18:2207.07 Švedijoje patyriau čiurnos traumą (pervažiavo automobilis), pirminės apžiūros metu ligoninėje buvo atlikta rentgenograma ir gydytoja konstatavo, kad patempti čiurnos raiščiai, kad lūžių nėra.
Grįžusi namo vis dar maniau, kad tik stiprus patempimas, todėl bandžiau aptvarsčiusi elastiniu tvarsčiu kiek paeiti.
Dėl neslūgstančio patinimo ir skausmo 8 d. po įvykio kreipiausi į Lietuvos medikus. Vėl rentgenas, bet gydytojas dar skyrė ir magnetinio rezonanso tomografijos tyrimą.paaiškėjo, kad yra kairio kulnakaulio priekinės dalies/paviršiaus skeveldrinis lūžis.
Gydytojas sakė, kad viena išorinio kampo skeveldra prie kubakaulio yra kiek pasislinkusi į šoną, bet operacija negalima, nes skeveldros per smulkios, kad jas būtų galima sutvirtinti kokia nors konstrukcija…
Operacijos netrokštu, bet kuo galiu sau padėti?
Koja nesugipsuota, jei reikia kur vykti, tvarstau elastiniu tvarsčiu, namuose dažniausiai net netvarstau (o gal reikia?)
Kraujosrūva apima visą padą, kulną ir blauzdą, pėda tinsta, maudžia.
Ką galiu daryti, kad slūgtų tinimas, mažėtų skausmas ir kaulas geriau gytų?
Vitalijus says
2016.07.25 at 13:04Laba diena,norejau suzinoti,pas mane yra vidines kulksnies luzis su poslinkiu,liepos 8d. man padare operacija,idejo varzta ir dvi vielas,su gydytoju taip ir nespejau pakalbeti kaip ka daryti po operacijos,jis tik pasake aiti pas seimos gydytoja,uz keliu dienu bus jau 3 savaites po operacijos,kojos dar nemynu,siulai jau isimti,o pas seimos gydytoja dar nera popieriai ateja,is skyriaus,taigi,kada man butu galima priminti koja, po kiek laiko nuimamas itvaras ir kiek laiko trunka visa reabilitacija,kada butu galima gristi i fizini aktyvuma,aciu.
Rima says
2016.07.25 at 13:29Laba diena,
prieš 3 mėnesius ant pėdos užvažiavo autokrautuvas.Sulaužyta:2,3,5 padikauliai ir šokikaulis. Gipse 45 dienos.Atlikta visa priklausanti reabilitacija. Naudoju kacio papildus,mydocalm,kraują skystinančius,detrolex. Mėginu eiti be ramentų.Labai šlubuoju.Koja yra sutinusi,vakare dar labiau ,tamsesnė,jaučiu buką skausmą pėdos viršutinėje dalyje ,kai minu,todėl retkarčiais išgeriu nuskausminančių vaistų.Ties čiurna pastoviai jaučiu kaip uždėtą kažkokį lanką,nes yra sutinus. Patarkite,gal mažiau vaikščioti,(nes stengiuosi daugiau).Atlieku švelnius pratimukus. Koja yra karštesnė.Šaldau.Kiek tai tęsis,gal kur toliau pasikonsultuot? Traumotlogas sako,kad kaulas pradėjo retėt.
Rūta Gustaitytė says
2016.07.25 at 23:41Kaului gyti reikia ramybės. Bintuokite ar dėvėkite ortopedinį įtvarą, neminkite koja 4-6 sav. Kad tinimas būtų mažesnis, venkite ilgai laikyti koją nuleistą.
Kraujosrūva pamažu išnyks, skausmas silpnės. Tinimas praeis tik tada, kai kaulas sugis ir vėl pilnai minsite lūžusia koja.
Rūta Gustaitytė says
2016.07.26 at 23:59Vitalijui:
Minti kol kas nereikia. Po 4-5 savaičių šeimos gydytojas nukreips traumatologo konsultacijai, kuris atlikęs ir įvertinęs kontrolines rentgenogramas pasakys, kada galima pradėti minti ir nuimti įtvarą.
Kojos funkcijos atsistatymui prireiks mažiausiai poros mėnesių. Dėl reabilitacijos kreipkitės į šeimos gydytoją jau dabar.
Rūta Gustaitytė says
2016.07.28 at 14:54Rimai:
Viską darote teisingai. Kojos funkcijai atsistatyti po lūžio ir imobilizacijos reikia laiko. Paprastai viskas užtrunka apie pusmetį.
Kaulas retėja, nes koja buvo nejudri, kol taikyta imobilizacija. Per tą laiką sustingo sąnarys, sutrumpėjo raiščiai, sausgyslės – viską atstatyti reikia laiko.
Kol pilnavertiškai neminate koja, veninė kraujotaka dirba ne taip, kaip reikia, todėl ji tinsta. Kad koja mažiau tintų ir ne taip skaudėtų, pratimus darykite vandenyje. Kai yra galimybė, koją laikykite ištiestą ar šiek tiek pakeltą.
Vilma says
2016.07.28 at 22:16Laba diena. Pries 5 su puse savaites susilauziau isorini kulksniuka. Gydyma lydi ivairiausi kuriozai.Po 10 dienu po gipso uzdejimo gydytoja chirurge pasake, kad pas ja gijimo kontrolei ateiti negalesiu, kadangi ji iseina atostogu ir po dar 20 dienu turiu uzsiregistruoti pas savo terapeuta, kuris nuspres del tolimesnio gydymo. Nuo luzio praejus 4 savaitem ir 3 dienom, nuejus pas terapeuta, buvau nusiusta padaryti kojos rentgeno nuotrauka be gipso. Rentgenologo aprasyme buvo nurodyta, kad luzgaliu padetis PUIKI ir viskas gerai. Vadovaudamasis tokiu geru nuotraukos aprasymu, terapeutas liepe langete nuimti ir susibintavus elastiniu bintu minti koja. Nusiemus langete ir pradejus minti subintuota koja, ji LABAI sutino, net labiau nei tada, kai buvo luzusi. Toks kojos mynimas ir tinimas tesesi kelias dienas. Kreipiausi vel i savo terapeuta. Sis dave siuntima pas chirurga, kuris apziurejes ta pacia nuotrauka, kuria aprase rentgenologas, konstatavo, kad kaulas tikrai nera sugijes ir nusiimti langetes negalima…O man jau buvo paskirtos ir mankstos reabilitacijai. Mankstos pasirodo irgi, pasak sio gydytojo, jokiu budu dar negalimos. Koja iki siol labai tinsta, nors vaikstau vel su langete…Noreciau paklausti Jusu, ar per tas dienas, kai nusiemusi langete myniau koja su nesugijusiu kaulu, negalejau ko nors pazeisti kojoje, kas galetu komplikuoti kaulo gijima?
Paskyre man dabar magnetinio rezonanso tyrima, taciau ten dar teks palaukti eileje, kol kas paaiskes, o labai jau neramu del to baisaus tinimo, kurio iki tol, kol nusiemiau gydytojo nurodymu langete, nebuvo.
andrius says
2016.07.29 at 12:46Laba diena man luzo desines rankos raktikaulis uzdejo gipsa sale nuims po 2men. Noreciau suzinot gal galima kazka daryti kad greiciau sugytu?
Inga says
2016.07.29 at 15:37Laba diena, ponia Rūta,
Mano diagnozė S92.1, dešinės kojos šoninio šokikaulio lūžis. Langetė buvo uždėta nuo birželio 15d. iki liepos 19d. Nuėmus langetę (sugijus kaului) gydytojas ortopedas liepė ta koja atsargiai minti, vaikštant namuose su dviem ramentais ir kas vakarą daryti pratimus jūros druskos – vandens vonelėje. Reabilitaciją poliklinikoje pradėjau liepos 28d. Pirmajam 5 dienų etapui skyrė mankštą, 5 k. ir magneto procedūras, 5 k. Reabilitologė pasiūlė vaikštant su ramentais tuo laikotarpiu kojos dar nesistengti labai apkrauti (nors ir fiziškai negaliu dar minti pilna koja), o einant lauke užvynioti ir elastinio binto, kadangi raiščiai dar laisvi. O kineziterapeutė man sakė nevynioti elastinio ir vaikštant, nes reikia pratinti koją prie krūvio ir kad kraujotaka netriktų. Kokia būtų Jūsų nuomonė šiuo klausimu? Man labai reikia per ateinančią savaitę bent jau savarankiškai eiti su ramentais, nes dabar be kito žmogaus pagalbos negaliu nei laipteliais lipti (jei nėra turėklo), nei ant aukštesnio šaligatvio bortelio užlipti. Ką Jūs galėtumėte patarti iš savo ilgametės patirties? Kokie efektyvūs pratimai, daromi namuose savarankiškai, galėtų pagreitinti gijimo procesą? Kineziterapijoje parodė standartinius ir su kamuoliuku (be tų sukamųjų bei aukštyn-žemyn čiurnos judesių, daromų vonelėje kiekvieną vakarą). Labai lauksiu Jūsų patarimo, ačiū!
Inga says
2016.07.31 at 21:21Sveiki, p. Rūta,
Dar prie to paties norėčiau paklausti: ar normalu, kad praėjo beveik dvi savaitės nuo gipso nuėmimo, o aš dar vaikštau su dviem ramentais?
Rūta Gustaitytė says
2016.08.07 at 23:37Vilmai:
Tinimas galėjo padidėti, baigus imobilizaciją ir pradėjus minti. Tai dar nereikškia, kad įvyko lūžgalių poslinkis ar kitokios komplikacijos dėl per ankstyvo apkrovimo. Taip gali nutikti reabilitacijos pradžioje ir pilnai sugijus lūžiui.
Tiksliai atsakys MR tyrimas. Kol kas neminkite koja, kai galite, laikykite ją ištiestą ar šiek tiek pakeltą.
Rūta Gustaitytė says
2016.08.07 at 23:44Andriui:
Laikykitės traumatologų nurodymų. Mankštinkite pirštus, riešą, sveiką ranką – taip aktyvės kalcio apykaita. Vartokite daug kalcio turinčių produktų, vitaminą D, pailsėkite, būkite gryname ore, saulėje.
Rūta Gustaitytė says
2016.08.08 at 00:04Ingai:
Kojos nebintuočiau, palaipsniui pratinčiau prie krūvio. Jei didėtų skausmas ir tinimas, krūvį reikia sumažinti, o po kelių dienų vėl palaipsniui didinti. Tinimas paprastai vargina tol, kol pilnai neatsistato raumenų jėga. Kai pradėsite normaliai vaikščioti, pilnavertiškai minti, tinimas palaipsniui išnyks.
Kad būtų lengviau ir ne taip skausminga, pratimus rekomenduoju atlikti vandenyje – baseine, vertikalioje vonioje, jūroje ar ežere. Vanduo padeda mažinti tinimą, be to, įbridus iki pažastų, galima drąsiai minti, pradėti vaikščioti, nes apkrova kojai sumažėja.
Pasinaudokite priklausančiu ambulatorinės reabilitacijos kursu ( 14 darbo dienų).
Pradėkite vaikščioti su vienu ramentu. Jei jausitės gerai, neskaudės, nedidės tinimas, po savaitės bandykite eiti be ramentų.
Asta says
2016.08.09 at 10:07Laba diena,
Lapkričio 4d. Patyriau avarija, kurios metu viršutinis žandikaulis dešinėje pusėje lužo trijose vietose. Dabar lyg dešinės pusės skruostas lyg toks šiek tiek patines, didesnis. Norėjau Jūsu paklausti ar man tai atsistatys? Ar skruostas sumažės? Jeigu sumažės tai maždaug per kiek laiko? Ar ir liks taip?
Rūta Gustaitytė says
2016.08.09 at 22:20Reikia apžiūrėti ir įvertinti, ar tai tikrai patinimas, ar liekamoji deformacija.
Pasirodykite žandikaulių chirurgui.
andrius says
2016.08.16 at 21:50Aciu labai
Mindaugas says
2016.08.18 at 11:11Sveiki. 2016-01-24 susilaužiau blauzdikaulį, buvo atlikta aperacija, sutvirtinta vinimi per visą blauzdikaulį ir varžtais. Nuo balandžio pradėjau minti ir po poros savaičių vaikščioti be ramentų. Dabar atrodo viskas gerai, vaikštau, dirbu. Kiek skaičiau kaulas per 6 mėnesius turėtų suaugti, bet kad pilnai atsistaytų praeina dar keli mėnesiai? Sakykite kada galima pradėti bėgioti? Mano nuomone, jei neskauda, nejaučiu diskomforto, matyt galima po truputi bandyti? Mane operavęs gydytojas sakė, kad jei nejausiu diskomforto, jei metalas kojoje netrukdys, tai neišiminės, kokia Jūsų nuomonė šiuo klausimu?
Irena says
2016.08.21 at 10:46Irena 2016-08-21 Prieš 11 savaičiių susilaužiau kojos čiurną. Švietė 4 kartus. Viskas sako traumatologas yra sugiję. Vaikštant koją skauda ir tinsta. Reabilitologas pasakė, kad reikia minti ir treniruoti. Ką naudoti dėl kojos tinimo, kad mažiau tintų?
Ačiū
Rūta Gustaitytė says
2016.08.22 at 18:37Mindaugui:
Aktyviai sportuoti paprastai leidžiama po pusmečio.
Jeigu jaučiatės gerai, po truputį pradėkite bėgioti. Krūvį reguliuokite pagal savijautą.
Metalinės konstrukcijos jauniems, aktyviems žmonėms paprastai pašalinamos metų bėgyje ar šiek tiek vėliau. Jei dėl kažkokių medicininių priežasčių jos paliekamos, šalutinių reiškinių sukelti neturėtų.
Rūta Gustaitytė says
2016.08.22 at 18:48Irenai:
Tinimas pranyks, kai atsistatys kojos funkcija ir pradėsite ja pilnavertiškai minti.
Tinimą mažinti padeda venotonikai ( pasidomėkite vaistinėje), kompresinės kojinės, kojos pakėlimas. Būtinai tęskite mankštą. Jei yra galimybė, mankštinkite koją vandenyje.
Ruta says
2016.09.07 at 17:06Laba diena, prieš 4 sav. patyriau THE stuburo slankstelių kompresija luzo. Kokios gali būti komplikacijos ir kaip ji išvengti. Aciu
Rūta Gustaitytė says
2016.09.07 at 19:39Po kompresinio stuburo lūžio svarbu išlaukti, kol lūžis stabilizuosis. Tam skiriamas gulimas režimas bei stuburo korsetas, sėdėti ilgą laiką taip pat nerekomenduojama. Jei stuburas apkraunamas per anksti, lūžęs slankstelis gali dar labiau susispausti, užspausti šalia einančius nervus arba susiaurinti stuburo kanalą.
Karolis says
2016.09.13 at 15:22Laba diena,
Pries dvi savaites patyriau klubo luzi prie sanario, dabar viskas yra sukabinta su varztu, Norejau paklausti koks sugijimo laikas numatomas iki darbingo lygio atstatymo?
Aciu
Rūta Gustaitytė says
2016.09.14 at 21:15Viskas priklauso nuo darbo pobūdžio. Jeigu darbas nėra fizinis, laikantis traumatologo nurodyto režimo dirbti galima bet kada.
Panašaus tipo lūžiai gyja 6-8 sav., dar mažiausiai 4-6 savaičių reikia pilnam kojos funkcijos atsistatymui.
Gita says
2016.09.16 at 11:34Aciu uz patarimus del pratimu.
Dar norejau pasiteirauti jusu nuomones del varztu ir ploksteliu pasalinimo. Trauma: desines pedos 1,2,3 padikauliu (lisfranc) luziai. Luze per pati pedos viduri. Sutvirtinta 3 sraigtais 3 padikauliai ir pirmas bei antras sukabinti per viduri. Praejo jau 3,5 men po operacijos ir ivykio. Viskas sugijo gerai, vaikstau be ramentu didziaja dali dienos, siek tiek slubuoju dar, bet gydytojas sako, kad tai normalu siame etape.
Ar daznai pasitaiko, kad sraigtai sioje vietoje luzta ju laiku nepasalinus? Is karto po operacijos man buvo sakoma, kad po metu pasalins jei neskaudes arba po 6 men jei skaudes. Nuemus itvara sake, kad po 4-6 men, dabar planuoja mazdaug po 7 men. Jei atsitiktu, kad del seimyniniu aplinkybiu negaleciau operuotis tuo metu, koks laikotarpis laikomas dar saugiu varztu pasalinimui? Kokios galimos pasekmes jei varztai luzta (pasak operavusio gydytojo juos isimti butina, nes jie tikrai kada nors lus)?
Ar galima eiti i sauna siuo metu. Gydytojas kazka minejo, kad negerai del randu?
Aciu labai
Gita
Renata says
2016.09.17 at 11:51Sveiki. Mano sūnui 11 metų 2016 09 04 d. lūžo blauzdikaulis ir yra įtemptas šalia kitas kaulas, darė operaciją. Įdėjo varžtus. Gydytojas traumatologas sakė, kad varžtus reikės išimti po 4 mėnesių kažkur. Rentgeną darė viskas gerai. Kraujo tyrimai geri. Langetę nešioti galima ne pastoviai. Ar tai tiesa? Koją laikome ant pagalvės pakeltą. Nes kaip nuleidžia tempimas jaučiasi. Ar taip gali būti? Kiek laiko dar negalės nuleisti kojos žemyn? Kada su ramentais galima? Koks gydymas? Kiek trunka? Ar galima į sanatoriją reabilitacijai nuo lūžio pradžios už 5 savaičių? Ar vitaminų būnai reikia? Kokių būtent? Prašau viską pasakykite ką turiu žinoti apie blauzdikaulio lūžį. Ačiū.
Rūta Gustaitytė says
2016.09.18 at 21:01Gitai:
Metalinės konstrukcijos paprastai šalinamos per pirmus metus po traumos. Vertinama individualiai, laikas nėra griežtai apibrėžtas.
Lūžus varžtui, pajusite sustiprėjusį skausmą, bet nebūtinai taip atsitinka.
Jei nejaučiate diskomforto, į sauną eiti galite.
Rūta Gustaitytė says
2016.09.18 at 22:17Renatai:
Jei turite daug klausimų ir neaiškumų, galite atvykti pas mane konsultacijai į Respublikinę Kauno ligoninę.
Laura says
2016.09.27 at 16:12Laba diena,
Sekmadienį nukritus man buvo nustatytas žastikaulio chirurginis kaklo lūžis (S42.22)
Ranka įtvare, ar užtenka įtvaro? Ranka vis tiek kažkiek sujuda keliantis iš lovos, ar tai nepablogins gijimo? Po kiek laiko pradeda slopti skausmas? Nuolat geriu nuskausminamus. Skausmas pakenčiamas, bet širdis į jį reaguoja. Gydytojas liepė judinti sužeistos rankos pirštus ir lankstyti per alkūnę, bet ranka įtvare sulenkta 90 laipsnių kampu. Kaip suprantu, įtvatas turi būti ne mažiau 6 savaičių , taip? Kokios rekomendacijos gydant tokį lūžį?
Ačiū už atsakymą
Monika Brazdzioniene says
2016.09.29 at 23:57Sveiki.kiek laiko reikia vaiksciot su langete po ciurnos luzio, koja isoperuota liepos 27.vaikstau be ramentu.neskauda.sakau gal galeciau bandyt vaiksciot ir be langetes.??
Edvinas Vaičaitis says
2016.10.02 at 16:24Laba diena.
Rugsėjo 1 dieną susilauziau ranką, dilbio srityje. Ranka vis dar gipse. Praėjus porai savaičių po lūžio, sukietėjo tos rankos pirštų oda, dabar jau pradėjo luptis. Lupasi ne tik pirštų, bet ir delno srityje. Ar tai normalu? Pirštai juda, jautrūs, jokių pašalinių pojūčių neatsirado.
Dėkoju už atsakymą.
Rūta Gustaitytė says
2016.10.02 at 23:31Laurai:
Stiprus skausmas vargina pirmas savaites, paskui palaipsniui silnėja, ramybėje jis neturėtų būti jaučiamas.
Laikykitės traumatologo nurodymų, jie yra teisingi. Judesiai per laisvus sąnarius turi būti švelnūs, atsargūs, be papildomo apkrovimo.
Rūta Gustaitytė says
2016.10.02 at 23:36Monikai:
Jeigu jau pilnai minate, einate be ramentų ir nejaučiate skausmo, tai longetė nereikalinga. Praėjo pakankamai laiko, galite pradėti vaikščioti be jos. Neminkite iš karto pilnu svoriu. Jeigu pajusite skausmą, atsiras tinimas, mažinkite krūvį.
Rūta Gustaitytė says
2016.10.02 at 23:41Edvinui:
taip nutinka, esant imobilizacijai gipsu. Pakitimai gryžtami, odos būklė atistatys, pašalinus imobilizaciją. Kol kas galite išsausėjusias vietas tepti kremu.
Arnas says
2016.10.05 at 11:24Laba diena, pries beveik 7 savaites luzo V padikaulis, 6svaites koja buvo gipsinej langetej,nueme gipasa padare nuotrauka, traumatologas sake viskas gerai sugijo.Traumatologas liepe pasivaiksciot po kabineta,dantis sukandes padariau gal 4zingsnius ir pasakiau,kad labai viska skauda.Parase siuntima reabilitacijai,iki jos pradzios dar 7dienos nuo gipso nuemimo. Dabar praejo 4 dienos o paeit vis dar normaliai negaliu,skauda ciurna,kulna,visa peda zodziu, ir luzio vieta skauda,be ramento pagalbos ejimas labai skausmingas todel vis dar vaikstau su vieno ramento pagalba. Ar tai normalu?
Antanas says
2016.10.06 at 12:08Gerb. R. Gustaityte,
rugsėjo 3 d. spirdamas kamuolį basa koja griuvau ir susižeidžiau kairės kojos ties nagu didįjį pirštą , jis kraujavo, nes buvo ne tik sutrenktas, bet ir pastebėjau 1 cm ilgio pjautinę žaizdelę. kelias dienas vaikščiojau pirštą subintavęs, skausmo beveik nejaučiau. po savaitės, rugsėjo 8 d. padarė rentgeno nuotrauką ir konstatavo didžiojo piršto lūžį ir įdėjo jį į longetę bei patarė vaikščioti su ortopediniu batu. po savaitės, t.y. spalio 14 d. einu pas traumatologą. piršto longetėje ir vaikštant visai neskaudėjo. tai gal man eiti pas traumatologą anksčiau?ačiū už atsakymą.
Vytautas Ciapas says
2016.10.08 at 09:53Sveiki pries sesias savaites susilauziau kojos nyksti .Per operacija i pirsta buvo sudetos vielos po sesiu savaiciu daktarui apziurejus padarius rengeno nuotrauka daktaras jas neiseme .Sake kad dar gyjimui reikia dvieju savaiciu tipo tokioj situacijoj ilgas gyjimas .Norejau paklaust isemus vielas ar dar ilgai truks gyjimas .
Rūta Gustaitytė says
2016.10.09 at 20:36Arnui:
Po 6 sav. imobilizacijos negli nelikti pasekmių. Koją apkrauti reikia palaipsniui, kad ji adaptuotųsi prie krūvio, reikia pratempti sutrumpėjusias sausgysles ir raiščius. Būtinai nuvykite reabilitacijos procedūroms – ten paaiškins, kaip ką daryti, pritaikys nuskausminančias procedūras.
Rūta Gustaitytė says
2016.10.09 at 20:40Antanui:
Gerai, kad neskauda, reiškia lūžis gyja be komplikacijų. Siūlau išlaukti visą terminą, nes kokybiškam lūžio sugijimui reikia laiko ir ramybės.
Rūta Gustaitytė says
2016.10.09 at 20:47Vytautui:
Išėmus vielas reikės laiko kojos funkcijos atsistatymui. Tai labai individualu. Paprastai prireikia mažiausiai mėnesio, kol vėl galima vaikščioti, nejaučiant skausmo, kojos tinimo ir nešlubuojant.
Radvilė says
2016.10.10 at 22:02Sveiki, prieš keturias dienas stipriai prisispaudžiau rankos vieną pirštą per sąnarį. Iškart iššoko ant sąnario kaip kraujo pūslė, po kiek laiko ištino visas pirštas, negaliu jo palanksyti, nes yra kaip balionas ir jaučiu stipru kraujo spaudimą tame piršte. Buvau nuėjus pas daktarą, padarė nuotrauką, yra skilęs kaulas per sąnarį nedaug, bet man nedėjo jokio gipso ar langetės. Priešingai, liepė mankštinti ir judinti tą pirštą kiek galiu. Norėjau paklausti ar man tas kraujas išsivaikščios kai mankštinsiu pirštą, kokius pratimus daryti, o gal geriau jo išvis nejudinti?
vidas says
2016.10.13 at 16:10laba diena, pries 6 savaites susilauziau prie rieso viena kaula dare operacija idejo plokstele nuemus langete yra patinimas ir patinsta plastaka ar tai normalu.Kad reiks reabilitacijos tai taip.Per kiek laiko issivaiksto tinimas.dekui uz atsakyma.
Rūta Gustaitytė says
2016.10.17 at 19:31Radvilei:
Jeigu yra lūžis, bent keletą savaičių pirštui reikia ramybės. Nuvykite pas reabilitacijos gydytoją, paskirs procedūras, kurios pagreitins lūžio gijimą, sumažins tinimą.
Rūta Gustaitytė says
2016.10.17 at 19:37Vidui:
Tinimas yra neišvengiamas reiškinys, kol pilnai nedirba rankos raumenys ir ji nesilanksto per sąnarius. Paprastai funkcijos atsistatymui po imobilizacijos prireikia 6-8 sav.
Viktoras says
2016.10.27 at 12:45Laba diena.Vasara,neriant i ezera luzo 6-as kaklo slankstelis.Bet gana ”sekmingai”.Nervai nepazeisti-vaikstau,rankos, kojos netirpsta.3 menesius nesioju kaklo itvara.Skausmo beveik nejauciu.Tik,kai nusiimu itvara (einu i dusa)ir netycia pasuku galva,dar jauciu maudima kaklo srity.Pakartotinos nuotraukos dar nedare.Kada butu galima iseiti i darba.(Dirbu vairuotoju).Ir kokia buna reabilitacija: masazai,ar vertikalios vonios?
Rūta Gustaitytė says
2016.10.29 at 23:43Pasirodykite gydytojui – padarys kontrolines rentgenogramas, bus matyti, kaip sugijo lūžis.
Po 3 mėnesių imobilizacijos nusilpo ir sunyko kaklo raumenys, o tai turi savo pasekmių ir simptomų. Jei norite geriau jaustis ir greičiau grįžti į darbą, reabilitacija būtina. Pirmiausia makšta (galbūt ji gali būti atliekama ir vandenyje), tačiau visą gydymo eigą turi prižiūrėti reabilitacijos gydytojas – išvengsite traumų, neteisingo gydymo ir rezultatai bus greitesni.
Arūnas says
2016.11.11 at 15:21Laba diena, prieš porą mėnesių lūžo stipinkaulio galvutė (prie alkūnės), lūžis be poslinkio, tad operacijos nereikėjo. Mėnesį panešiojau langetę. Po mėnesio peršvietus chirurgas nusprendė, kad viskas tvarkoj ir ją jau galima nuimti. Praėjo jau mėnuo, kaip aš be jos, bet rankos negaliu pilnai ištiesti, lieka kažkiek sulenkta,taip pat ir sulenkti pilnai negaliu jos (lyginant su sveikąja ranka) ir skauda per alkūnę ją lankstant. Norėjau pasiteiraut ar taip turi būti ir susitvarkys ar reik kažkur kreiptis.
Violeta says
2016.11.16 at 15:07Laba diena
Prieš mėnesi krisdama susilaužiau penkis šonkaulius nugaros pusėje. Vis negaliu be skausmo pakelti rankos lūžio pusėje, miegu tik vienoje padėtyje. Poliklinikoje chirurgas sako , kad nedarbingumą gali tęsti tik mėnesį, nepriklauso jokia reabilitacija, o fizioterapijos jokios taikyti negalima, tik šildymą. Bijau neužleisti sąstingyje kairės rankos. Gal vis tik kažkokie pratimai galimi jau? Dėkoju
Ignas says
2016.11.17 at 20:21Sveiki. Luzo antras delnakaulio kaulas. Menesi laiko buvo uzdetas gipsas. Labai skauda dilbio sausgysles ir yra aptirpe 2 pirstai. Ka manote apie tai? Ar tai normalus reiskinys ?
Rūta says
2016.11.18 at 14:49Laba diena,
Man 56 metai. Lygiai prieš pusę metų apturėjau dešinio žastikaulio chirurginio kaklo lūžį su poslinkiu (S42.22). Atlikta osteosintezė rakinama plokštele ir sraigtais. Kas mėnesį lankausi pas operavusį chirurgą, darau rentgeno nuotrauką ir vis išgirstu tą patį – lūžio vieta nesugijusi, tarp lūžgalių yra apie 3 mm tarpas. O paskutinį kartą išgirdau, kad tas 3 mm tarpas atsirado dėl to, kad aptirpo lūžio vietoje esantys kaulai… Ar taip gali būti? Jei per pusę metų lūžis nesugijo, tai gal ir visai nesugis? Ką patartumėte daryti?
Rūta Gustaitytė says
2016.11.20 at 17:06Arūnui:
Savaime nesusitvarkys, reikalinga reabiitacija. Imobilizacijos metu sąnariai sustingsta, sutrumpėja raiščiai ir sausgyslės, reikia juos išmankštinti.
Rūta Gustaitytė says
2016.11.20 at 17:17Violetai:
Žinoma, pratimai galimi ir reikalingi. Kineziterapija, ergoterapija padeda greičiau atstatyti sutrikusius judesius, be to pagreitina lūžio gijimą.
Rūta Gustaitytė says
2016.11.20 at 17:28Ignui:
Tai gali būti nervo suspaudimo ar dirginimo požymis. Taip gali nutikti imobilizacijos metu, užsitęsus patinimui ir audinių paburkimui po lūžio.
Reikalingos reabilitacijos priemonės – mankštos bei procedūros, mažinančios uždegimą ir audinių paburkimą.