Kaulas yra specialus jungiamasis audinys, kuris nuolat atsinaujina: senas kaulas ardomas (vyksta kaulo rezorbcija), o jo vietoje statomas naujas kaulas (kaulo formavimasis). Tai natūrali organizmo būsena.
Sveikas kaulas yra stiprus ir paprastai nelūžta. Jei taip atsitiko, vadinasi, arba veikianti jėga buvo labai stipri (saugokitės kūjo), arba jūs sergate osteoporoze – kaulo susilpnėjimu.
Vaikystėje ir jaunystėje kaulo formavimasis vyksta greičiau nei irimas, todėl kaulas auga, tvirtėja, tankėja. Osteoblastai – ląstelės, gaminančios kaulą tuo metu aktyvesnės už osteoklastus – ląsteles, ardančias kaulą.
Jei kaulą ardančių ląstelių aktyvumas didesnis už kaulą gaminančių ląstelių aktyvumą, kaulas tampa silpnas, trapus ir greičiau lūžta.
Stipriausi kaulai yra 30-35 metų žmonių. Vėliau kaulų irimo greitis ima viršyti kaulo formavimosi greitį. Kaulų masė pradeda mažėti, kaulai tampa trapesni. Sparčiausiai kaulų masės netenka moterys po menopauzės, kai sumažėja moteriškų hormonų – estrogenų – lygis kraujyje.
Kaip sustiprinti kaulus, kaip pagreitinti jų gijimą po lūžio?
Viskas, kas padeda kaului sugyti, padeda sustiprinti ir sveikus kaulus.
Kalcis
Pagrindinis kaulo tvirtumo šaltinis – kalcis kartu su vitaminu D.
Kalcis yra pagrindinė sudedamoji kaulo dalis, kitaip tariant-plytos kaului statyti. Jis reikalingas ne tik stipriems kaulams bei dantims, bet taip pat darniai širdies veiklai bei normaliam kraujo spaudmui palaikyti. Gerai būtų kartu su kalciu vartoti vitaminą D, kuris padeda organizmui geriau įsisavinti kalcį. Taip pat vertingos ir kitos medžiagos, tokios kaip yra cinkas, magnis, kalis, fosforas, baltymai.
Fizinis aktyvumas
Fizinis aktyvumas, derinamas su pakankamu kalcio bei vitamino D kiekiu padeda išlaikyti sveikus ir stiprius kaulus. Fiziniai pratimai siejami ne tik su teigiamu poveikiu kaulų mineraliniam tankiui, bet yra būtini ir norint išlaikyti stiprius raumenis, kurie apsaugos jus nuo smūgių. Fiziniai pratimai veiksmingi, nes pagerina pusiausvyrą ir koordinaciją, todėl sumažina pakartotinių griuvimų ir kaulų lūžių pavojų.
Kaulams stiprinti reikia pastovaus fizinio aktyvumo. Nuolatinė 30-45 min. mankšta, atliekama bent 3 kartus per savaitę, būtų naudingiausia kaulų tvirtumui palaikyti.
Visai nebūtina pradėti profesionaliai treniruotis. Pakanka tiesiog daugiau judėti, atliekant jums įprastus, kasdieninius darbus: daugiau vaikščiokite pėsčiomis; lipkite laiptais, užuot kilę liftu; namuose tvarkykitės spartesniu tempu. Mankštintis galite net patogiai sėdėdami fotelyje ir žiūrėdami televizorių, jei tuo metu kojomis ritinėsite kamuolį.
Specialios priemonės gyjančiam kaului
Jei jau patyrėte lūžį, jums būtini specialūs mobilumą, sąnarių paslankumą, didinantys pratimai, taip pat raumenų stiprinimo pratimai, naudojant pasipriešinimą, tempimo pratimai. Juos kiekvienam individualiai turėtų parinkti jūsų reabilitologas. Jis išmokys jus sumažinti skausmą, saugiai ir savarankiškai judėti, lipti laiptais, padės greičiau grįžti į aktyvų, pilnavertį gyvenimą.
Gydymo kursą turi sudaryti gydytojas – reabilitologas, fizinių pratimų eigą prižiūrėti – kineziterapeutas.
Ar maistas turi įtakos gijimui?
Sveikam žmogui reikalingas subalansuotas maistas, turintis pakankamai vitaminų, mineralų, skaidulų ir baltymų. Patyrus lūžį, ypač svarbūs jūsų racione tampa produktai, turintys daug kalcio bei pakankamai vitamino D.
Kalcio, pagrindinės kaulų statybos medžiagos, turi dauguma produktų, tačiau jo pasisavinimas organizme yra labai skirtingas. Geriausiai kalcis pasisavinamas iš pieno produktų- lieso pieno, jogurto, sūrio. Vertinga valgyti žuvį su minkštais kaulais (aliejuje konservuotas sardines, aliejuje konservuotą lašišą). Kalciu turtingos ir tamsiai žalios lapinėse daržovės – brokoliai, špinatai. Naudingi yra ir migdolai, žemės riešutai, soja, grūdinės, ankštinės kultūros, apelsinų sultys.
Ar padeda maisto papildai?
Per dieną vidutiniškai reikėtų suvartoti apie 1000 mg kalcio. Patyrus kaulo lūžį, kalcio poreikis išauga iki 1200 -1500 mg per dieną.
Pats organizmas kalcio negamina, todėl jį reikia gauti su maistu, gėrimais ir papildais.
Visas medžiagas geriausia gauti natūraliai, kartu su kasdieniniu maistu.
Jeigu jūsų maistas nėra visavertis, rekomenduojama papildomai naudoti maisto papildus, tačiau kai kurie specialistai mano, kad tokius sintetinius maisto papildus organizmas pasisavina daug blogiau, nei gaunamus su kasdieniniu, natūraliu maistu.
Taigi, geriau taip sureguliuoti savo mitybą, kad papildų nereikėtų, tačiau jei tai neįmanoma – jie padės pasveikti greičiau ir pilniau.
Venkite alkoholio, nikotino, šokolado, juodos kavos, nes visi šie produktai silpnina kaulus ir didina osteoporozės išsivystymo riziką. Alkoholis dažnai lemia prastą mitybą, mažą fizinį aktyvumą, traumas, o visa tai skatina kaulų retėjimą.
P.S.
Atminkite, žmogaus organizmas yra sudėtinga sistema. Šis straipsnis yra patariamojo pobūdžio, prieš pradedant gydytis patariame pasikonsultuoti su fizinės reabilitacijos gydytoju. Tik fizinės reabilitacijos gydytojas į jūsų organizmą pažvelgs kompleksiškai ir patars dėl vienokių ar kitokių priemonių, stiprinančių kaulus ir padedančių greičiau ir pilniau išgyti.
Savarankiškas gydymasis, netinkamos kvalifikacijos ar netinkamos srities gydytojai gali tik dar labiau pabloginti situaciją.
Rūta Gustaitytė says
2018.01.05 at 22:06Jolitai:
Šiuo atveju galite kreiptis pavienėms procedūroms poliklinikoje, kai bus pašalinta imobilizacija. Po imobilizacijos bus sutrikę alkūnės judesiai bei susilpnėjusi rankos raumenų jėga – visa tai reikės atstatyti. Rankos funkcijos atsistatymas gali užtrukti keletą mėnesių.
Audra says
2018.01.07 at 09:57Gruodžio 23 dieną lūžo kairės rankos stipinkaulis.Buvo operuota, paskui įdėjo ranką į langetę. Po savaitės ranka ištino, ypatingai ištino plaštakos viršutinė pusė ir pirštai, patinęs ir riešas. Tinimas laikosi jau 8 paros, nemažėja. Kreipiausi į traumatologą, padarė nuotrauką ir pasakė, kad su kaulais yra viskas gerai, o tinimas turėtų praeiti savaime. Jokių vaistų neprirašė. Ranka skauda. Ar taip turi po lūžio būti, ar kažkas yra negerai, jei ranka yra ištinusi.
Rūta Gustaitytė says
2018.01.08 at 20:55Lilijai:
Gijimas užtruks apie keletą mėnesių, dar mažiausiai tiek reabilitacija.
Dirbti galite, laikydamasi nurodyto režimo. Svarbu neapkrauti kojos. Kada bus galima ja minti, pasakys traumatologas, atlikęs kontrolines rentgenogramas.
Kad koja mažiau tintų ir palengvėtų jos kraujotaka bei limfotaka, daugiau laikykite ją šiek tiek pakeltą ar hoizontaliai ištiestą. Judinkite pirštus, palankstykite ją per laisvus sąnarius.
Gulėdama atlikite pratimus ir sveikai kojai, rankoms – fizinė veikla pagerina kalcio apykaitą ir kaulų mineralizaciją.
Rūta Gustaitytė says
2018.01.08 at 21:00Audrai:
Lūžiams būdingi tinimai. Ranka imobilizuota, nedirba raumenys, todėl sunkiau nuteka kraujas bei limfa, ranka tinsta. Kiek įmanoma mažiau laikykite ranką nuleistą, judinkite pirštus.
Rūta Gustaitytė says
2018.01.08 at 21:05Virginijai:
Kad ranka mažiau tintų, dažniau laikykite ją šiek tiek pakeltą ar padėtą horizontaliai ant pagalvių ar pan. Judinkite pirštus į šonus, bandykite juos sulenkti, pamasažuokite plaštaką, braukdama nuo piršų aukštyn. Taip pat mankštinkite ranką per laisvus sąnarius.
OKSANA says
2018.01.15 at 19:43Sveiki.lužo kokos maziausias pirštukas…praejo savaite..melyne praejo..bet va visa apačia kojos patino smarkiai….bandau masaźoti bet tas patinimas neatslugsta…ka tokiu atveju daryri…aciu
Ina says
2018.01.19 at 12:48Sveiki,
Vakar nutiko nelaime – susilauziau uodegikauli, auginu 7 men kudiki, maitinu pati, tad noreciau rekomendaciju kaip elgtis kad greiciau pasveikti? Ar vaikscioiimas nekenkia, nes tuo metu maziau skauda, o i lauka vaika norisi isvezti, ar svorio kelimas nekenkia? Labai laukiu Jusu patarimu kaip greiciau sugyti netraumuojant labiau tos vietos, kokia poza geriausia kad kuo.greiciau atsistatyti labiau guleti ar stovejimas nekenkia? Aciu
Rūta Gustaitytė says
2018.01.22 at 20:54Oksanai:
Masažuoti nereikia. Svarbu neapkrauti lūžio vietos – stenkitės minti kulnu ar vidine pėdos puse. Koją kuo dažniau ir ilgiau laikykite pakeltą ar bent ištiestą.
Patinimas praeis, kai lūžis sugis ir pradėsite įprastai minti ir remtis pėda.
Rūta Gustaitytė says
2018.01.22 at 20:58Inai:
Gulėti nereikia. Venkite ilgo sėdėjimo. Vaikščioti, stovėti galite. Gulėti taip pat galite tiek ant nugaros, tiek ant šonų. Rinkitės padėtį, kuri tuo metu sukelia mažausią skausmą ir diskomfortą.
Artūras says
2018.01.25 at 17:06Labadiena, 2017 metais lapkričio mėnesį patyriau trauma. Diagnozė: blauzdikaulio apatinės dalies kitas lūžis; Dešinės kojos blauzdikaulio distalinio galo užpakalinio krašto lūžis be poslinkio.(kaip suprantu pats, tai buvo avulsinis lūžis, kuomet stipriai išsisukus pėda raumuo atlaužė dalį kaulo prie kurio jis tvirtinasi raiščiais) Didelio skausmo kol nemini nebuvo, patinimas taip pat nedidelis, nedidelė hematoma. Uždėjo langete, išnešiojau beveik 7sav. nemindamas, pagal visas rekomendacijas. Nuėmus gipsą, pradėjau lengvai mankštinti, savaite po gipso nuėmimo gavau reabilitacijos kursą.(masažai ir kojos gimnastika) stengiausi makštinti pats papildomai, palengva šlubuojant vaikščioti. visa situacija atrodė einanti geryn. Bet dabar praėjus daugiau nei 2 savaitėm, po gipso nuėmimo ir reabilitacijos, pastebėjau, kad visdar negaliu beveik visiškai atsistoti ir išsilaikyti ant lūžiosios kojos pirštų, atrodo, kad raumuo visiškai nelaiko. Vaikščiot daugiau nei 30min nelabai gaunas, pastovus šlubavimas. Gulint be papildomo svorio, koja funkcionuoja gerai. Tačiau pradėjus vaikščio ar pabandžius atsistoti ant pirštų situacija kardinaliai pasikeičia. Ar gali būt, kad traumos metu buvo pažeistas raumuo ar raiščiai, ko rentgeno nuotrauka neparodė. Ir galbūt verta atlikti MRT tyrima?
Rūta Gustaitytė says
2018.01.29 at 19:26Artūrui:
Jeigu neramu ir jaučiate, kad kažkas ne taip, kaip būdavo anksčiau, atlikite MRT.
Stovėti ant pirštų galų – sunki užduotis raumenynui. Imobilizacijos metu raumenys nusilpsta. Jiems atstatyti paprastai prireikia 2 – 4 mėnesių. Taip pat dirbama su pakitusiu eisenos stereotipu. Tęskite raumenis stiprinančius pratimus. Atkreipkite dėmesį į eiseną, stenkitės pilnai perkelti svorį ir išlaikyti jį ant abiejų kojų vienodai.
Ruta says
2018.02.06 at 20:13Sveiki,
Pries savaite man atliko II padikaulio dorzaline uzdaro kampo osteotomija, pasalino pakitusi kaula (atsiradusi del Keler II ligos). Gydytojas nurode po 3 savaiciu tik pradeti minti kulnu. Nedejo nei gipso nei langetes.
Norejau paklausti ar galima butu pradet minti kulnu anksciau nei 3 savaites? Ar nieko tokio jog nebuvo niekaip imobilizuota peda? Kada galima bus pradeti minti visa peda? Ar normalus yra pirstu tirpimai visos kojos ir ar galima bei kada galima pradeti judinti pirstus?
Rūta Gustaitytė says
2018.02.19 at 21:20Rūtai:
Traumatologo nurodyto režimo laikykitės, neapkraukite pėdos per anksti.
Pilnai minti galėsite maždaug po 6-8 savaičių – bus atliktos kontrolinės rentgenogramos ir patikslintas laikas bei režimas. Pirštus judinti galite. Tirpimo jausmas, kojos tinimas turėtų praeiti, pradėjus pilnai minti koja. Kol kas, kai yra galimybė, laikykite koją ištiestą arba šiek tiek pakeltą.
Manta says
2018.03.16 at 21:11Laba diena esu po masinos avarijos ,pries avarija buvau bodybuilding naujokas ,bet praejes pagrindus ,noreciau paklausti kaip labiau sustiprinti raumenys ypac sanariu ir dilbio bei blauzdikaulio,nes kaip tik cia buvo atviri luziai ?
Miglutė says
2018.03.18 at 13:50Sveiki, Prieš penkias dienas susilaužiau žastikalio didijį gauburėlį. Lūžis skeveldrinis, bet lūžgalių padėtis puiki. Ką reiškia rengenologo tyrimas: peties sąnario tarpas neryškaus plešto formos- galimi pakitimai dėl hemartrozės. Naktim kai atsigulu daug smarkiau skauda, o dieną būnu be vaistų. Tirpsta pora pirštų ir skausmas vaikščiojantis: tai skauda petį, tai virš alkūnės, tai riešą. Esu įtvare Dezault. Ar reikėtų tikslenių tyrimų, kaip magnetinis rezonansas, ar palaukti 6 sav.kol nuims įtvarą? Ačiū
Rūta Gustaitytė says
2018.03.18 at 22:07Miglutei:
Rentgenologinis vaizdas nebuvo labai aiškus dėl sąnario ertmėje stebėto kraujo.
Simptomai, kuriuos jaučiate, yra būdingi laikotarpiui po lūžio. Laikui bėgant jie silpnės, nes mažės uždegimas bei audinių paburkimas.
Kol kas detalesnių tyrimų nereikia. Jie atliekami, jeigu praėjus imobilizacijos bei reabilitacijos laikotarpiui, rankos funkcija neatsistato arba išlieka patologiniai simptomai: skausmas, rankų tirpimas ar panašiai.
Kol kas laikykitės traumatologų nurodyto režimo.
Nijole says
2018.03.19 at 18:19aba diena.. Pries pora savaiciu patyriau vienos kojos abieju kulksniu luzi su panirimu.Buvo atlikta operacija,isriegti sraigtai,plokstele.Rekomendavo 6 sav.nesioti specialu itvara ir nepriminti pedos. Norejau paklausti Jusu. 1)Kada ir kokia priklausytu reabilitacija,kiek laiko ji truktu. 2)kada galesiu priminti peda.3)kada atsistatys koja,kada galesiu dirbti,darbe daug vaikstoma. 4)ar labai skauda po po pozicinio sraigto pasalinimo veliausiai po kiek savaiciu galima ji pasalinti?
Aciu labai,lauksiu atsakymo.
Rūta Gustaitytė says
2018.03.19 at 21:18Mantui:
Viskas priklauso nuo to, kiek laiko praėjo po avarijos ir koks šiuo metu kaulų sugijimo lygis.
Rekomenduoju kreiptis į kineziterapeutą – jis parodys, kokius pratimus galite atlikti šiuo metu.
Ruta says
2018.03.26 at 10:24Sveiki,
sausio 31 d. man atliko II padikaulio dorzaline uzdaro kampo osteotomija, pasalino pakitusi kaula (atsiradusi del Keler II ligos). Gydytojas nurode po 3 savaiciu minti kulnu, po 6 savaiciu pilna peda. Po 5,5 savaites buvo atlikta rentgenograma ir konsultacijos metu chirurgas sake kad graziai sugijo, be pasislinkimo (rentgenogramoje nematyti ne pjuvio vieta). Taciau del turimo antsvorio rekomendavo pilnai peda pradeti minti po 10 dienu nuo konsultacijos. Pilnai peda pradejau minti po 13 dienu nuo konsultacijos (7 savaiciu po operacijos). Dabar jau apie savaite vaikstau abiem kojom (apie 8 savaites po operacijos). Ar normalu, jog koja vis dar patinusi, vaikstau su 42 dydzio kroksais nes i jokius savus 39 dydzio batus netelpu. Taip pat einant ilgesni atstuma (apie 300-400 metru) pradeda atsirasti bukas maudimas mazdaug pjuvio ir esamo varztelio vietoje.Ar taip turi buti? Reabilitacijas (magneto terapija ir manksta) atlikau poliklinikoje ir dabar kartais vakarais namie mankstino kojos pirstus kaip rode per mankstas. Taciau kartais po manstu kita diena siek tiek juntamas skausmas stojantis toje vietoje kur buvo pjauta. Ar tai normalu? Ar ne per anksti pradejau vaikscioti ir neivyko koks skilimas? Kada mazadaug tureciau pradeti vaikscioti nejauciant skausmo ir neslubciojant?
Violeta says
2018.03.30 at 21:45Sveiki,
patyriau stipinkaulio lūžį tipinėj vietoj su poslinkiu, lūžgaliai atstatyti be operacijos. Rentgenogramos rodė, kad gyja normaliai, bet nuėmus langetę paskutinė rentgenograma parodė, kad yra kaulo atplaiša. Dabar paskirta reabilitacija. Ko galiu tikėtis dėl tos atplaišos, ar gali reikėti operacijos?
Rokas says
2018.03.31 at 18:30Sveiki buvo nustatytas 1 Ir 2 padikaulio galvuciu luziai po kiek laiko bus isimta langete aciu
Rūta Gustaitytė says
2018.04.04 at 18:13Rūtai:
Viskas, ką rašote, atitinka reabilitacijos po lūžio laikotarpį. Jis užtrunka apie 2-4 mėnesius. Jums reikėtų daugiau procedūrų, turbūt jas lankėte per trumpai. Pratimai taip pat būtini, kad paruoštumėte raumenis pilnam kojos apkrovimui. Tęskite pratimus. Jei daugiau pavaikščiojus, koja patinsta, ją labiau skauda, kitą dieną šiek tiek pamažinkite krūvį. Po to vėl palaipsniui didinkite.
Rūta Gustaitytė says
2018.04.04 at 18:19Violetai:
Jeigu atplaiša nedidelė ir nedaro įtakos rankos funkcijai, taip gali ir likti. Per laiką kaulo skeveldros rezorbuojasi ( ištirpsta ).
Jeigu vargins skausmai, rankos tinimas, silpnumas ar kiti simptomai, dėl tolimesnio gydymo tarkitės su traumatologu.
Rūta Gustaitytė says
2018.04.04 at 18:21Rokui:
Longetė turėtų būti laikoma apie mėnesį laiko.
Rūta Gustaitytė says
2018.04.04 at 18:31Nijolei:
Reabilitacija paprastai skiriama, kai jau galima pradėti minti koja – t.y. po 6, vėliausiai po 8 savaičių. Galima stacionarinė reabilitacija, kuri trunka apie 20 d. Kojos funkcijai ir eisenai pilnai atsistatyti to nepakanka, reikės dar dirbti savarankiškai arba lankyti papildomas procedūras poliklinikoje. Reabilitacija po lūžio sugijimo užtrunka dar pora mėnesių.
stasys says
2018.04.18 at 10:31Laba, Rūta, esu susilaužęs blauzdikaulį, apturėjau AO, po to plokšteles su varžtais operacijoje, praėjo jau 3 savaitės, laukiu reabilitacijos, viskas puikiai, o kad apsišviest skaitinėju jūsų puslapį nuo pradžių pradžios. Rašau tam, kad visų vardu padėkot už triūsą jūsų, sužavėtas ir dabar jau pilnas supratimo apie gijimą ir reabilitacijas – darote milžinišką darbą, esat pagarbos verta. Keep the good vibes.
Ingrida says
2018.05.26 at 13:50Tėtei po kulnakaulio operacijos paskyrė leisti Zibor 3500 TV anti-Xa/0,2 ml. Operacija buvo balandžio 30d. Vaistą leidžia nuo balandžio 20d. kada įvyko trauma. Kiek laiko dar reikia jį leisti?
Kristina says
2018.05.29 at 01:32Sveiki,
Esu 27 metų mergina. Patyriau sausgyslės traumą – aštrus stiklas smigo į koją ir nutraukė tiesiamąją dešinės kojos nykščio sausgyslę. Po 4 valandų buvo atlikta operacija. Lyg viskas sėkmingai. Dabar koja langetėje. Turiu porą klausimų, į kuriuos sunkiai radau atsakymą ligoninėje. Langetė kiek kelia diskomfortą. Jis palengvėja tik persirišant žaizdą, galbūt todėl, kad koja tuo metu laisva ir kvėuoja.
Norėčiau pasiteirauti – ar po 6 savaičių įtvaro nešiojimo (tiek prognozuojama) iškart galima judinti pirštą? Ar reabilitacija ilga ir sudėtinga? Kiek laiko trunka atstatyti piršto ir kojos funkciją? Ar ji atstatoma pilnai ar teks ateityje susidurti su kokiais nors sunkumais?
Taip pat ar įmanoma ateityje nešioti bet kokią avalynę ar tik kuo patogesnę, ortopedinę?
Ačiū!
Andreja says
2018.06.14 at 15:50Sveiki. Lūžęs blauzdikaulio galas, dabar gipse. Netyčia atrėmiau koja ant žemės. Ar stipriai jaustųsi, kas kaulas pasislinko ar kažkas nutiko? Ačiū.
Renata says
2018.06.14 at 18:33Sveiki, patyriau “kairio stipinkaulio kaklelio lūžį su impresija”. Ranka sugipsuota. Norėčiau sužinoti, kiek įprastai šioje situacijoje turi trukti imobilizacija?
Rūta Gustaitytė says
2018.06.21 at 22:23Renatai:
Imobilizacija turėtų būti taikoma apie mėnesį laiko. Po to kartojamos rentgenogramos ir, įvertinus kaulo sugijimo laipsnį, imobilizacija nuimama arba pratęsiama dar keletui savaičių.
Rūta Gustaitytė says
2018.06.21 at 22:25Andrejai:
Jeigu įvyktų komplikacijos, iš karto pajaustumėte. Atsirastų kojos skausmas, padidėtų tinimas.
Rūta Gustaitytė says
2018.06.21 at 22:34Kristinai:
Imobilizacija jau nuimta. Judinkite pirštą, darykite pėdos pratimus. Jeigu sausgyslės atstatymas sėkmingas, ateityje galėsite nešioti bet kokią avalynę. Funkcijos atsistatymas paprastai užtrunka 2-3 mėnesius.
Rūta Gustaitytė says
2018.06.21 at 22:36Ingridai:
Kraują skystinantys vaistai leidžiami tol, kol pilnai neminama koja. Nesusitraukinėjant raumenims, išlieka padidėjusi trombų susidarymo tikimybė.
Rokas says
2018.06.28 at 13:44Sveiki, man lužo dešinės rankos 4 pirštas ( Tas kur prie mažylio) . Daktaras liepė laikyti 4 savaites , o aš nusiemiau po 3. Ir dabar toje vietoje matosi žalia spalva .Ir nesuprantu, ar tai labai blogai ? Negaliu suspausti kumšcio. Beja, nusiemiau gipsą šiandien, tą pačia dieną kurią ir rašau šį laišką.Truputėli skauda tą vietą. Po kiek laiko maždaug po lūžio jau yra galima suspausti kumštį.
Rūta Gustaitytė says
2018.06.29 at 18:08Rokui:
Viskas yra taip, kaip būna po lūžio ir imobilizacijos. Kad suspaustumėte pirštus į kumštį, juos reikia mankštinti. Rankos funkcijai atsistatyti prireiks 3-4 savaičių.
Darius says
2018.07.08 at 20:54Laba diena
Pries 2,5 men kritus is didelio aukscio
Abieju pusiu atviri kulnakaulio luziai dubens kaulo luzis 6 sonkauliu luzis stuburo luzis desines rankos luzis
Viskas kaip ir sugije.taciau nejudinu kojos pirstu.ir pastovus stiprūs skausmai.dėl jų nagaliu net pradėti vaiksčioti su ramentais.su vaikštyne eiti galiu
Kaip greiciau pradeti vaiksciot?
Aciu
Jonas says
2018.07.09 at 19:10Sveiki, lūžo 1-asis padikaulis ir nykštys, po 2 mėnesių išėmė iš gipso ir dabar vaikštau gan daug, labiau ant kulno, ne visai pilna pėda. Praėjo savaitė po gipso išėmimo ir čiurna tinsta, koja pamėlynuoja. Tai norėčiau paklausti ar dėl to kaltas tik krūvis ar gali būti ir kitų priežasčių tinimui ir mėlinavimui?
Nijole says
2018.07.15 at 19:21Gerb. Daktare, man 64metai,trauma pries menesi t.y. 06.16.des. kojos abieju kulksniu(lateralinio skeveldrinis)luzis su sokikaulio panirimu. Suprantu gijimo terminus, taciau kyla nerimas del to, kad po nakties labai stingsta ir net daugiau patinsta koja, labai skauda keiciant padeti(is horizontalios i vertikalia). Siuo metu koja pastoviai plastmasiniame itvare diena ir nakti, gal tai ne tik kraujotakos sutrikimo, bet ir itvaro spaudimo pasekme? Man svarbi Jusu nuomone, is anksto dekoju Nijole
Egidijus says
2018.07.17 at 20:09Labas vakaras, gydytoja. Po stipraus spyrio lūžo kojos nykščio 2 kaulas. Priėmime sugipsavo pusę pėdos kartu su pirštais. Paminėjo, jog po 3 dienų, kai atslugs tinimas galėsiu nuimti gipsą ir naudotis įtvaru. Ar tikrai? Kiek laiko gyja toks lūžis ir kada galiu tikėtis grižimo į sporto salę? O gal galite ką patarti? Labai dėkoju.
laura says
2018.07.17 at 22:35sveiki, noriu paklausti. pries metus patekau i auto iviki, luzo kriskaulis, gaktikaulis ir slaunikaulio skeveldrinis luzis. Krizkauli sutvirtino dvejais varztais, slaunikauli sutvirtino su plokstele ir 12varztu. Dubens kaulai sugijo, o slaunikaulis praejus metams ne, kodel taip yra?.Traumatologas planuoja vel operuoti, ar galima to isvengti? Nes dar vienos operacijos psichologiskai nebeistversiu….
Kristina K. says
2018.07.21 at 17:13Sveiki. Lapkričio pabaigoje susilaužiau pėdą mažojo piršto zonoje (angl. metatarsal bone). Kaulo poslinkio nebuvo, tad gydytojas sugipsavo ir pasakė, kad turėtų sugyti savaime. Po poros savaičių gipsas buvo pakeistas ortopediniu batu, kurį nešiojau grubiai dar apie du mėnesius. Kovo pradžioje po eilinio pakartotinio Rentgeno, buvau paleista, kaip pasveikusi. Birželio pradžioje pradėjau aktyvesnę fizinę veiklą, kojos neskaudėjo, viskas buvo gerai. Deja, praeitą sekmadienį paprastai lipant laiptais koja trakštelėjo, atlikus Rentgenus buvo diagnozuotas pakartotinis lūžis ir rekomenduota operuoti. Nuvykus į ligoninę daktaras pažiūrėjo ir palygino kovo mėnesio ir pirmadienio nuotraukas ir nusprendė, kad galbūt visgi pakartotinio lūžio nebuvo ir liepė palaukti mėnesį ir grįžti dar vienai nuotraukai. Jei situacija nebus pagerėjus – operacija. Jokių priemonių neliepė naudoti, tiesiog pasakė nevaikščioti ilgų atstumų. Eidama šlubuoju, koją kartais šiek tiek skauda, ypač jei timpteliu į pėdos vidų. Stengiuosi kuo mažiau varginti koją, geriu papildus. Galbūt galėčiau dar kažkaip sau padėti, kad įtrūkęs kaulas sugytų. Negaliu būti garantuota, bet, manau, sportinė veikla (šokinėjimas, įtūpstai ir pan) pablogino mano situaciją ir pėda nebuvo tam pasiruošusi. Galbūt galėtumėte kažką patarti? Beje, jei tektų darytis operaciją, ar gijimo procesas taip pat užtruktų iki trijų mėnesių? Ir ar jei visgi operacija būtų rekomenduota, ji turi būti atlikta nedelsiant ar galima ją mėnesiui nukelti (nes dabar irgi mėnesį liepė laukti). Ačiū už atsakymus.
Julita says
2018.07.22 at 22:38Sveiki, prieš 4 savaites susilaužiau V padikaulį be poslinkio, pėda įdėta į gipso longetę. Už kelių dienų eisiu pas chirurgą, ar yra galimybė, kad kaulas bus jau sugijęs? Pėdos neskauda, paskaudėjo tik kelias dienas, ji neištinusi. Kiek laiko po gipso nuėmimo vyksta reabilitaciją? Dėkui už atsakymą.
Vilma says
2018.07.24 at 13:11Sveiki.
Mamai lūžo gūžduobė su poslinkiu. Gydyti nusprendė konservatyviai (ką tai reiškia niekas neaiškina). Mamai daromos hemodializės ir nustatyta osteoporozė. Koją labai skauda. Taigi norėčiau sužinoti ką reiškia lūžių konsetvatyvus gydymas. Kiek maždaug gyja tokie lūžiai, kokios komplikacijos, po kiek lailo maždaug skausmai turėtų apmažėti, kä mes dar iš savo pusės galėtume padaryti, kad būtų lengviau ir greičiau.
Ačiū
Rūta Gustaitytė says
2018.07.24 at 17:46Dariui
Jeigu su vaikštyne eiti galite, vadinasi dar reikia laiko. Turite mankštinti kojų, nugaros raumenis – taip paruošite juos pilnam ašiniam apkrovimui. Krūviai yra didinami palaipsniui. Jeigu vis dar negalėsite judinti pirštų ar skausmas išliks stiprus, reikia atlikti papildomus tyrimus ir įsitikinti, ar neįvyko lūžio komplikacijų.
Rūta Gustaitytė says
2018.07.24 at 17:54Laurai
Gali būti, kad dėl kažkokių priežasčių šlaunikaulis gijo netaisyklingai ir išsivystė pseudoartrozė ar panašios komplikacijos, todėl jis dabar nestabilus.
Jeigu traumatologas rekomenduoja operuoti, vadinasi didesnio sugijimo tikimybės nėra. Jeigu dabar neišspręsite problemos, nuolat apkraunant koją, problemos didės, sutriks kojos funkcija. Jeigu turite abejonių, gali išklausyti kito traumatologo nuomonę – taip bus lengviau apsispręsti.
Rūta Gustaitytė says
2018.07.24 at 17:56Jonui:
Tai įprasta organizmo reakcija po lūžio. Kojos tinimas ir mėlynavimas išnyks su laiku, kai tik atsistatys kojos funkcija, galėsite ja pilnai minti, pradės pilnu pajėgumu dirbti kojos raumenys.
Rūta Gustaitytė says
2018.07.24 at 18:05Nijolei:
Esate teisi, simptomai panašūs į įtvaro ankštumą. Naktį galite miegoti be jo. Jei simptomai vargina ir dieną, pasirodykite ortopedams technikams, kad jį palaisvintų.
Rūta Gustaitytė says
2018.07.24 at 18:10Egidijui:
Jus informavo teisingai. Palankiu atveju toks lūžis gyja apie mėnesį. Dar panašiai tiek užtrunka reabilitacija ir kojos funkcijos atsistatymas. Į sporto salę galite tikėtis grįžti po kelių mėnesių.
Rūta Gustaitytė says
2018.07.24 at 18:27Kristinai:
Dabar kurį laiką turite saugoti koją, jos labai neapkrauti. Stenkitės svorį perkelti nuo lūžio vietos ant kitų pėdos dalių, ant kulno. Gali būti, kad koja buvo per anksti apkrauta, kas sutrukdė susiformuoti tvirtam kauliniam rumbui.
Jeigu visgi teks operuoti, tai bus planinė, o ne skubi operacija – laiką šiek tiek galima koreguoti. Atsistatymas po operacijos užtruks mažiausiai keletą mėnesių.
Rūta Gustaitytė says
2018.07.24 at 18:31Julitai:
Kaulas gali būti sugijęs. Jums bus atliktos kontrolinės rentgenogramos, kuriose matysis kaulo sugijimo laipsnis.
Kojos funkcijos atsistatymas trunka apie mėnesį. Iš karto negalima pilnai minti koja, svorį, apkrovimą reikia didinti palaipsniui.
Paprašykite, kad nukreiptų pas reabilitacijos specialistą, kur bus viskas detaliai paaiškinta ir parodyta.
Rūta Gustaitytė says
2018.07.24 at 18:43Vilmai:
Konservatyvus gydymas reiškia, kad gydoma be operacijos. Dubens kaulų lūžiai gyja apie 6-8 savaites. Esant osteoporozei, šie terminai gali pailgėti dvigubai. Kol kas reikia laikytis nurodyto režimo, neapkrauti dubens. Svarbu efektyviai gydyti gretutines ligas – koreguoti inkstų funkciją, gydyti osteoporozę. Nepamirškite lengvų rankų, kojų pratimų, judinkite pirštus, palankstykite čiurnas, lenkite ir tieskite kojas per kelius. Pratimus reikia daryti gulimoje padėtyje, lovoje. Judesiai skatina susitraukti raumenis, gerina medžiagų, kalcio apykaitą, sumažina tromboembolinių komplikaicjų riziką.
Agne says
2018.07.31 at 17:37Laba diena, broliui lūžo gūžduobė. Mačiau čia kai kam gydo konservatyviai. Mums darys operaciją, šiai dienai daro tempimus. Kada operuos dar nėra aišku. Noriu paklausti ar tai labai sudėtinga operacija? Kokios galimos komplikacijos? Ar po operacijos jau bus galima minimaliai judėti ar įprastai vis tiek taikomas gulėjimo rėžimas? Kokią įtaką daro tempimai?
Dėkoju
Rūta Gustaitytė says
2018.08.01 at 21:16Agnei:
Tempimai taikomi lūžgaliams ar tam tikriems kaulams atitempti, pastatyti juos į tinkamą padėtį, kad būtų galima chirurginiu būdu sujungti.
Rizika ir komplikacijos yra kaip ir visų kitų operacijų: sudėtingas žaizdos gijimas ar infekcija, kraujavimas, trombų susiformavimas ir įvairios trombembolinės komplikacijos, nervo pažeidimas. Būtinas kraujo krešumo reguliavimas medikamentais.
Šiuo metu propaguojamas ankstyvas paciento mobilizavimas. Leidžiama vaikščioti, neminant operuota koja – naudojantis ramentais, vaikštyne ar pan.
Viską paaiškins medicinos personalas. Nebijokite klausti.
JUSTINA says
2018.08.05 at 11:19Esu po gaktikaulio lūžio trys mėnesiai.Jis lūžo,savaime,darbe,be traumos.Jaučiuosi blogai.Tuos tris mėnesius ir gulėjau,ir sėdėjau ir vaikščiojau po kambarį,aišku su dviem ramentais.Pavaikštau,paguliu,bet jaučiu skausmą-maudimą kirkšnyje,lyg deginimą.Pradedu vaikščioti su vienu ramentu,bet jis man dar reikalingas,be jo sunku ir bijau,kad vėl nelūžčiau.Kiek dar taip gali būti ir ar normalu,kad taip sunkiai gyju.Gal ką ne taip darau? Man 57 metai.
Danutė says
2018.08.13 at 17:14Sveiki,
2017 08 13 lūžo dešinės rankos stipinkaulis, gydyta imobilizacija gipso longete 6 savaites. Lūžis sugijo, tačiau buvo distalinio galo deformacija, todėl 2018 04 04 atlikta stipinkaulio osteotomija ir osteosintezė plokštele ir sraigtais, vėl gipsinė longetė 6 savaitės, bet po nuimtos gipso longetės ir reabilitacijos ranka liko skausminga, judesiai riboti ir riešas deformuotas. Todėl 2018 07 25 vėl operuota, atlikta DRUJ artrodezė sraigtais .Dabar esu su gipsine longete dar iki rugsėjo 30 d., bet ranka skausminga iki alkūnės, jėgos pirštuose nėra, nebežinau ko tikėtis toliau, gal galite ką nors patarti?
Iš anksto dėkoju.
Rūta Gustaitytė says
2018.09.11 at 20:03Justinai:
Jeigu lūžis įvyko be traumos, reikia išsitirti dėl galimos osteoporozės. Deginanantis skausmas būdingas nervo pažeidimui ar dirginimui. Tikslinga pakartoti rentgenologinį ištyrimą. Jeigu jame pakitimų nėra, reikalinga neurologo konsultacija dėl skausmo priežasties išaiškinimo.
Atsistatymas po lūžio užtrunka iki pusmečio. Jam pagreitinti reikalinga ilgalaikė reabilitacija.
Rūta Gustaitytė says
2018.09.11 at 20:51Danutei:
Kol kas laikykitės traumatologo nurodymų. Kai nuims imobilizaciją, būtinai kreipkitės į reabilitacijos specialistus.
Lina says
2018.09.22 at 18:50Laba diena, kiek laiko normaliai turėtų gyti pėdos (kulnakaulio, šokikulio, galimai laivakaulio įskaitant ir raiščių plyšimą) kaulų lūžiai 44 metų moteriai? Koja imobilizuota gipso langetėje. Ar gali turėti įtakos gijimui esanti stuburo dehidretacija? Stuburas ir pėdos kaulai ne tas pats, tiesiog klausiu, nes pagalvoju, jei yra vieno kaulo (stuburo) tokia patologija, galimai yra ir visuose kauluose. Taip pat ar lengva, ar įmanoma suklysti nustatant kaulų lūžius, sumaišyti kaulus, vietoje šokikaulio lūžio diagnuozoti laivakaulio lūžį.
Vilma says
2018.10.13 at 14:26Laba diena,
Ačiū už ankstesnįatsakymą. Dabar norėčiau pasiteirauti. Mamai po skeletinio tempimo, tapo visiškai “neveikiantis” kelio sąnarys, kuris dar labai ir skauda. Buvo 3 sav reabilitacjoj, ten darė šildymo procedūras. Daugiau kažko keliui nebuvo paskirta. Galbūt Jūs galėtumėte patarti, kaip galėčiau padėti mamai greičiau susitvarkyti kelio sąnarį? Gal papildomai kokius tepalus nupirkti,kurie tikrai padėtų. Ar jau toks skausmingas ir nelankstus jis liks visam gyvenimui?
Ačiū
Rasa says
2018.10.13 at 19:07Laba diena
Rugsėjo 23d. susilaužiau padikaulį. Diagnozė Ro-V padikaulio bazės lūžis be poslinkio. Priėmimo skyriaus daktaras sakė gipsas dviems mėnesiams. Po savaitės atlikus rengeno nuotrauką buvo parašyta “Padėtis stabili. Konsolidacija tęsiasi”. Gydytojas liepė ateiti spalio 31d., nuims gipsą. Bus praėję 5 savaitės ir 3 dienos. Ar ne per anksti? Ar jau galėsiu minti koją? Ir dar norėjau paklausti. Kojai geriau kai yra vėsu. Ar tai gerai? Kartais atrodo, kad koja sutinsta longetėje, ypač naktį ir pabundu nuo skausmo, deginimo kulne. Koją pajudinus, pakilojus praeina. Kas tai yra? Ačiū už atsakymą.
Gabriele says
2018.10.13 at 22:43Sveiki, susilauziau blauzdikauli ir seivikauli ties ciurna. Minti kojos desines negalesiu 2 men, praejus 6 sav po operacijos darys nuotrauka. Kiek ilgai gali uzsitesti kaulo gijimas, kad galeciau vairuoti masina? Kaip suprantu bus reabilitacija. Kada bent kazkiek galesiu minti koja?aciu
Oresta says
2018.10.17 at 23:57Laba.diena.Man.lūžo koja per blauzda ir man jau beveik sugijo. Man gydytojas sakė priminti koja ir aš visų svoriu ir man spaudžia koja labai keistas juosmas ar taip tu turi buti? Ir dar ar galima miegoti netik koja laikant ant kulno?Ir man 13 metų
Rūta Gustaitytė says
2018.10.21 at 21:44Orestai:
Iš karto pilnu svoriu minti negalima, koją apkrauti reikia palaipsniui. Krūvį kojai didinkite maždaug kas savaitę. Diskomfortas praeis, kai atsistatys ir pradės normaliai dirbti raumenys. Miegojimui rinkitės patogią padėtį.
Rūta Gustaitytė says
2018.10.21 at 21:48Gabrielei:
Kol nebus pilno kaulo sugijimo, minti koja ar kitaip apkrauti jos negalėsite.
Tai užtruks mažiausiai 2 mėnesius. Sugijimo laipsnis matysis kontrolinėse rentgenogramose, atliktose po 6 savaičių.
Rūta Gustaitytė says
2018.10.21 at 21:57Rasai:
Prieš nuimant gipsą, turėtų atlikti kontrolines rentgenogramas. Padkaulio lūžiai įprastai gyja 4-5 sav. Nuėmus longetę, kojos pilnu svoriu minti negalima, ją reikia apkrauti palaipsniui, svorį po truputį didinant kas savaitę.
Dažniau judinkite koją per laisvus sąnarius – tai pagerina kraujo nutekėjimą ir mažina kojos tinimą bei su tuo susijusius nemalonius jutimus. Pratimus darykite gulėdama – koja neturi būti nuleista.
Rūta Gustaitytė says
2018.10.21 at 22:02Linai:
Lūžiai turėtų sugyti per 4-8 savaites. Būna įvairių variacijų, viskas priklauso nuo individualių organizmo savybių.
Tai, kas yra stubure, nebūtinai yra kituose kauluose. Tiriant kaulų tankį, visda tiriamos kelios pozicijos – stuburo kaulai ir šlaunikaulis.
Rūta Gustaitytė says
2018.10.21 at 22:06Vilmai:
Buvo per mažai reabilitacijos. Reikia stiprinti šlaunies raumenis, kad būtų lengviau atgauti sąnario lankstumą. Skausmą malšinti galima įvairiais priešuždegiminiais tepalais, medikamentais. Labai tiktų mankšta vandenyje – baseine.
Rasa says
2018.11.02 at 11:47Laba diena
Rašiau jums anksčiau dėl padikaulio lūžio. Gipsą nuėmė po 5 savaičių, bet nuotraukos nedarė. Liepė net iš kabineto eiti savo kojom, nesiremiant ramentais. Neskyrė jokių mankštų, liepė pačiai koja išmankštinti. Koja šiek tiek patinusi, bet į batą telpa. Kai einu iš prazių pamaudžia, sunku, bet kuo daugiau vaikštau tuo geriau, pašlubčioju. Tepu pėdą Diclac tepalu. Kokių pratimų patartumėte(vandens vonelių, masažų), kad greičiau viskas atsistatytų, nes daktaras sakė tik tada leis į darbą, kai išmankštinsiu koją. Labai to noriu. Dirbu mokykloje.
EGLĖ says
2018.11.25 at 16:05Sveiki, esu 1,5 mėnesio po čiurnos ir šeivikaulio lūžio. Čiurna sutvirtinta trimis metalais, o šeivikaulis ne, nes lūžę 1/3 kaulo. Operavęs traumatologas nesakė mankštinti kojos. Prieš porą dienų buvau pas poliklinikos traumatologą, rentgenas parodė, kad čiurna gyja, o šeivikaulis – ne. Taip pat jis sakė mankštinti pėdą, kitaip koja, kai pilnai sugis bus visai sustingusi. Kaip elgtis? Pas operavusį traumatologą vyksiu gruodžio viduryje, tada planuoja išimti metalus, be abejo jo dar kartą paklausiu, kaip elgtis. O iki tol? Vienas sako mankštinti, kitas nieko nesakė? Laukiu 3 nuomonės ir patarimų. Ačiū ;)
Gabriele says
2018.11.27 at 15:08Sveiki, rasau jums vel, po 7 sav padare rentgeno nuotrauka-kaulas sugijes, dabar laukiu reabilitacijos. Po truputi mankstinu koja pati, bet vis dar nesilenkia koja ties ciurna, esu panikoje, kad dar ilgai vargsiu del sito, ar normalu, kad nesilanksto ties ciurna? ar reabilitacija tokia veiksminga?
Edita says
2018.11.29 at 21:35sveiki,
lūžo šeivikaulis ties čiurna ir jau dvi savaitės kaip koja gipse. Ar būtų galima eiti su gipsu (jį apvyniojus kad negautų drėgmės) į turkišką pirtį- temperatūra 45- 50 laipsnių.
labai lauksiu atsakymo,
Edita
Rūta Gustaitytė says
2018.12.03 at 20:29Editai,
Yra specialių priemonių, skirtų apsaugoti gipsui nuo drėgmės. Eiti galite, bet būkite atsargi, nes yra didelė rizika paslysti.
Rūta Gustaitytė says
2018.12.03 at 20:34Gabrielei:
Reabilitacijos tikslas – padėti greičiau atgauti prarastas funkcijas. Procesas ilgas – būkite kantri, klausykite specialistų nurodymų.
Rūta Gustaitytė says
2018.12.03 at 20:40Eglei:
Rekomenduoju pradėti mankštinti koją. Pradžioje atlikite nesudėtingus pratimus, gulėdama (taip neapkrausite lūžio vietos). Užteks palankstyti čiurną, pajudinti pirštus, lankstyti koją per sveikus sąnarius. Nepamirškite izometrinių pratimų šlaunies raumenims. Tai pagerins ir suatyvins medžiagų apykaitą, padės formuotis stipresniam kauliniam rumbui.
Po pakartotinės apžiūros paprašykite gydančio traumatologo nukreipimo pas reabilitologą.
Rūta Gustaitytė says
2018.12.03 at 20:47Rasai:
Tinimas po lūžio gali užtrukti iki pusmečio. Viską darėte ir darote teisingai. Tiesiog vaikščiokite, mankštinkite koją, kai yra galimybė – laikykite ją ištiestą ar pakeltą – tai padės mažinti tinimą. Tinimas ir skausmas išnyks, kai pilnai atsistatys raumenys ir kraujotaka. Diskomfortą galite jausti keletą mėnesių, bet jis palaipsniui turi silpnėti.
Akvile says
2018.12.27 at 22:44Sveiki, mano dukrai buvo pamtainis pirato luzis 4 pirsto nuvezeme I vaiku ligonine ten atliko operacija be pjiuvio .po menesio neume gipsa I rebilitacija nesiunte sake manktinti noreciau suzinoti po kiek laiko ji gales vel ranka naudotis . suluzo: irklavimo varzybose ant begimo takelio,jei 12metu
labia dekoju.
Rūta Gustaitytė says
2018.12.30 at 19:24Akvilei:
Pilna jėga galės dirbti maždaug po gerų dviejų mėnesių. Užtrunka, kol atsistato funkcija, smulkioji motorika, raumenų jėga. Apkrovas didinkite palaipsniui – jei neskauda, kitą dieną galite didinti krūvį.