Kaulas yra specialus jungiamasis audinys, kuris nuolat atsinaujina: senas kaulas ardomas (vyksta kaulo rezorbcija), o jo vietoje statomas naujas kaulas (kaulo formavimasis). Tai natūrali organizmo būsena.
Sveikas kaulas yra stiprus ir paprastai nelūžta. Jei taip atsitiko, vadinasi, arba veikianti jėga buvo labai stipri (saugokitės kūjo), arba jūs sergate osteoporoze – kaulo susilpnėjimu.
Vaikystėje ir jaunystėje kaulo formavimasis vyksta greičiau nei irimas, todėl kaulas auga, tvirtėja, tankėja. Osteoblastai – ląstelės, gaminančios kaulą tuo metu aktyvesnės už osteoklastus – ląsteles, ardančias kaulą.
Jei kaulą ardančių ląstelių aktyvumas didesnis už kaulą gaminančių ląstelių aktyvumą, kaulas tampa silpnas, trapus ir greičiau lūžta.
Stipriausi kaulai yra 30-35 metų žmonių. Vėliau kaulų irimo greitis ima viršyti kaulo formavimosi greitį. Kaulų masė pradeda mažėti, kaulai tampa trapesni. Sparčiausiai kaulų masės netenka moterys po menopauzės, kai sumažėja moteriškų hormonų – estrogenų – lygis kraujyje.
Kaip sustiprinti kaulus, kaip pagreitinti jų gijimą po lūžio?
Viskas, kas padeda kaului sugyti, padeda sustiprinti ir sveikus kaulus.
Kalcis
Pagrindinis kaulo tvirtumo šaltinis – kalcis kartu su vitaminu D.
Kalcis yra pagrindinė sudedamoji kaulo dalis, kitaip tariant-plytos kaului statyti. Jis reikalingas ne tik stipriems kaulams bei dantims, bet taip pat darniai širdies veiklai bei normaliam kraujo spaudmui palaikyti. Gerai būtų kartu su kalciu vartoti vitaminą D, kuris padeda organizmui geriau įsisavinti kalcį. Taip pat vertingos ir kitos medžiagos, tokios kaip yra cinkas, magnis, kalis, fosforas, baltymai.
Fizinis aktyvumas
Fizinis aktyvumas, derinamas su pakankamu kalcio bei vitamino D kiekiu padeda išlaikyti sveikus ir stiprius kaulus. Fiziniai pratimai siejami ne tik su teigiamu poveikiu kaulų mineraliniam tankiui, bet yra būtini ir norint išlaikyti stiprius raumenis, kurie apsaugos jus nuo smūgių. Fiziniai pratimai veiksmingi, nes pagerina pusiausvyrą ir koordinaciją, todėl sumažina pakartotinių griuvimų ir kaulų lūžių pavojų.
Kaulams stiprinti reikia pastovaus fizinio aktyvumo. Nuolatinė 30-45 min. mankšta, atliekama bent 3 kartus per savaitę, būtų naudingiausia kaulų tvirtumui palaikyti.
Visai nebūtina pradėti profesionaliai treniruotis. Pakanka tiesiog daugiau judėti, atliekant jums įprastus, kasdieninius darbus: daugiau vaikščiokite pėsčiomis; lipkite laiptais, užuot kilę liftu; namuose tvarkykitės spartesniu tempu. Mankštintis galite net patogiai sėdėdami fotelyje ir žiūrėdami televizorių, jei tuo metu kojomis ritinėsite kamuolį.
Specialios priemonės gyjančiam kaului
Jei jau patyrėte lūžį, jums būtini specialūs mobilumą, sąnarių paslankumą, didinantys pratimai, taip pat raumenų stiprinimo pratimai, naudojant pasipriešinimą, tempimo pratimai. Juos kiekvienam individualiai turėtų parinkti jūsų reabilitologas. Jis išmokys jus sumažinti skausmą, saugiai ir savarankiškai judėti, lipti laiptais, padės greičiau grįžti į aktyvų, pilnavertį gyvenimą.
Gydymo kursą turi sudaryti gydytojas – reabilitologas, fizinių pratimų eigą prižiūrėti – kineziterapeutas.
Ar maistas turi įtakos gijimui?
Sveikam žmogui reikalingas subalansuotas maistas, turintis pakankamai vitaminų, mineralų, skaidulų ir baltymų. Patyrus lūžį, ypač svarbūs jūsų racione tampa produktai, turintys daug kalcio bei pakankamai vitamino D.
Kalcio, pagrindinės kaulų statybos medžiagos, turi dauguma produktų, tačiau jo pasisavinimas organizme yra labai skirtingas. Geriausiai kalcis pasisavinamas iš pieno produktų- lieso pieno, jogurto, sūrio. Vertinga valgyti žuvį su minkštais kaulais (aliejuje konservuotas sardines, aliejuje konservuotą lašišą). Kalciu turtingos ir tamsiai žalios lapinėse daržovės – brokoliai, špinatai. Naudingi yra ir migdolai, žemės riešutai, soja, grūdinės, ankštinės kultūros, apelsinų sultys.
Ar padeda maisto papildai?
Per dieną vidutiniškai reikėtų suvartoti apie 1000 mg kalcio. Patyrus kaulo lūžį, kalcio poreikis išauga iki 1200 -1500 mg per dieną.
Pats organizmas kalcio negamina, todėl jį reikia gauti su maistu, gėrimais ir papildais.
Visas medžiagas geriausia gauti natūraliai, kartu su kasdieniniu maistu.
Jeigu jūsų maistas nėra visavertis, rekomenduojama papildomai naudoti maisto papildus, tačiau kai kurie specialistai mano, kad tokius sintetinius maisto papildus organizmas pasisavina daug blogiau, nei gaunamus su kasdieniniu, natūraliu maistu.
Taigi, geriau taip sureguliuoti savo mitybą, kad papildų nereikėtų, tačiau jei tai neįmanoma – jie padės pasveikti greičiau ir pilniau.
Venkite alkoholio, nikotino, šokolado, juodos kavos, nes visi šie produktai silpnina kaulus ir didina osteoporozės išsivystymo riziką. Alkoholis dažnai lemia prastą mitybą, mažą fizinį aktyvumą, traumas, o visa tai skatina kaulų retėjimą.
P.S.
Atminkite, žmogaus organizmas yra sudėtinga sistema. Šis straipsnis yra patariamojo pobūdžio, prieš pradedant gydytis patariame pasikonsultuoti su fizinės reabilitacijos gydytoju. Tik fizinės reabilitacijos gydytojas į jūsų organizmą pažvelgs kompleksiškai ir patars dėl vienokių ar kitokių priemonių, stiprinančių kaulus ir padedančių greičiau ir pilniau išgyti.
Savarankiškas gydymasis, netinkamos kvalifikacijos ar netinkamos srities gydytojai gali tik dar labiau pabloginti situaciją.
Ramunė says
2012.04.03 at 14:34Laba diena,
2011-07-15 man lūžo kulkšnis ir nutrūko raiščiai, buvo atlikta operacija, kaulas sutvirtintas metaline plokštele ir varžtais, spalio mėnesį atlikau reabilitacijos programą.Operaciją atlikęs gydytojas varžtus išsiimti rekomendavo po 6 mėnesių, tačiau skaitinėjant internete įvairius patarimus, užtinku įvairių nuomonių. Ką Jūs patartumėte? Taip pat norėjau paklausti, kiek laiko paprastai užtrunka gydymas po šios operacijos?Ačiū už atsakymą.
Rūta Gustaitytė says
2012.04.04 at 23:06Metalinės konstrukcijos šalinamos po pusmečio ar metų.
Atsistatymas po operacijos būna pakankamai greitas, nes raumenų ir sąnarių būklė nenukenčia. Po poros savaičių labiau jausite traumos, o ne operacijos padarinius.
Neabejokite operavusio gydytojo žodžiais – jis geriausiai žino situaciją. Kaimynai, pažystami ligoniai, supermamos, kiti “specialistai” nėra itin patikimas žinių šaltinis. Blogiausiu atveju, jei labai nepasitikite jus gydžiusiu gydytoju, kreipkitės į kitą įstaigą, bet savo sveikatos labui, nepradėkite tikėti nespecialistų kalbomis.
Vytautas says
2012.04.05 at 08:45Laba diena,
2011-07-15 man lūžo išorinis kulkšnelis ir nutrūko deltinis raištis nuo šokikaulio, buvo atlikta osteosintezė, kaulas sutvirtintas metaline plokštele ir varžtais, spalio mėnesį atlikau reabilitacijos programą, bet skausmas išliko.
2012-02-02 buvo pašalintos metalinės konstrukcijos.Padare kompiuterinę tomografiją, išvada:sąnario nežymūs artroziniai potrauminiai pakitimai.Šalia išorinio kulkšnelio keli nedideli kauliniai fragmentai. Kauluose afunkcinės kilmės osteoporozė.Ar tai labai pavojinga? Ir ar priklauso pakartotina reabilitacija praėjus pusei metų? Skausmas išlikęs, per sąnarį ištinę. Ačių.
P.S. Ramunei, parašykit: [email protected], pasidalinsime patirtimi.
Lina says
2012.04.05 at 12:33Sveiki dar karta
Neseniai rasiau, kad pries 4 savaite man buvo operuota koja, luzes V padikaulis su dislokacija, atlikta osteosinteze sraigtais. Ligos lape parasyta, kad imobilizacija 4 savaites (pas mane ne gipsas, o batas-itvaras toks nuimamas), pakartotine traumatologo konsultacija sunuotrauka po6 savaiciu, ir irasyta kad neminti operuota koja, nors islydedamas is greitiosios pagalbos gydytojas buvo uzsimines kad kulnu operuotos kojos priminti galima, ka as sekmingai jau ir darau.
Bandau vaiksciot jau be ramentu, tiesiog primindama operuotos kojos KULNU. Taip vaikstant nieko neskauda – AR TEISINGAI ELGIUOSI, ar nepakenksiu kojai? sraigtams?Naktimis jau miegu ne to bato itvaro, nes kaip tik suejo 4 savaites po traumos, o ligos lape irasytas – imobilizacija 4 savaites. Ar teisingai elgiuosi?
Pilna koja stotis nebandziau ir to nedarysiu iki operavusio gydytojo konsultacijos bal. 18.
Vakarais koja patepu traumel tepalu. Gal yra koks geresnis tepaliukas, nes koja dar siek tiek patinus. Siaip, gyja gana graziai
Miglė says
2012.04.05 at 14:37Gruodžio mėnesį susilaužiau abi kojas blauzdikaulius ir šeivikaulius, bei stuburą juosmens srityje. Stuburos sutvirtintas plokštele, o kojose vinys su varztais. Ar netrukdys vinys vaikščiojimui, kiek laiko užtruks mokinimosi vaikščioti procesas?
Rūta Gustaitytė says
2012.04.05 at 21:32Linai:
Kol neatliks rentgeno nuotraukos, patariu elgtis atsargiai. Jei viską darote taip, kaip patarė traumatologas, nėra ko nerimauti.
Tinimas praeis pradėjus normaliai vaikščioti. Traumel tepalas nepakenks. Nors tinimui mažinti labiau tiktu tepalai su heparinu.
Rūta Gustaitytė says
2012.04.05 at 22:05Vytautui:
Osteoporozė – ilgalaikės imobilizacijos ir normalios kojos funkcijos nebuvimo pasekmė. Artrozė yra lėtinė liga (šiuo atveju – traumos pasekmė), kuri linkusi progresuoti. Dėl jos ir jaučiate skausmą. Tinkamu rėžimu ir kasmetiniais reabilitacijos kursais galima ją pristabdyti.
Reabilitaciją dėl tos pačios ligos ligonių kasos kompensuoja kartą per metus. Kreipkitės į šeimos gydytoją.
Rūta Gustaitytė says
2012.04.05 at 22:43Miglei: atvejis tikrai sudėtingas.
Metalinės konstrukcijos vaikščioti netrukdys. Svarbu sulaukti tokio kaulų sugijimo, kad stoti būtų jau saugu.
Kiek laiko užtruks – negaliu atsakyti, nes priklauso nuo daugelio faktorių. Krūvis bus dozuojamas palaipsniui, atsistoti taip pat bus galima palaipsniui vien jau dėl stuburo lūžio.
Daug kas priklausys nuo bendros savijautos ir jūsų pastangų.
Pasitikėkite gydytojais, daugiau su jais bendraukite, nusiteikite optimistiškai – visa tai padės greičiau atsistoti ant kojų.
Rūta says
2012.04.10 at 10:52Prašyčiau paaiškinti, kuo skiriasi ,,K. stipinkaulio lūžimas tipinėje vietoje su dislokacija” ir ,,Abiejų dilbio kaulų distalinio galo lūžimas”. Tai vienas ar abu kaulai lūžo? Ačiū.
Rūta Gustaitytė says
2012.04.10 at 23:46Stipinkaulio lūžimas tipinėje vietoje su dislokacija reiškia, kad lūžo stipinkaulis – tipinėje vietoje, t.y. distalinėje dalyje (prie riešo) ir įvyko poslinkis.
Abiejų dilbio kaulų distalinio galo lūžimas reiškia, kad lūžo ir stipinkaulis, ir alkūnkaulis.
Nežinau konteksto, bet tai 2 skirtingos diagnozės.
Rūta says
2012.04.11 at 08:49Ačiū. Labai įdomu, nes poliklinikoje išduotoje pažymoje apie traumos sunkumą nurodyta ,,Stipinkaulio lūžimas tipinėje vietoje su dislokacija “, o šalia nurodytas kodas S52.6 (Abiejų dilbio kaulų distalinio galo lūžimas).Esu apsidraudusi, o ten lentelėje apie kaulų lūžių atvejus rašoma ,,Dilbio kaulų lūžiai”-5% dėl kiekvieno kaulo… Žodžiu, …
Miglė says
2012.04.12 at 11:36Po kojų ir stuburo operacijos praėjo beveik trys mėnesiai. Kokius pratimus galiu daryti būdama namuose ir kodėl vis dar negaliu sėsti?
Kokie pratimai padėtų ruoštis stojimuisi ant kojų?
Rūta Gustaitytė says
2012.04.13 at 00:31Sėdėjimas labiausiai apkrauna stuburą, todėl po stuburo sužalojimų sėdėti leidžiama vėliau negu stovėti ir vaikščioti.
Pratimus reabilitacijos gydytojo nurodymu turi parodyti kineziterapeutas. Nematydama rentgeno nuotraukų, patarti negaliu.
Savo sveikatos labui, pati neeksperimentuokite.
Miglė says
2012.04.13 at 10:23Labai ačiū už išsamius atsakymus, tačiau man kilo dar vienas klausimas. Ar man priklausys reabilitacija? Nes vasario mėnesį esu jau turėjusi reabilitaciją, bet ji buvo nelabai naudinga, kadangi, buvo nepraėję nei mėnuo po stuburo operacijos. Gegužės 9 dieną bus praėję keturi mėnesiai po kojų operacijos ir tuomet bus konsultacija gydytojo, kuris mane operavo. Kaip manote, kokiu būdu galėsiu ten nuvykti tik gulimojje padėtyje? Ir ar man skirs nemokamą reabilitaciją?
Rūta Gustaitytė says
2012.04.15 at 00:17Nuvykti galėsite automobiliu – gulėdama, o gydymo įstaigoje tikrai atsiras gulimas vežimėlis, su kuriuo nuveš ir į rentgeno kabinetą, ir pas traumatologą.
Reabilitaciją dėl tos pačios ligos ligonių kasos apmoka kartą per metus. Šiuo atveju reabilitacija gali būti skiriama ir dėl stuburo, ir dėl kojų lūžių. Nežinau, kuria jau pasinaudojote, bet dar viena nemokma reabilitacija galima. Būtinai pasinaudokite, kai tik gydytojai leis stotis. Išmoksite taisyklingai atsistoti, saugoti stuburą, pradėti vaikščioti.
Arturas says
2012.04.15 at 09:15Laba diena praejo 4 savaites po blauzdikaulio luzio (ideta plokstele su varztais) ar galiu eiti i pirtyje.
Elvyra says
2012.04.15 at 15:52Laba diena.Gavau reabilitaciją po abipusio čiurnos lūžio.Kaulas sutvirtintas pokštele su varžtais. Ar galima atlikti fango? Teko girdėti,kad šildymas esant metalui kenkia kaului.
Rūta Gustaitytė says
2012.04.16 at 01:35Arturui:
Galit.
Elvyrai:
Šildymai purvo, parafino, fango procedūromis metalu sutvirtintam kaului nekenkia. Netinka šildymas mikrobangomis ir daugeliu elektros procedūrų.
Kai kurios procedūros negalimos, bet reabilitacijos gydytojas parinks tinkamas ir nekenkiančias.
Asta says
2012.04.16 at 14:43Sveiki,
Vasario 25 d. paslydus lūžo dešinės kojos blauzdikaulio užpakalinis kraštas be poslinkio čiurnos srityje. Imobilizacija gipso langete truko apie 6,5 savaites. Nuėmus, rentgenas rodė, kad sugiję. Gydytojas dar 2 savaites neleido minti ta koja, tik čiurnos sąnarį mankštinti vandens voniose su druska. Iš lėto bandyti minti sakė tik po 2 savaičių. Po kelių dienų po nuėmimo koja ištino nuo čiurnos kauliukų iki pirštų galų, ar čia normalu? Dėl to sunku mankštinti ir jaučiasi karštis čiurnos viduje.
Ar ne geriau būtų dar tuo pačiu metu ir profesionalūs masažai blauzdai, visai kojai, nes raumenys yra sunykę ir nusilpę, kad po to jau pradėjus po truputį vaikščioti koja būtų stipresnė?
Ačiū
Rūta Gustaitytė says
2012.04.16 at 22:26Tinimas galėjo paryškėti, tai normalu tokioje situacijoje. Masažai gali padėti sumažinti tinimą, bet raumenų jie nestiprina.
Jūsų aprašyta situacija yra reabilitacijos gydytojo kasdienybė. Kaulo sugijimu problemos nesibaigia. Ne taip paprasta savarankiškai sugryžti į įprastą gyvenimo ritmą.
Po kiekvienos traumos būtina reabilitacija. Jei norite saugiai atsistoti ant kojų ir ateityje nejausti lūžio pasekmių, kreipkitės į reabilitologą.
Vaidas says
2012.04.20 at 10:54Laba diena,
Prieš 3 men. lūžo blauzdikaulis, į kojos kaulą įdėtas strypas ir 4 varžtai. Prieš savaite 2 apatinius varžtus išsuko, kad pradėjus priminti jų nenutrauktu. Jau bandau vis labiau priminti, bet čiurna dar skauda ir patinusi. Lūžtant blauzdikauliui smūgis buvo būtent į čiurna.
Daktarai sako, kad niekas ten neskilo.
Kaip galėčiau išmankštinti ir sustiprinti čiurną? Dabar tepu HepaGel ir Fastum gel ir mankštinu. Bet nepadeda.
Ar po blauzdikaulio lūžio priklauso sanatorija, ar ji man padėtu?
Ačiu
audra says
2012.04.20 at 13:06man luzo ciurna ir padare operacija,kadangi dejo plokstele.jau praejo 2 men,gipso beveik nenesiojau,nes ties pjuviais gavosi elergija.dabar deviu medziagini itvara. koja patinus ir labai melyna.po men pas chirurga.ar normalu,kad koja melyna?ar galiu bandyti atsistoti?PATARKIT.
Rūta Gustaitytė says
2012.04.20 at 23:22Vaidui:
Viską darote teisingai, tik reikia kantrybės ir laiko. Atsistatymas po traumų ilgas procesas, užtrunkantis mėnesius.
Dėl sanatorinio gydymo kreipkitės į šeimos gydytoją arba gydantį ortopedą -profesionali reabilitacinė pagalba būtina.
Audrai:
Kojos patinimas ir spalvos pokyčiai tokioje situacijoje įpastas reiškinys. Vėliau viskas atsistatys.
Atsistoti galit, bet tik su ramentais ir neminkit operuota koja. Palaukite chirurgo konsultacijos – atlikus rentgeno nuotrauką matysis, kaip sugijo kaulas ir ar galima pradėti minti.
monika says
2012.04.21 at 13:20sveiki.luze kairios rankos dvieju pirstu kazkokie baziniai nareliai.sutino ypac vienas pirstas,melynes dingo,poto eme pirstai vel melynuoti,raudonuoti,galejau palankstyti,ypatingo skausmo nejutau isvis.dar ir darbe atidirbau viena diena.praejus parai kreipiausi i medikus.persviete,sugipsavo,pasake,kad gis pusantro menesio.ar istikruju tiek ilgai?ranka laikau delnu i virsu,kad apsukt trukdo gipsas,nepatogu.visi pirstai salti,nejudinu.visa ranka nutirpusi,turbut tai normalu mano situacijoje.
audra says
2012.04.21 at 15:41labai labai dekui.
Rūta Gustaitytė says
2012.04.22 at 23:18Nesvarbu,kad kaulai smulkūs – jiems sugyti reikia laiko.
Sveikuosius pirštus reikėtų lengvai pajudinti, sveikąją ranka pamasažuoti. Nelaikykite nuleistos rankos.
audrone says
2012.04.25 at 13:08jau eina 3 menuo,kaip padaryta operacija po abieju pusiu ciurnos luzio.dar vaikstau su ramentais.is vienos puses ydeta plokstele.labai bijau tu operaciju.labai bijau kaip reis isimt plokstele,kaip tai vyksta?ar galesiu iskart vaiksciot?
Rūta Gustaitytė says
2012.04.26 at 01:13Metalinės konstrukcijos priklausomai nuo situacijos šalinamos po pusmečio ar metų.
Nesijaudinkite, ši operacija ne tokia sudėtinga kaip pirmoji. Kaulai bus sugiję, vaikščioti galėsite.
Miglė says
2012.04.27 at 23:29Labas vakaras. Vėl turiu klausimų :) Iš stuburo operaciją dariusio gydytojo sužinojau, jog galiu sėdėti, bėt vaikščioti dar negaliu, nes nepadaryta rentgeno nuotrauka (dėl abiejų kojų lūžio). Į namus buvo atėjusi kineziterapeutė ir paaiškino kaip atsisėsti, man tai pavyko iškart ir jau trečia diena vis atsisėdu ir mankštinu kojas. Galva nesvaigsta viskas gerai, bet ar normalu, kad sėdėdama jaučiu tą metalinę plokštelę stubure? Ar aktyviai mankštindama kojas palengvinsiu savo būsimam vaikščiojimui? Ar gali būti komplikacijų dėl ėjimo, pvz šlubavimas? Man 21 tad kažkaip neramu…
Rūta Gustaitytė says
2012.04.28 at 22:48Kad jau mankštinat kojas – labai gerai. Taip nebus, kad iš karto atsistosit ir nueisit. Nusiteikite ilgam darbui. Bet kantriai dirbant, eisena turėtų atsistatyti.
Evka says
2012.04.29 at 04:15Pries tris menesius susilauziau desines kojos kulksneli. 5 savaites buvau gipse, po to praejau rebealitacijos kursa ir jau 3 savaite kaip dirbu. Kiek daktare sake – kaulas sugijo idealiai. Klausimas: lyginant su sveikos kojos kulksneliu, suzalotos kojos kulksnelis gerokai stambesnis ir koja akivaizdziai (ypac vakarais) istinsta. Ar tai normalu? Beje daznai jauciasi tarsi kazkoks maudimas ir skausmas – ar nereiktu atlikti kazkokiu papildomu tyrimu ir imtis pagalbiniu priemoniu, nes pasekmes ypac jauciamos darbe dirbant fizini darba.
Rūta Gustaitytė says
2012.04.29 at 21:58Po kulkšnelių lūžių dažnai pasikeičia čiurnos forma. Iki pusės metų po lūžio gali būti tinimas ir diskomforto jausmas lūžio vietoje ir aplinkui. Jei visa tai užtrunka ilgiau nei pusmetį, reikia ieškoti priežasties.
Antanas says
2012.04.29 at 23:21laba diena. pries tris savaites buvo trauma- blauzdikaulio užpakalinio krašto lūžis ir išorinės kulkšnies lūžis. buvo atlikta operacija, įdėta plokštelė su 6 varžtais. lape parašyta jog lanketė laikoma 4-6 sav. ar jau galiu vykti pas gydyt. traumat. po 4 savaičių? ne per anksti? nes tikslaus laiko nenurodė. ir ar priklausys reabilitacija po šių lužių? dėkoju.
Miglė says
2012.04.29 at 23:45Taip pat norėjau paklausti ar labai apsunkins gyvenima luzes stuburas, sutvirtintas plokstele?
Žilvinas says
2012.04.30 at 21:06Laba diena.
Norejau suzinoti,jusu kaip specealistu nuomone,esu patyres 4,5,3 padikauliu luzius(desines kojos),buvo susuktos vielos,kaulo sutvirtinimui,gyjimas manau eina jau i pabaiga,kadangi jau 5-ta savaite vaikscioju su tokia trauma.Koja pilnai lankstau per ciurna,galiu nestipriai priremti kulna,leido operaves chirurgas.Tiesiog norejau paklausti jusu,per kiek daug maz atgausiu pilnai koja ir galesiu vaikscioti jau abejomis kojomis,ar ilga bus rebilitacija,jei per gyjima,galejau lankstyti ir prideti kulna siek tiek?Dekuj iskart.
Žilvinas says
2012.04.30 at 21:17Dar siek tiek pasipildysiu,chirurgas po operacijos,nedejo net gispo,ar langetes(sake,kad tai nebutina),taciau,savo noru isprasiau jos del saugumo,kadangi turiu kasdien vykti i paskaitas,uzsiemimus,manau is rykiuotes neisejo tie kaulai,beje pries savaite buvau pasitikrinti,tai apziurejes daktaras vizauliai,sake,kad gyja graziai,patinimas atsluges zymiai,ar tai zenklas,kad gyjimas geras,ir ar negali buti tokios diagnozes po 6savaiciu,kad sugijo blogai ar ne iki galo,nors sutrenkes nebuvau niekur tu pirstu,atsiprasau uz toki smalsuma:)
Rūta Gustaitytė says
2012.05.01 at 23:40Antanui:
Po 4 savaičių vykti pas traumatologą tikrai ankstoka. Lūžiui sugyti reikia daugiau laiko.
Reabilitacija būtina, tik jos forma priklauso nuo konkretaus ligos kodo – tai gali būti reabilitacija poliklinikoje, ambulatorinė reabilitacija ar reabilitacija sanatorijoje. Tiksliau klauskite savo gydytojo.
Miglei:
Kiekviena trauma dažnai palieka pasekmes – didesnes ar mažesnes. Kaip supratau iš pasakojimo, šiuo atveju viskas baigėsi laimingai, nervai nenukentėjo, taip kad viskas turėtų atsistatyti. Pradžioje gal bus sunkiau, bet jei mankštomis sustiprinsite nugaros raumenis ir saugosite stuburą (pvz. netaisyklingai nekelsite sunkių daiktų ir panašiai),pasekmių neturėtumėte jausti – bent jau nuolat.
Žilvinui:
Kaip supratau iš pasakojimo, esate sąmoningas ir pavyzdingas pacientas. Viską darote kaip nurodyta, todėl problemų neturėtų būti.
Kojos funkcinė būklė kaip suprantu taip pat nebloga, todėl atsistatymas bus greitas.
Atlikęs rentgeno nuotrauką, traumatologas pasakys, ar galėsite iš karto pilnai minti.
Atsistatymas užtruks tol, kol sugebėsite eiti nešlubuodamas.
Daiva says
2012.05.02 at 09:19Laba diena.
Vasario 17 d. sūnus (12 metų) patyrė šlaunikaulio vidurinės dalies lūžį. Iš karto buvo operuotas ir kaulas sutvirtintas titaniniais strypais. Koja gyja gerai, iki gegužės pabaigos dar vaikščios su ramentais, bet jau po truputį primindamas ir tą gyjančią koją. Strypus planuoja pašalinti gruodžio mėnesį. Mane neramina tai, kad gydytojas griežtai uždraudė bet kokią mankštą, sportą,net kojos masažą, kol koja sutvirtinta strypais. Nagalima bus nei maudytis ežere, nei važinėti dviračiu, nei lakstyti kieme. Ar tikrai negalimas joks fizinis krūvis kojai tokiu atveju?
Rūta Gustaitytė says
2012.05.02 at 11:19Paprastai minėti dalykai nedraudžiami ir netgi rekomenduojami. Pavyzdžiui buvimas vandenyje ir mankšta jame sumažina apkrovą kojai, malšina skausmą ir mažina patinimą. Dažnai net ir vaikščioti pradedama būtent vandenyje. Taisyklinga mankšta ir masažas taip pat neturi pakenkti nei kojai, nei strypams.
Galbūt jūsų atvejis kažkuo išskirtinis, ypatingai sudėtingas ar gal dar yra kažkokių detalių, kurios apriboja minėtas galimybes. Pasiklauskite gydytojo, jis turi paaiškinti savo sprendimo motyvus.
Rusne says
2012.05.02 at 15:55Laba diena.
Po pedikaulio luzio,noreciau suzinoti,kaip geriausia naudoti Kalcio papilda:
ryta, vakare, valgio metu ar po valgio?
Dekoju.
Rusne says
2012.05.03 at 15:47Laba diena.
Kovo 21 d.susilauziau desines kojos padikauli (mazojo pirstelo). Buvo uzdeta langete. Paskum sudejo i gipsa, bet labai tino, nueme(labai grubiai) ir per nauja sugipsavo.Po naujai uzdeto gipso, koja pradejo tirpti ir juoduoti, jei tik nors trumpam nuleidziu, o vakare ir kartais dienos metu, pirstai pajuodave ir nuo zaizdos i pirstus,toks jausmas tarytum kas pumpuotu koki skysti ar ora ir plestu visa priekine kojos dali.Atsigulus nezinai kaip padeti koja, tirpimasa eina iki puses blauzdos.
Visa tai iskenciau ir geguzes 2 diena persviete nueme gipsa, kaulas nesusiformaves, tarytum tik ka luze, negipsavo, nes sako jau praejo 5 savaites, tai galima ir be gipso buti.leido stotis ant kulno, bet dar neremiu kulnu. Prasu Jusu kaip gero specialisto patarimo, del tirpimo ir juouojanciu pirstu, gal kas nors pazeista?
Dekoju.
Rūta Gustaitytė says
2012.05.04 at 00:00Kalcio preparatus vartokite tarp valgių, stenkitės bent valandą prieš ir po nevartoti kavos, arbatos bei kitokių vaistų.
Viena iš aprašytų simptomų priežasčių galėjo būti per ankštas gipsas (gal dėl po sugipsavimo padidėjusio kojos patinimo).
Jeigu simptomai paryškėja nuleidus koją, tikėtina, kad sutrikusi veninė kraujotaka, galbūt dar ir neištirpusi kokia nors kraujosrūva, kuri spaudžia nervines galūnėles.
Dažniau laikykite koją pakeltą, vartokite venoms skirtus tepalus su heparinu, galbūt, laikinai ir venotonines tabletes. Tiksliau turėtų paaiškinti jus gydantis gydytojas. Su juo aptarkite ir reabilitacijos poliklinikoje galimybę, manau, kad kai kurios procedūros (magnetolazeris, limfodrenažas) padės.
Rusne says
2012.05.04 at 15:05Laba diena
Aciu uz atsakyma.
Drystu uzduoti dar kelis klausymu(kadangi gydausi ne Lietuvoje o Anglijoje).
Nuemus gipsa, buvusios kraujosruvos,jau buvo beisnykstancios, bet dabar atsiranda vis naujos, tai kulno srityje ties kulneliu isorineje pedos puseje ir prie 3, 4 pirsteliu (skaic. nuo nykscio).
Vakare, tempia ir buna karsta(nuo puses pedos link pirstu).Apsilankymas pas gydytoja paskirtas tik geguzes 15 d.
Kaip tureciau elgtis ir ar pades sureguliuoti venine kraujotaka tabletes bei tepalai ir ar ne blogai, kad dabar koja be gipsi ?
Dekoju.
Rūta Gustaitytė says
2012.05.05 at 11:18Iki vizto pas gydytoją naudokite venoms skirtus tepalus (veiklioji medžiaga – heparinas) 2-3 kartus per dieną, tepkite nuo pirštų link blauzdos. Kiek įmanoma venkite nuleistos kojos padėties – ištieskite, pakelkite ant pagalvėlės. Jei neramu dėl imobilizacijos – sutvirtinikite koją elastiniu bintu.
Ruta says
2012.05.06 at 14:11Laba diena,noreciau paklausti,po abieju kulnikauliu skeveldriniu luziu,4 menesiai kojos yra gipsuose,pries 3 savaite dare rengena,kaire koja buvo sugijusi,desine dar ne,gipsu nenueme,dabar abi kojos pradejo smarkiai tinti,labai spaudzia,gal abi kojos per ilgai yra gipsuose,beveik pastoviai kojas laikau nuleistas.Labai dekoju uz atsakyma.
Rūta Gustaitytė says
2012.05.06 at 23:37Kaip įmanoma dažniau kojas laikykite ištiestas ar pakeltas ant pagalvėlės. Nuleidus kojas, tinimas didėja.
Anonimas says
2012.05.07 at 13:19Sveiki, turiu problema, man buvo lūžusi vidinė kulkšnis, įdėjo į gipsą ir po 1 mėn išėmė, kulnas atrodė labai suspaustas kai išėmė iš gipso ,bet galvojau viskas čia gerai sakė viskas sugijo. Ir po kiek laiko man pradėjo labai skaudėti kulnį nežinojau ką daryti daktarai nieko nepasakydavo, skausmas truputi sumažėjo tačiau visiškai nepranyko ir po didesnio fizinio krūvio labai skauda tai pat, kai spaudi kulnį iš šonu labai skauda. Gal esate matę panašių atvejų galite padėti, patarti..?
Rūta Gustaitytė says
2012.05.07 at 23:36Neapžiūrėjusi išvadų daryti negaliu – per mažai informacijos. Skausmo priežasčiai nustatyti reikia atlikti išsamius tyrimus. Jei nieko nesimato ultragarsu ar rentgeno tyrimu dar yra kompiuterinė tomografija, magnetinis rezonansas ir panašiai.
Anonimas says
2012.05.08 at 20:16O kur būtu galima tokius tyrimus atlikti?
Žilvinas says
2012.05.08 at 21:53Labas vakaras,buvau nesenai jums rases daktare.
Po 4sav.5d. apsilankiau pas operavusi chirurga mano padikaulius,tai mano labui sake savaite dar pakenteti ir tada tikrai istrauks vielas,minejo,kad padikaulis puikiai sugijo,tik tegul sustipreja labiau,taciau siandien persibintavau koja ir atsirades patinimas,gali buti jis del daznai nuleistos kojos,kadangi paskaitu metu esu ja nuleides ir savaitgali nemazai myniau dvirati,taciau neduodamas smarkaus kruvio tai kojai,tik siek tiek su paciu kulnu,kadangi daktaras leido priminti kulna,koja visiskai neskauda,taciau atsirades patinimas kuris buvo lyg ir dinges,ar teisingai galvoju,kad del siokio tokio kruvio ir daznai nuleistos kojos ji tiesiog sutino ir daugiau nieko rimto?Nes kaip minejau skausmo visiskai jokio nera.(Žilvinas 22m.)
Miglė says
2012.05.09 at 16:43Na va šiandien buvau konsultacijoje su gydytoju. Sakė, kad jau galiu minti ir stotis ir eiti. Reabilitacijos negavau jokios, nepaisant, jog lūžęs stuburas buvo ir abu blauzdikauliai. Na ką, grįžau namo atsistojau truputį svaigo galva, bet laikydamasi už baldų pavaikštau.Kaip manote ir po tokių traumų pati išsivaikščiosiu?
Žilvinas says
2012.05.09 at 21:53Kol neatsakete,isiteprsiu dar,siandien isteauke vielas is padikaulio,koja jauciasi zymiai laisvesne,nebera to nemalonaus metalinio jausmo:) Aisku koja dar nera pilnai funkcionuojanti,daktaras liepe siandien ir nesistenkti jos labai mankstinti ar minti,ka sake kita,biskeli pamirsau,jusu nuomone kaip tureciau elgtis ir ja mankstinti,ar galiu po keliu dienu bandyti jau minti po biskeli pilnu svoriu kulna?Nesigaus joks naujas luzis?
Rūta Gustaitytė says
2012.05.09 at 23:01Anonimui:
Tyrimams turėtų nukreipti šeimos gydytojas arba traumatologas. Jei tirsitės savo iniciatyva, teks kreiptis į privačias klinikas.
Žilvinui:
Visos paminėtos priežastys tikrai galėjo sukelti tinimą. Pradėjus normaliai vaikščioti, viskas palaipsniui susitvarkys.
Iš karto pilnai stoti visa pėda nepatariu – krūvį kojai didinkite palaipsniui, kasdien po truputį daugiau. Kiek tas daugiau, jausite pagal savijautą. Kulnu minti galite.
Miglei:
Reabilitacija priklauso. Paprašykite, kad savo atsisakymą skirti reabilitacinį gydymą motyvuotų raštiškai. Jei dėl kažkokių priežasčių negalėjo skirti stacionarinės reabilitacijos, tai turėjo nukreipti bent į polikliniką.
Galite raštu kreiptis į teritorines ligonių kasas ir paklausti. Jeigu gerai supratau, reabilitacija buvo skirta dėl stuburo. Tada galite gauti reabilitaciją dėl kojų lūžių. Arba šiuo klausimu kreipkitės į šeimos gydytoją. Pati išsivaikščiosite, bet tai užtruks keliskart ilgiau.
arturas says
2012.05.13 at 16:18laba diena spirdamas į kamuolį pataikiau į vartų štangą 04 21 nuvykus pas gydytojus peršvietus pėdą lūžių nematyti koją įdėjo į langetę po trijų savaičių 05 11 pėdą vėl švietė nes pėda yra labai sutinusi tačiau lūžimo požymių nesurado traumatologas sakė atvykti pas jį tik 06 01 jeigu bus ištinusi ir skaudės tada siūs darytis tomografinio tyrimo norėčiau paklaus ar verta taip ilgai laukti to tyrimo jeigu gydytojas nežino kas man yra galbūt reiktų tą tyrimą pasidaryti ankščiau bijau kad man nepakenktų toks ilgas laukimo laikas ačiū
Rūta Gustaitytė says
2012.05.13 at 23:38Atlikus tyrimą anksčiau, bus ramiau ir aiškiau. Kartais lūžio linijos rentgene gali iš karto neišryškėti. Raiščių plyšimo atveju tinimas taip pat gali būti ryškus ir ilgalaikis. Jei būklė per 3 savaites nė kiek nepagerėjo, verta pasitikslinti diagnozę.
Ausra says
2012.05.19 at 14:03Susilaužiau čiurną(bent tą sakė gydytojas, bet netikiu, nes man neskauda, o tik ištinusi). Sugipsavo šešioms savaitėms. Pirmas dienas labai saugojau, bet po to pastebėjau, jog man visai neskauda. Praėjus dešimt dienų po gipso uždėjimo buvau pas chirurgą, sakė puikiai gija(manau kaulas tik skilęs buvo, nes kartą tas chirurgas jau buvo suklydęs mano mamai pasakydamas jog lūžo, o poliklinikoj pasakė jog tik patempta). Esu trečia savaitė su gipsu, su gipsu jaučiuosi labai saugiai, kojos neskauda, vaikštau ant gipso ir neskauda. Buvau gipsą nuėmusi, bandžiau eit be jo, bet sunku dar.Bet kai prisiskaičiau internete apie varžtus visokius dedamus… Norėjau paklaust: po kiek laiko turėtų tinimas praeit kad jau kauliukas matytųsi gerai čiurnos? Kokios būtų pasekmės vaikščiojimo ant gipso? Jei dedami varžtai, operacijos, tai tai daroma iškart po traumos, ar jei su gipsu/langete nesugyja? Ačiū
Rūta Gustaitytė says
2012.05.19 at 23:13Jei nepasitikite gydytoju, nereikia į jį kreiptis. Bus geriau ir jums, ir gydytojui.
Gydantis savarankiškai, ypač vertingas žinių šaltinis yra supermamos. Joms nereikia devynis metus praleisti intensyviai mokantis, kad galėtų dalinti patarimus. Tokie “žinynai” kiekvienam sergančiam turėtų būti griežtai uždrausti.
Jeigu koja lūžusi, o ją apkraunate mindama, gali įvykti kaulo poslinkis, o tada jau bus komplikacijos. Net esant raiščių patempimui ar plyšimui kojai reikalinga ramybė. Tinimas neatslūgs, kol koja nesugijusi, o gauna krūvį.
Metalinės konstrukcijos dedamos, kai būna sudėtingi lūžiai, kurių negalima atstatyti konservatyviai, o kartais tenka operuoti ir tada, kai kaulas ilgai nesugyja.
Dar kartą: jei manote, kad jus gydantis gydytojas nekompetentingas – pasirinkite kitą. Bet jei pas jį gydotės, privalote juo pasitikėti ir vykdyti visus nurodymus.
Ausra says
2012.05.20 at 14:48Na mane po traumos išvežė su greitąja į ligoninę, tai nebuvo galimybės rinktis gydytojo. O įvykus kaulo poslinkiui kas daroma? Ačiū.
Rūta Gustaitytė says
2012.05.20 at 23:14Jei tik kyla abejonių, bet kada galima nueiti pasikonsultuoti ir išgirsti kito gydytojo nuomonę.
Įvykus poslinkiui, tenka operuoti.
Laikykitės nurodyto rėžimo ir viskas bus gerai.
lukas says
2012.05.21 at 13:46laba diena patyriau ciurnos luzi gyditojas 5 savaites uzdejo gipsa ,ir nepasake usiregistruot is anksto kad nujimtu gipsa ir persviestu koja ,gipsa nujeme seimos gyditojas o persvies koja ar gerai sugijo tik po 2 savaiciu .tai dabar bandau eiti tai slubuoju nes per raumenis skauda per raiscius . ka daryt iki persvietimo?
Rūta Gustaitytė says
2012.05.21 at 22:17Kol neatliktas rentgeno tyrimas ir nežinote, ar koja gerai sugijo, neminkite jos pilnu svoriu.
Mankštinkite čiurną, palaipsniui stiprinkite blauzdos raumenis, ruoškite koją krūviui.
Jonas says
2012.05.21 at 23:41Laba diena, po ciurnos luzio buvo atlikta operacija, ideta plokstele, po 14 d istrauke siulus seimos gydytojos sesele, bet po 2,5 savaites po istraukimo, gerai apziurejau pjuvi, ir issitraukiau dar du siuliukus paliktus, o kitoje vietoj ne ties pjuviu , o kur siulas- atsirado pulinukas ir paraude, ar cia galejo supuliuot dar vienas paliktas siuliukas? ir ar jeigu neatidziai istrauke, ar jie man ispuliuos? (pjuvis jau sugijes pilnai) dekoju.
Miglė says
2012.05.22 at 12:46Laba diena. Vėl užsimaniau užsukti į Jūsų labai naudingą tinklalapį ir vėl tikiuosi Jūsų pagalbos. Trečiadienį jau bus 2 savaitės kai galiu vaikščioti. Pirmas dienas kai ėjau labai skaudėjo kulnus, bet skausmas praėjo, tačiau dabar labai greit tinsta kojos labai greitai. Atsikeliu ryte iš lovos pavaikštau be ramentų ir jau patinę, o vakare tai nežmoniškai skauda, naudoju tepaliuką nuo tinimo, bet nelabai padeda. Ar tai normalu? Primenu, jog lūžo abi kojos (blauzdikauliai ir šeivikauliai). Labai lauksiu Jūsų atsakymo. :)
Rūta Gustaitytė says
2012.05.22 at 17:51Jonui:
Su siūlais taip kartais atsitinka. Neapžiūrėjusi, pasakyti ar tikrai tai pūlinukas negaliu. Dezinfekuokite tą vietą spiritu ar Betadine tirpalu (jei esate nealergiškas jodui) ir stebėkite.
Jei toliau nerausta ir nesiplečia, viskas išsivalys ir užgis. Jei blogės, kreipkitės į gydytoją.
Evelina says
2012.05.22 at 18:54Sveiki, sekmadienį susilaužiau šokikaulį, koja sutvirtinta gipsine langete, ar galima būtų ją pasikeisti į kitokią, nes augindama vienerių metų vaikelį gipsas jau dabar nelabai laiko…
Rūta Gustaitytė says
2012.05.23 at 00:55Miglei:
Tinimas – vienas iš nemaloniųjų reiškinių, varginanančių po lūžių ir ilgalaikių imobilizacijų, ypač karštomis dienomis.
Tinimas gali būti juntamas iki pusės metų po lūžio.
Jei tinimas ryškus, o tepalai nepakankamai veiksmingi, vartokite veninę kraujotaką gerinančias tabletes – venotonikus. Labai tiktų mankšta vandenyje – pvz. baseine ar vandens telkiny – ir vaikščioti bus lengviau, ir tinimas sumažės.
Kai tik galite, palaikykite kojas ištiestas ar pakeltas.
Rimgaudas says
2012.05.23 at 12:48Sveiki,
ar normalu kad praėjus mėnesiui po piršto išsinarinimo ir skilimo, piršto visiškai negaliu sulenkti ir yra išlikęs patinimas per sąnarį? Ir kiek laiko tas nejudrumas gali tęstis?
Labai ačiū už atsakymą!
Elena says
2012.05.24 at 13:28Laba diena norėčiau sužinoti ką vartoti kad greičiau sugytų lūžis, nes balandžio 9 susilaužiau blauzdikaulį ir šeivikaulį,atlikta osteosintezė užrakinama vinimi, nešioju langetę koją atrodo visiškai neištinusi vakar atliktas rentgenas parodė kad blauzdikaulis dar nesugijęs. Šildau su bioptron lempa,mirkau vandenyje su jūros druska patarkite ką galėčiau dar naudoti kokius vaistus ir maistą nes trūksta kalcio man 59 metai išoperuota piktybinė skydliaukė ir dar mėnesį negaliu kojos priminti, skaudėti man jos visiškai neskauda.Ačiū
karolis says
2012.05.24 at 20:21laba diena, 5 dienos kai luzes pedikaulis,ar galima eiti i pirti nusiemus langete?
Rūta Gustaitytė says
2012.05.25 at 00:37Evelinai:
Taip, galima.
Rimgaudui:
Po mėnesio tai įprastinė situacija. Dabar reikia mankštinti. Jei neišmankštinsite piršto, jis toks ir liks.
Elenai:
Viską darote teisingai. Vartokite daug pieno produktų – iš jų organizmas kalcį pasisavina geriau negu iš maisto papildų. Papildomai vartokite kalcio su vitaminu D. Atsargiai mankštinkite operuotą koją per klubo sąnąrį, pajudinkite pirštus. Gulėdama pamankštinkite ir sveiką koją.
Daugiau ilsėkitės, būkite gryname ore.
Karoliui:
Longetės esmė užtikrinti ramybę gyjančiam kaului ir saugoti nuo krūvių. Jei neminsite ta koja ir elgsitės atsargiai, galite eiti. Po pirties gali padidėti kojos tinimas.
Saulius says
2012.05.27 at 09:49Laba diena,
zmogus pries pusantro menesio susilauze blausdikauli,buvo atlikta operacija, sutvirtintas kaulas 9 varztais. dar vis naudoja judejimui ir langete (nestato kojos ant zemes) kita savaite bu daromas profilaktinis rentgenas.
Neesant komplikacijoms noretume pradeti reabilitacija. Todel ieskome gero reabilitacijos centro Vilniuje, arba reabilitologo vazinejancio i namus Vilniuje.
Gal galite pasiulyti? Ir ar yra galimybe kad dali kainos apmoketu “ligoniu kasos”.
Aciu
Rūta Gustaitytė says
2012.05.28 at 00:23Po tokios traumos vieną reabilitacijos kursą paprastai apmoka ligonių kasos.
Namuose rekomenduočiau nebent kineziterapiją, t.y. mankštą, kurią atlikti gali padėti ateinantis kineziterapeutas.
Reabilitacija yra visas kompleksas priemonių, tame tarpe ir kineziterapija, kurias rekomenduoju atlikti reabilitacijos centre. Geras reabilitacijos centras turi daug specialios įrangos (pvz., specialūs mankštai (ne plaukiojimui!) skirti baseinai, įvairi kineziterapinė įranga), kurių ne tik namie, bet ir paprastesniuose reabilitacijos centruose nerasite. Jei norite kuo greičiau atsistoti ant kojų, dalį laiko teks paaukoti gydymui.
Konkretaus reabilitacijos centro dėl etikos sumetimų neįvardinsiu.
Arida says
2012.05.28 at 22:18Laba diena. Mano vyriskis vakar susilauze du pedikaulius ir viena pirstakauli. Kol kas buvom tik priimamajam, ten uzdejo langete, po svaites liepe deti gipsa (sake, kad cia taip todel kad istine).Kiek laiko tesiasi tie “didieji” skausmai? Ir ar gerai kad taip nuims ir vel uzdes, nekomplikuos gijimo proceso? Pas koki daktara mum kreiptis pirmiausiai??
Rūta Gustaitytė says
2012.05.28 at 22:54Gipso pakeitimas komplikacijų nesukels. Imobilizavus koją ir davus jai ramybę, skaudėti neturėtų.
Koją kai tik yra galimybė patariu laikyti ištiestą ar pakeltą ant nedidelės pagalvėlės – tai padės sumažinti tinimą.
Dėl gydymo kreipkitės į ortopedą traumatologą.
Vytautas says
2012.05.31 at 10:00Laba diena.Pries metus laiko patirta ciurnos trauma,luzes isorinis kulksnelis,deltinio raumens giliojo pluosto zymus patempimas ir priekinio pluosto plysimas nuo sokikaulio, susidare 3 cistos,kaulu ciulpu edema,sinovitas,taip pat sanario artroziniai pakitimai.Tad ar galiu pradeti begioti,aktyviau sportuoti?Ar nepakenks,o gal priesingai,kaip tik issimankstins?Ar po tokiu traumu galima tik vaikscioti?Patarkite kaip greiciau sugrizti i pilnaverti gyvenima?Aciu uz atsakyma.Sekmes.
Dalia says
2012.05.31 at 18:49Pries du men. luzo blauzdos kaulai, po operacijos jie sutvirtinti plokstelemis ir varztais. Dabar padarius rentgena paaiskejo, kad nesugijo seivikaulis(nesutvirtintas). Poliklinikos Gyd. sako sugis. Ka toliau daryti?
Arida says
2012.05.31 at 20:14Laba diena dar karta. Ar galima luzus kaulams ja sutvirtinti ne su gipsu,o kazkokiu kitokiu, galbut patogesniu ytvaru?
Lb aciu uz atsakymus!
Rūta Gustaitytė says
2012.06.01 at 00:59Vytautui:
Bėgiojimas pablogina sąnarių būklę, todėl šiuo atveju nerekomenduojamas. Netgi visai sveikiems žmonėms patariama bėgioti tik iki 35 metų amžiaus, nes vėliau tai gali padaryti daugiau žalos nė duoti naudos.
Sąnariams labiausiai naudingas plaukiojimas, važinėjimas dviračiu, vaikščiojimas, paprasčiausia sąnarių mankšta.
Rūta Gustaitytė says
2012.06.01 at 23:01Daliai:
Vadinasi šiuo atveju reikia daugiau laiko.
Valgykite daug kalcio turinčių produktų, papildomai vartokite kalcį su vitaminu D (kalcio paros dozė turi būti apie 1200 mg).
Atsargiai mankštinkite lūžusią koją tiek, kiek judinti leido traumatologas, taip pat mankštinkite ir sveikąją koją – tai padės suaktyvinti kalcio apykaitą.
Ilsėkitės, venkite stresinių situacijų, būkite gryname ore.
Aridai:
Daugeliu atvejų galima. Daug kas priklauso nuo lūžių sudėtingumo, todėl konkrečiu atveju nuspręsti turi traumatologas. Nebijokite kalbėtis ir tartis.
Ernestas says
2012.06.03 at 23:38luzes plastakos V ojo ir IV pirsto pamatiniai pirstakauliai, po kiek laiko galiu tiketis pilno darbingumo? kiek laiko gali trukti rebilitacija? Ar galiu vairuoti automobili su imobilizuota kairiaja ranka? Jei ne, gal zinote kokia bauda gresia uz toki nusizengima?
karolis says
2012.06.04 at 23:16Laba diena,po pedikaulio luzio praejus 10 dienu baigiau vartoti uzdegiminius vaistus,pedos neskauda,bet atsistojus stipriai skauda,maudzia blauzda.ar tai normalus dalykas? ar gali buti del langetes,nes peda langeteje yra stati tai gal pavargsta raumuo nuo itampos?
Rūta Gustaitytė says
2012.06.04 at 23:52Ernestui:
Daugumai darbų tokia trauma netrukdo. Reabilitacija neskiriama. Baigus imobilizaciją, reikia išmankštinti pirštus.
Jei imobilizacija netrukdo saugiai vairuoti, tai vairuokite. Situaciją įvertinkite patys.
Karoliui:
Neapžiūrėjus, sunku pasakyti, kodėl skauda.
Gali būti dėl patinimo ar spaudžiančios longetės, arba dar yra kokia kita priežastis.
Kai tik galite, venkite nuleisti koją. Nuleidus koją, dėl imobilizacijos ir raumenų nejudrumo sunku nutekėti veniniam kraujui, jis kaupiasi galūnėje, sukeldamas tinimą ir skausmą. Kojai esant horizontalioje padėtyje, kraujotaka palengvėja, simptomai sumažėja.
Dalia says
2012.06.07 at 12:16Dar karta laba diena ir labai aciu uz atsakyma.
Sakykite, prasom, koks gydytojas poloklinikoje skiria reabilitacija stacionare po blauzdos luzio ir operacijos. Aciu
Elena says
2012.06.07 at 13:18Laba diena, ačiū už atsakymą noriu Jūsų dar paklausti kadangi dar nesugijo blauzdikaulio lūžis ar galiu papildomai naudoti Dr.Theises kaulažolių tepalą ir kaip jį naudoti.Gydytojas kol kas neleidžia dar minti ta koja nors ryt bus du menesiai.Ar man priklausys rebilitacija ką dar papildomai pasiūlytumėte vartoti?Ačiū
Jolanta says
2012.06.07 at 19:21Laba diena, mama(serga diabetu) turi du lūžius – žastikaulio ir riešakaulio, po operacijų praėjo 2 mėn., tačiau ranka yra sutinusi. Nežinome ko ir griebtis, nes tepėme ir kaulažolių tepalu ir įvairiais kitais tepalais.Rentgenas rodo, kad operacija padaryta gerai. Gal galima būtų pagerti kokių nors vaistų? Ačiū
Ruta says
2012.06.08 at 09:35Laba diena,
mano dukrytei (7 metai) lūžo žastikaulis prie alkūnės, kaulas nepasislinkęs. Gydytojas imobilizavo ranką pagal Blountą. Jau tris naktis po lūžio ji prastai miega – verkia ir skundžiasi, kad jai skauda. Aš dedu šaldančius kompresus. Gal ji miegodama užsigauna, kadangi vartosi? Rankytė ištinusi dvigubai. Gal kreiptis dar kartą pas traumotologą, nelaukiant 13 dienų (tada užregistruota pakartotinai apžiūrai).
Iš anksto dėkoju už atsakymą.
Lilija says
2012.06.08 at 14:57Laba diena,
randu Jūsų puslapyje daug naudingų patarimų ir informacijos. Man gegužės 21 d. atlikta operacija po dešinės kojos išorinės ir vidinės kulkšnių bei blauzdikaulio užpakalinio krašto lūžimų. Sutvirtinta plokštelėmis ir varžtais. Jokio įtvaro nedėviu. Ar taip galima? Jei reikia, tai kokį įtvarą geriau rinktis? Dėkoju.
Rūta Gustaitytė says
2012.06.09 at 01:52Daliai :
Traumatologas arba šeimos gydytojas turi nukreipti reabilitologo konsultacijai, o šis sprendžia dėl reabilitacijos apimties.
Elenai:
Lūžiui sugyti reikia laiko – vieniems daugiau, kitiems mažiau. Viską darote teisingai, vaistais apsikrauti daugiau jau nereikia. Kantriai tęskite tai, ką ir darėte.
Kol nesugijo kaulas, minti negalima ir nereikia.
Kaulažolių tepalas nepakenks. Tepkite jį 2-3 kartus per dieną blauzdos srityje.
Reabilitacija priklauso ir bus reikalinga. Gydytojas turi nukreipti reabilitologo konsultacijai, kad pastarasis nuspręstų dėl reabilitacijos apimties ir formos.
Jolantai:
Tinimas po lūžių įprastas ir nemalonus reiškinys, o sergant cukriniu diabetu gali būti labai išreikštas.
Patinimas paprastai sumažėja reabilitacijos metu, pritaikius specialias priemones, mankštą. Gydytojas turėtų nukreipti jus pas reabilitologą.
Jei tinimas labai atkaklus, galima vartoti venas veikiančius medikamentus -taip vadinamus venotonikus (pvz. Cyclo -3- Fort, Detralex ar panašius).
Reikia vengti nuleisti ranką, naktį geriausia pakelti ant nedidelės pagalvėlės. Mankštinti ištiestą – pakumščiuoti, pajudinti pirštus.
Rūtai:
Tinimas po lūžio, esant imobilizacijai ir rankos nejudrumui įprastas reiškinys. Jis yra nemalonus, ypač vaikui. Naktį visi dirgikliai sustiprėja ir vargina labiau nei dieną. Be to dar dažnai vargina ir niežulys imobilizuotoje vietoje.
Stenkitės saugoti rankytę, kad ji būtų kuo ramiau. Paieškokite patogios padėties, kurioje bus lengviau ir mažiau skaudės, dažnai padeda kokia nors pagalvėlė rankytei, kiek tai leidžia imobilizacija ar panašiai.
Stebėkite – jei būklė neblogėja, sulauksite planinės konsultacijos. Jei skausmas stiprės ar atsiras naujų simptomų, nedelsiant vykite į kliniką.
Lilijai:
Jei traumatologas nepaskyrė imobilizacijos, vadinasi nereikia. Kojos minti turbūt neleido, o visa kita sutvirtinta stabiliai.
Įtvarą esant reikalui turėtų pagaminti ortopedinė firma iš specialaus plastiko pagal traumatologo nukreipimą.
Pati galite susibintuoti elastiniu bintu, ypač jei koja tinsta – tik labai neveržkite binto.
Laima says
2012.06.09 at 10:02Vakar parašiau Jums apie savo bėdą, tačiau, matau, kad nenusisiuntė.Lūžau kovo 5d. per riešą-lūžis su poslinkiu,chirurgas sakė, kad pakankamai sudėtingas.Ranka liko kreiva.Gipsas nuimtas balandžio 16d. Gipso metu tirpo 4 ir trečias pirštai, naktį iki didelio skausmo visa plaštaka, išskyrus mažąjį pirštą.Po gipso kurį laiką 3 ir pusė 4 piršto iš trečiojo pusės.Dabar ir toliau užtirpęs 4 pirštas, kartais su skausmu. Sąnarys jau juda daugiau pusės pajėgumu,sunkiau į šonus ir sunkiai į delno pusę.Pirštai sustingę,pamankštinus atsileidžia,tačiau kumščio iki galo nesugniaužiu.Nedirbant labai greitai vėl pirštai sustyra. Ar galėtų mano bėdoms turėti įtakos sąnaryje (beveik jame) likusi kaulo skeveldra apie 0,25 cm. Buvau nusiųsta pas neurologą-skirti ir jau suvartoti plečiantys vaistai,neurorubinas,masažas,amplipulsas,Tiesapo pastarojo buvo net pablogėję-vėl buvo nemigo naktys. Ko laukti?
Rūta Gustaitytė says
2012.06.09 at 22:39Neapžiūrėjus rankos ir nemačius rentgeno nuotraukų negaliu tiksliai atsakyti.
Iš pasakojimo akivaizdu, kad lūžis buvo sudėtingas ir jo metu nukentėjo rankos nervas.
Jei ranka liko kreiva, vadinasi pakito jos anatomija, o tai turi savo pasekmių ir rankos funkcijai.
Nusiteikite ilgam darbui. Rezultatus jau jaučiate – judesiai nors ir lėtai, bet gerėja, pirštų tirpimo zona mažėja. Viskam reikia laiko. Mankštinkite ranką bent 2-3 kartus per dieną, naudokitės vandens procedūromis, tęskite masažą.
Atsistatymui po lūžio dažnai prireikia pusės metų, o kartais ir daugiau.
Edmundas says
2012.06.11 at 17:11Sveiki,
Prieš mėnesį lūžo gūžduobės (dubuo) kaulas. Gydytojas pritaikė skeletinį tempimą – 4 savaites tempė koją.
Tempimo metu darė rentgeno nuotraukas ir matė, kad kaulai nepersislinkę, todėl nusprendė neoperuoti.
Po 4 savaičių tempimo išleido gydytis namo. Kompiuterinės tomogramos nuotraukoje matyti, kad kaulai dar nesugiję.
Po tempimo kelio sąnarys yra visiškai sustingęs ir labai skausmingas, nors kelias traumos nepatyrė. Gydytojas liepė sąnarį mankštinti. Tačiau nuo mankštinimo sąnarys tik dar labiau skauda ir tinsta.
Ar kalcio papildai pagreitintų kaulų gijimą ir kokią dozę vartoti jei mano svoris 100 kg?
Ar gliukozamino papildai padėtų kelio sąnario ir gūžduobės sąnario gijimui?
Po kiek laiko galima tikėtis minti koją?
Kokia Jūsų nuomonė apie vibroakustinį prietaisą VITAFON, ar jis padėtų kelio sąnario gydymui ir lūžusių kaulų gijimui paspartinti?
Rūta Gustaitytė says
2012.06.11 at 23:57Kelio sąnarį skauda dėl skeletinio tempimo. Jam reikia teisingos mankštos ir laiko.
Kalcis būtinas kaulų gijimui. Gerkite 1200 mg per dieną kalcio derinyje su vitaminu D. Vartokite kalcio turinčių produktų, nes iš maisto kalcis pasisavinamas geriau.
Maisto papildai su gliukozaminu padeda išsaugoti sveiką kremzlę, bet pažeistos kremzlės jie neatstato.
Kada galėsite minti gali atsakyti gydantis traumatologas, nes viskas priklauso nuo lūžio tipo, sudėtingumo ir sugijimo laipsnio.
Vitafon prietaiso savo darbe profesionalai nenaudoja. Jei tikite jo efektyvumu – naudokite, šiuo atveju jis pakenkti neturėtų.
Antanas says
2012.06.20 at 14:22sveiki, prieš 2,2 mėnesio lužo kulksnis, sutvirtinta plokstele, jau leido stot ir vaiksciot, bet jokiu mankstu neskyre, sake jog pats galiu issimankstint, koja sutinus, sunkiai einu, su vienu ramentu- ar tikrai pats ja issimankstinsiu? ir kaip mazinti tinima? Ačiū .
Rūta Gustaitytė says
2012.06.21 at 00:15Kreipkitės į šeimos gydytoją, kad nusiųstų pas reabilitologą. Jis gali paskirti procedūrų tinimui sumažinti. Kineziterapeutas per keletą užsiėmimų parodys, kaip mankštinti koją.
Tinimas turėtų palaipsniui išnykti, pradėjus pilnai minti ir atsistačius normaliai kojos funkcijai. Padėtų mankšta vandenyje, specialus masažas.
Antanas says
2012.06.21 at 18:30Dar būtų klausimas- kitą savaitę turiu kelionę- apie 1,5- 2 paros, ar nieko bus kojei? nuo to nepakenks? ji bus nuleista- o kai nuleista pamelsta- ar tai nekenkia? Dėkoju.
Rūta Gustaitytė says
2012.06.21 at 23:53Kelionė kojai nepakenks. Kadangi ilgai bus nuleista, padidės tinimas. Pamėlimas reiškia veninio kraujo užsistovėjimą nuleistoje nejudančioje galūnėje.
Kelionėje dažnai judinkite pirštus, kiek galite
palankstykite per čiurną.
Tinimą sumažinti gali padėti kompresinė kojinė arba bintavimas elastiniu bintu (tik labai neveržkite).
Elena says
2012.06.22 at 15:40dėkoju už ankstesnius atsakymus ir noriu Jūsų dar paklausti, nuvažiavus po mėnesio pas gydytoją ir padarius nuotrauką jis neleido dar visiškai minti nors pasakė kad trūksta labai nedaug sugijimo,ar tai teisinga nes bus liepos 8d. jau trys mėnesiai visiškai atrofuosis raumenys, nebežinau ką daryti kokia Jūsų nuomonė.Naudoju ir kalcį geriu kiaušinių lukštus pieno produktus Ačiū.
Kristina says
2012.06.22 at 16:31Sveiki,
pries 32 dienas suluzo seivikaulis, nebuvo poslinkio, neoperuota. Kontroline nuotrauko buvo padaryta po 26 dieniu suaugimo dar nebuvo. Noriu paklausti ar galiu vaiksciuoti be ramentu jei man nieko neskauda ( padarau kelis zingsnius) koja netinsta, nemelinuoja. Kita nuotrauka daris po 10 dienu.
Klausiu nes turiu 2 vaikus mazus ir jau nesinori prasyti pagalbos.
Rūta Gustaitytė says
2012.06.22 at 21:11Elenai:
Viskas teisingai, pasitikėkite gydytojo sprendimu. Jeigu pilnai nesugijo – minti negalima. Per anksti apkrovus koją, neišvengsite komplikacijų.
Dėl raumenų nepergyvenkite – viskas palaipsniui atsistatys pradėjus vaikščioti ir mankštintis.
Toliau kantriai tęskite visa tai, ką ir darėte.
Kristinai:
Kol kaulas pilnai nesugijo, minti negalima.
Palaukite kontrolinės rentgeno nuotraukos – pagal ją gydytojas nuspręs, kiek galima apkrauti koją.
Jei dabar nepakentėsite ir nesilaikysite nurodymų lūžis komplikuosis, o tada pagalbos teks prašyti ilgai.
Ernesta says
2012.06.23 at 14:58Sveiki,noriu paklausti.. Ką reikia daryti,lūžus rankos plaštakai? Šeip tai rūpinuosi tėčiu.. Man yra 14m. Ir nežinau,kaip galiu jam padėti.. Pas daktarus važiuosim tik už 3 dienų,kaip manote,kas jam padėtu,nejausti tokio baisaus skausmo? Matote,jisai po Joniniu eidamas kartu namo,krito į balą nes buvo girtas,tai buvo vakar,o šiandien išsimiegojęs pajuto jog lūžo plaštaka.. Negalvokit kad jisai nesupranta kada lužta koks kaulas..Mano tėčiui buvo lūžusi koja,ranka…Žodžiu buvo labai daug baisių įvikių.. Gal galite patarti,kaip elgtis,kad nors kiek sumažėtu skausmas? Man jūsų atsakymas labai svarbus,jis gali daug nulemti… Ačiū už atsakymus