Kaulas yra specialus jungiamasis audinys, kuris nuolat atsinaujina: senas kaulas ardomas (vyksta kaulo rezorbcija), o jo vietoje statomas naujas kaulas (kaulo formavimasis). Tai natūrali organizmo būsena.
Sveikas kaulas yra stiprus ir paprastai nelūžta. Jei taip atsitiko, vadinasi, arba veikianti jėga buvo labai stipri (saugokitės kūjo), arba jūs sergate osteoporoze – kaulo susilpnėjimu.
Vaikystėje ir jaunystėje kaulo formavimasis vyksta greičiau nei irimas, todėl kaulas auga, tvirtėja, tankėja. Osteoblastai – ląstelės, gaminančios kaulą tuo metu aktyvesnės už osteoklastus – ląsteles, ardančias kaulą.
Jei kaulą ardančių ląstelių aktyvumas didesnis už kaulą gaminančių ląstelių aktyvumą, kaulas tampa silpnas, trapus ir greičiau lūžta.
Stipriausi kaulai yra 30-35 metų žmonių. Vėliau kaulų irimo greitis ima viršyti kaulo formavimosi greitį. Kaulų masė pradeda mažėti, kaulai tampa trapesni. Sparčiausiai kaulų masės netenka moterys po menopauzės, kai sumažėja moteriškų hormonų – estrogenų – lygis kraujyje.
Kaip sustiprinti kaulus, kaip pagreitinti jų gijimą po lūžio?
Viskas, kas padeda kaului sugyti, padeda sustiprinti ir sveikus kaulus.
Kalcis
Pagrindinis kaulo tvirtumo šaltinis – kalcis kartu su vitaminu D.
Kalcis yra pagrindinė sudedamoji kaulo dalis, kitaip tariant-plytos kaului statyti. Jis reikalingas ne tik stipriems kaulams bei dantims, bet taip pat darniai širdies veiklai bei normaliam kraujo spaudmui palaikyti. Gerai būtų kartu su kalciu vartoti vitaminą D, kuris padeda organizmui geriau įsisavinti kalcį. Taip pat vertingos ir kitos medžiagos, tokios kaip yra cinkas, magnis, kalis, fosforas, baltymai.
Fizinis aktyvumas
Fizinis aktyvumas, derinamas su pakankamu kalcio bei vitamino D kiekiu padeda išlaikyti sveikus ir stiprius kaulus. Fiziniai pratimai siejami ne tik su teigiamu poveikiu kaulų mineraliniam tankiui, bet yra būtini ir norint išlaikyti stiprius raumenis, kurie apsaugos jus nuo smūgių. Fiziniai pratimai veiksmingi, nes pagerina pusiausvyrą ir koordinaciją, todėl sumažina pakartotinių griuvimų ir kaulų lūžių pavojų.
Kaulams stiprinti reikia pastovaus fizinio aktyvumo. Nuolatinė 30-45 min. mankšta, atliekama bent 3 kartus per savaitę, būtų naudingiausia kaulų tvirtumui palaikyti.
Visai nebūtina pradėti profesionaliai treniruotis. Pakanka tiesiog daugiau judėti, atliekant jums įprastus, kasdieninius darbus: daugiau vaikščiokite pėsčiomis; lipkite laiptais, užuot kilę liftu; namuose tvarkykitės spartesniu tempu. Mankštintis galite net patogiai sėdėdami fotelyje ir žiūrėdami televizorių, jei tuo metu kojomis ritinėsite kamuolį.
Specialios priemonės gyjančiam kaului
Jei jau patyrėte lūžį, jums būtini specialūs mobilumą, sąnarių paslankumą, didinantys pratimai, taip pat raumenų stiprinimo pratimai, naudojant pasipriešinimą, tempimo pratimai. Juos kiekvienam individualiai turėtų parinkti jūsų reabilitologas. Jis išmokys jus sumažinti skausmą, saugiai ir savarankiškai judėti, lipti laiptais, padės greičiau grįžti į aktyvų, pilnavertį gyvenimą.
Gydymo kursą turi sudaryti gydytojas – reabilitologas, fizinių pratimų eigą prižiūrėti – kineziterapeutas.
Ar maistas turi įtakos gijimui?
Sveikam žmogui reikalingas subalansuotas maistas, turintis pakankamai vitaminų, mineralų, skaidulų ir baltymų. Patyrus lūžį, ypač svarbūs jūsų racione tampa produktai, turintys daug kalcio bei pakankamai vitamino D.
Kalcio, pagrindinės kaulų statybos medžiagos, turi dauguma produktų, tačiau jo pasisavinimas organizme yra labai skirtingas. Geriausiai kalcis pasisavinamas iš pieno produktų- lieso pieno, jogurto, sūrio. Vertinga valgyti žuvį su minkštais kaulais (aliejuje konservuotas sardines, aliejuje konservuotą lašišą). Kalciu turtingos ir tamsiai žalios lapinėse daržovės – brokoliai, špinatai. Naudingi yra ir migdolai, žemės riešutai, soja, grūdinės, ankštinės kultūros, apelsinų sultys.
Ar padeda maisto papildai?
Per dieną vidutiniškai reikėtų suvartoti apie 1000 mg kalcio. Patyrus kaulo lūžį, kalcio poreikis išauga iki 1200 -1500 mg per dieną.
Pats organizmas kalcio negamina, todėl jį reikia gauti su maistu, gėrimais ir papildais.
Visas medžiagas geriausia gauti natūraliai, kartu su kasdieniniu maistu.
Jeigu jūsų maistas nėra visavertis, rekomenduojama papildomai naudoti maisto papildus, tačiau kai kurie specialistai mano, kad tokius sintetinius maisto papildus organizmas pasisavina daug blogiau, nei gaunamus su kasdieniniu, natūraliu maistu.
Taigi, geriau taip sureguliuoti savo mitybą, kad papildų nereikėtų, tačiau jei tai neįmanoma – jie padės pasveikti greičiau ir pilniau.
Venkite alkoholio, nikotino, šokolado, juodos kavos, nes visi šie produktai silpnina kaulus ir didina osteoporozės išsivystymo riziką. Alkoholis dažnai lemia prastą mitybą, mažą fizinį aktyvumą, traumas, o visa tai skatina kaulų retėjimą.
P.S.
Atminkite, žmogaus organizmas yra sudėtinga sistema. Šis straipsnis yra patariamojo pobūdžio, prieš pradedant gydytis patariame pasikonsultuoti su fizinės reabilitacijos gydytoju. Tik fizinės reabilitacijos gydytojas į jūsų organizmą pažvelgs kompleksiškai ir patars dėl vienokių ar kitokių priemonių, stiprinančių kaulus ir padedančių greičiau ir pilniau išgyti.
Savarankiškas gydymasis, netinkamos kvalifikacijos ar netinkamos srities gydytojai gali tik dar labiau pabloginti situaciją.
Rūta Gustaitytė says
2015.03.08 at 00:34Uodegikaulio lūžiai gyja apie 8 savaites. Diskomfortas lūžio vietoje paprastai jaučiamas ilgiau.
Speciali reabilitacija po uodegikaulio lūžių paprastai netaikoma. Dėl pavienių nuskausminančių procedūrų bei mankštos galite kreiptis į savo poliklinikos reabilitacijos skyrių (reikalingas šeimos gydytojo siuntimas).
Erlanda says
2015.03.15 at 18:43Sveiki, 2014-08-22 patyriau darbe traumą, staklės įtraukė dešinę ranką iki alkūnės. Patyriau daugybinius traiškytinius pirštų, plaštakos lūžius, nervų ir sausgyslių sužalojimus. Pirmos operacijos metu buvo siūti pirštų nervai ir sausgyslės, imobilizuota ranka gipso langete, antros operacijos metu šalinta raumenų nekrozė, kuri susidarė dilbio srityje nuo suspausdimų traumos metu, trečios operacijos metu buvo persodinta oda, nuo kojos transplantantas perkeltas ant rankos kur buvo šalinta odos nekrozė. Po trečios operacijos praėjus dviems mėnesiams gavau ambulatorinę reabilitaciją, ji mažai tepadėjo, nes po traumos buvo praėję jau beveik penki mėnesiai, nes pasidarė sąnarinės kontraktūros, mažai valdžau rankos pirštus, nėra fizinės jėgos. Grįžus po reabilitacijos buvo daryta ketvirta operacija – kapsuliotomija, kad sanariai judesiai padidėtų. Norėjau paklausti, ar man priklausytų kokia nors reabilitacija po šios operacijos? Judesiai rankos ženkliai sumažėję po traumos, dešinė ranka, ar po tokios traumos galiu prašyti stacionarios reabilitacijos ir kas ją turi paskirti? Po trečios operacijos gavau ambulatorinę reabilitaciją ir tai išskirtine tvarka, nes ją paskyrė ne operavęs gydytojas, o tas gydytojas šeimos klinikoje, kuris tęsia biliotenį. Trauma patirta gan sudėtinga, nes ranka sutraiškė volai ir tarp volų buvę peiliai padarė drąskytines žaizdas, tikiu, kad tokia ranka kokia buvo iki traumos jau nebebus, bet reabilitacija galbut minimaliai padėtų atstatyti judesius?
Marius says
2015.03.17 at 10:10Sveiki, patyriau isorinio kulksnelio luzi su blauzdikaulio luziu, atlika osteosinteze ideta plokstele su 8 varztais palei ciurna. Praejo jau 4.5 savaites ir man pradejo trintis varztai i langete ties kulksneliu, susidare zaizda, gydytojas pasake kad pragula. Gal patartumete ka daryti, kaip ja galima butu gydyti? Ar reiketi jau traukti varztus tuos kurie trina? Geros dienos!
darius says
2015.03.17 at 22:55sveki novegijoj susitrenkiau pirsta ligoninej susiuvo zaizda ir paleido, dirbau ,po 15dienu lietuvoje persvieciau rado desnes pastakos vidurinio pirstikaulio skeveldrinis luzis su kampine dislokacija sake reikia operuot suaugo jau, parlekiau i norvegija kadangi cia dirbu bet daktarai neoperavo sake nieko tokio cia, kokios laukia pasekmes tokio gydymo ar lankstysis neskaudes pirstas
Rūta Gustaitytė says
2015.03.19 at 21:16Erlandai
Trauma tikrai sudėtinga. Deja, ligonių kasos dėl tos pačios ligos reabilitaciją apmoka kartą per metus. Dažniau galima gauti nebent dėl kitos ligos – pvz. dėl kilusios komplikacijos ar pan. Ją gali skirti šeimos gydytojas, chirurgas, ortopedas traumatologas po reabilitacijos gydytojo konsultacijos.
Rūta Gustaitytė says
2015.03.20 at 22:24Mariui:
Apie varžtų pašalinimo galimybę turi nuspręsti traumatologas, įvertinęs kontrolines rentgenogramas. Paprastai jie šalinami vėliau. Galbūt užtektų pakeisti imobilizacijos būdą, kad pragula negilėtų.
Pragulos gydymui naudojamos lazerio ar šviesos terapijos procedūros ( pvz. Bioptron lempa) – jas galite atlikti poliklinikoje. Reikalingi kasdieniniai perrišimai su antiseptikais. Galima naudoti Betadino tirpalą, Silverspray purškalą ar kitą preparatą.
Rūta Gustaitytė says
2015.03.20 at 22:34Dariui:
Gali nesilankstyti, tinti, mausti, kelti didesnį ar mažesnį diskomfortą po fizinio krūvio ar keičiantis oro sąlygoms.
morta says
2015.03.22 at 15:10Laba diena,
luzo stipinkaulis S52.50 atlikta imobilizacija. Noreciau paklausti ar galima pakeisti imobilizacija langete.Aciu
Jolita says
2015.03.23 at 13:59Laba diena,noriu paklausti kada galima pradeti daryti pedos lenkimo,sukamuosius judesius po trigubo ciurnos kaulu luzio (buvo daryta operacija:deta plokstele ir varztai ,langete). Man siulus isims tik po triju dienu. Ar galiu jau dabar mankstinti peda,kad paskui (mazdaug po 2 men.) butu lengvesne reabilitacija?
Rūta Gustaitytė says
2015.03.26 at 23:12Mortai:
Priklausomai nuo traumos pobūdžio, sprendžia traumatologas. Dažniausiai – galima.
Rūta Gustaitytė says
2015.03.26 at 23:22Jolitai:
Galima, bet labai lengvai. Kol kas apsiribokite kojų pirštų judesiais, pėdos pajudinimu aukštyn ir žemyn. Sukamųjų judesių dar venkite.
Domantas says
2015.03.29 at 23:35Man skylo dešinės rankos 3 ir 4 krumpliai. Nesiojau jau 30d. Yra patinimas, negaliu sugniaužti kumsčio. Man reikėtu po biškuti judinti, lankstyti po biški ir tai turėtu padėti? Nes man jokios reabilitacijos nerašė.
andrius says
2015.04.07 at 20:26sveiki, man luzo šeivikaulis, nesioju gipsa langetes formoje jau 1,5 savaites, traumatologijoje sake kad dar liko nesioti 1,5 savaites nes vakar keiciau langete. tai isviso 3mazdaug savaites reikia nesioti. keiciau gipsa del to kad sumazejo guziukas ir atsirado daug laisvos vietos todel koja labai judejo. kaip galima pagreitinti gijima? gal yra kazkokie valgiai vaistai ar panasiai. pagal data man nuims gipsa balandzio 15 bet man jau balandzio 26 turnyras europoje ,ar sugebesiu rebilituotis per tas 11 dienu? labai baiminuos kad negalesiu zaisti turnyre o man tai labai svarbus karjeros zingsnis. noreciau greiciau gryzti i aikstele.
Audra says
2015.04.13 at 22:13Po griuvimo, labai skauda stubura ties juosmeniu ir pabaigoje bei sedmenis. Sunku, stoti, sesti, gulti, guleti,… Vienas gydytojas itaria kryzkaulio luzi, kitas gydytojas mano, kad luzio nera ir paskyre gydyma tepalais. Po griuvimo praejo trys dienos. Jeigu luzio nera, kada galima pradeti taikyti reabilitacija? Gal ja pradejus taikyti jau dabar, greiciau praeitu skausmai?
Rūta Gustaitytė says
2015.04.17 at 07:46Domantui:
Reabilitacijos šiuo atveju ligonių kasos neapmoka. Galimos fizioterapijos procedūros ir mankštos poliklinikoje.
Sugijimui ir tinimo išnykimui reikia laiko. Paprastai praeina ne mažiau nė 8-12 savaičių.
Rūta Gustaitytė says
2015.04.17 at 08:04Andriui :
Sportuojantiems žmonėms gijimas ir atsistatymas po traumų būna greitesnis, lyginant su nesportuojančiais žmonėmis. Stebėkite savijautą – skausmą, tinimą, ar simptomai nedidėja po fizinio krūvio. Kojai krūvį duokite palaipsniui, neapkraukite iš karto pilna jėga. Jei per daug apkrausite dar nesugijusį kaulą, galimas pakartotinas lūžis. Jei sportuosite su skaudančia ir tinstančia koja, gerų rezultatų taip pat nepasieksite.
Spręskite pagal savijautą. Pasitarkite su traumatologu, kai atliks pakartotinas kojos rentgenogramas.
Papildomai vartokite kalcį su vitaminu D, racioną papildykite jogurtu (bent kelios stiklinės per dieną), sūriu, varške, brokoliais, špinatais, sezamo sėklomis.
Rūta Gustaitytė says
2015.04.17 at 08:21Audrai:
Norint teisingai gydyti, pirmiausia reikia nustatyti diagnozę.
Jei įtariamas lūžis, jį patvirtinti galima rentgenograma. Jei iš jos neaišku, tada daromi detalesni tyrimai.
Jei lūžio nėra, reabilitacijos priemones galima taikyti jau dabar. Jei lūžis yra, tada patarčiau keletą savaičių ramybės, o reabilitacija po to.
Živilė says
2015.04.23 at 11:35Laba diena.Rentgenas reparodė lūžio,o kompiuterinės tomografijos aprašas toks: šokikaulio apatinio laterinio krašto daugiaskeveldrinis lūžimas su nežymiu poslinkiu.Kulnakaulio viršutinio užpakalinio krašto nedidelis avulsinis lūžimas,apatinio priekinio krašto lūžimas su nežymia fragmento kampine dislokacija.Čiurnos srities audiniai edemiški,sąnaryje yra skysčio.Uždėjo gipsą(03,27).Po dviejų savaičių traumatologas liepė mankštinti koją ir gipsą nešioti 2 mėnesius.Pas jį atvykti nebereikės,nes rentgenas nerodo lūžio,o KT nėra tikslo daryti.Tynimas dar likęs prie kauliukų.Kokias daryti mankštas?Kada galėčiau pradėti priminti koją?Jaučiuosi gerai, neskauda.Iš anksto dėkoju už atsakymus ir paratimus!
Rūta Gustaitytė says
2015.04.26 at 15:10Minti galima pradėti po gipso nuėmimo. Koją apkraukite palaipsniui – ne iš karto pilna jėga.
Kol koja gipse, galite mankštinti pirštus ir koją lankstyti per laisvus sąnarius. Atlikite izometrinius keturgalvio raumens pratimus, kurie padės išlaikyti nedirbančio raumens masę. Po gipso nuėmimo reikės mankštinti čiurnos sąnarį, stiprinti blauzdos ir čiurnos raumenis.
Rekomenduoju apsilankyti pas kineziterapeutą, kuris parodys, kokius pratimus ir kaip atlikti.
andrius says
2015.04.28 at 22:46sveiki. buvau patyres kojos lūžį, berods šeivikaulio. atliko operacija įstatė du sraigtus po narkozės kol buvo sraigtai du mėnesius visada skaudėjo stipriai visą koją ir buvo nutirpusi visa pėda, išėmus sraigtus skausmas atslūgo, bet nutirpimas nepraėjo ir ta vieta kur buvo sraigtai iš kitos pusės vis dar ištinusi ir pilnai nesilanksto. nors jau praėjo puse metu po operacijos, per ta laiką pasidariau magnetini rezonansą, kompiuterine tomografiją, ir dar begales visokių procedūrų tokių kaip masažai, mankštu pratimai ir visokios kitos procedūros. bet jokių rezultatų koja nesilanksto pilnai tinimas nepraeina ir jai ilgiau pavaikštau pradeda skaudėti visą koją. kreipiausi pas visus mane prižiūrėjusius gydytojus bet visi šneka tapati taip dar nebuvo jiems nutike, sako po pusmečio praeis, nors jau septintas mėnuo o jokiu rezultatų. kaip man reikėtu elgtis, pas ką kreiptis? nors jau ir klinikose Kaune pas daug ką buvau jokių gerų naujienų. AČIU.
vaidas says
2015.04.30 at 11:41Laba diena.Blauzdos istrizinis luzis beveik nuo pat sanario i virsu 15cm isukta 9varztai.Praejo 4men lyg leido ir primynt,bet baisoka kazkaip,nes istrizinis luzis.O ir sveriu nemazai 115kg.Neprasislinks man tie kaulai minant baisoka kazkaip mint;-]?Ir kaip pasveikt nuo tokiu traumu greiciau?
Martynas says
2015.05.07 at 23:42Laba diena,
susilaužiau pėdos, mažojo piršto kaulo vidurį. Daktaras sakė, kad gipsą reikės nešioti apie 5-6 savaites. Praėjo mėnuo, pabandžiau nusiimti gipsą kadangi jaučiau jog jis ties čiurna lūžo. Nuėmęs pastebėjau kad koja tiek iš išorės tiek iš vidaus yra sveika (Nesijaučia skausmo minant koją pilnu svoriu). Kokios gali būti pasekmės tokio savavališko nusiėmimo, anksčiau laiko? Ar verta važiuoti dėtis naują gipsą?
Rūta Gustaitytė says
2015.05.10 at 07:47Martynui:
Laiko praėjo pakankamai. Jeigu nėra tinimo, skausmo, naujo gipso dėti nereikia.
Dar pora savaičių pasaugokite lūžio vietą – neminkite pilnu svoriu.
Rūta Gustaitytė says
2015.05.10 at 07:56Vaidui:
Jeigu traumatologas leido pradėti minti, vadinasi rentgenograma rodo, kad kaulų sukibimas yra pakankamas.
Neminkite pilnu svoriu iš karto. Pirmą savaitę tik truputį atsiremkite lūžusia koja. Vėliau kas savaitę apkrovimą kojai didinkite, kol nejausite skausmo ir galėsite pilnai ja atsiremti.
Jei baisu – pradėkite stotis ant kojų baseine. Vandenyje galite drąsiai minti abiem kojom – nejausite skausmo, koja netins.
andrius says
2015.05.12 at 06:48aciu kad ir man atsakete matau jus cia visi is vieno molio drebti kaip sakoma akis uz aki:):):) dekoju.
sergejus says
2015.05.17 at 14:30sveiki,treniruodamas (dziudo) man skilo desiniosio rankos nykstys.galvojau kad sumusimas,pirma savaite saldziau,antra savaite sildomus tepalus tepiau.jau per ketvirta savaite nuejau pas daktarus nes negijo vienas pasake kad sumusimas sake tepk FASTUM geli ir praeis jei ne sako vel po savaites ateit atejau pas kitas daktara padare rentgena sake skilo kaulas sako su elastiniu bintu pririsk prie prigludusio delno sako per menesi praeis.kiekviena vakara masazavau pirsta,kaip man reiktu ji judinti?,nes kai sulenki skauda ir kai sukioji skauda.Aciu bus uz atsakyma :)
Gabriele says
2015.05.22 at 21:57Sveiki, isnirio raktikaukis, gydytoja paaiskino taip, kad jei butu dviem mm daugiau, siulytu operacijos metu sukabinti kaulus viela, sake, kad ir dabar galetu tai pasiulyt, bet tai rizikinga del galimos tos vielos atsikabinimu ir jos sukeliamu uzdegimu. Bet ar tikrai man tas kaulas sugis taisyklingai, ir ateity nebus kazkokiu skausmu, suvarzytu judesiu ir panasiai?
Kitas klausimas: gydytoja isnirusiam raktikauliui rekomendavo itvara, isigijau, siandien pirma diena ir negaliu net pagalvot, kad su juo reikes ir miegot, ir diena is dienos ji nesioti 5 savaites.. Visa diena asaros rieda, jis man spaudzia, verzia, remiasi i kakla, ji jau skauda ne juokais, pazastis verzia, uzspaudzia, kartais net uztirpsta rankos (dirzeliu atlaisvinimas nepadeda, nebent visai laisvai, bet ar tuomet bus naudos?) Sakykit, ar jis man mazas (nors pardaveja ortopediniu prekiu parduotuvej sake, kad didesnis L dydis bus per laisvas), ar siaip sitas modelis nepatogus, o gal jie visi tokie, ir turi spausti, verzti ir ner cia man ko skustis… Bet tiesa pasakius, neisivaizduoju, kaip prie tokio jausmo ir skausmo priprasti… O ant pagalves padejus galva, ta virsutine dalis tiesiog isirezia i kakla…ir kaip taip miegoti?? :(((
Ir dar turiu klausimuka, ar as ji butinai turiu deveti 24 valandas per para, ar gali pakenkti kaulo gijimui, jei kelias valandas pailsesiu nuo jo :(…? Is anksto labai dekoju uz atsakymus, kuriu su nekantrumu laukiu.
Zinokit man tokio skausmo net to raktikaulio srityje nebuvo, koks yra dabar uzsidejus itvara… Bet gal as tikrai per daug komfortabiliai noriu jaustis, juk vis del to trauma…
Violeta Simonaitiene says
2015.05.24 at 16:43Sveiki. Vajar nuktitau nuo tryju metro aukscio nesiau siuksles bet smegeleles atsijunge ir pasukau ne i ta puse ir jauciu kad skrendu. Dekijudievuj kad dar tas maisas buvo sendienturbut manes nebutu. Tai va rengenas parode kad sutrupejo kairiosios kojos kulnis. Ar opracija greita ir koks gydimas toliau? Nes dabar koja gipse be poros sav niekonedys. Ir liaidziaiuosi vaistus nuo skausmo. O skausmas nezmoniskas
Rūta Gustaitytė says
2015.05.24 at 18:43Sergejui:
Lūžis turėtų sugyti per 4-6 savaites. Kol gyja, geriausia ramybė.
Po to pirštą reikia išmankštinti, kad atsistatytų iki tol buvę judesiai ir jėga.
Kad mažiau skaudėtų, pratimus galima pradėti daryti vonelėje su šiltu vandeniu ir jūros druska. Naudingi aktyvūs ir pasyvūs piršto lankstymai per sąnarius, atitraukimai į šalis. Kai pralankstysite sąnarius, raumenis treniruokite spaudydamas kamuoliuką, bandykite pirštais suimti ir pakelti įvairius smulkius daiktus.
Pratimus darykite 3-4 kartus per dieną, kiekvieną kartą po 20-30 min.
Rūta Gustaitytė says
2015.05.24 at 18:58Gabrielei:
Dėl gydymo taktikos gali patarti tik gydytojas traumatologas. Jei abejojate vieno gydytojo sprendimu, nuvykite apžiūrai pas kitą.
Ortopedinis įtvaras turi stabilizuoti ir apsaugoti gyjantį kaulą nuo poslinkių, bet neturi kelti šitiek diskomforto. Bet koks spaudimas, veržimas gali pakenkti ir sukelti kitų sistemų komplikacijas. Nuvykite į ortopedinę įmonę, kad iš naujo įvertintų įtvaro dydį, tinkamumą naudoti, pareguliuotų, paminkštintų ar pakeistų modelį (jų yra įvairių modifikacijų). Gerose ortopedinėse įmonėse yra siuvėjai, meistrai, kurie turi pataisyti esamą situaciją.
Trumpos pertraukos, jei labai reikia, galimos aktyviu dienos metu, kai galite užtikrinti, kad ranka nejudės, negaus krūvio ir bus tokioje padėtyje, lyg būtų su įtvaru.
Rūta Gustaitytė says
2015.05.24 at 19:03Violetai:
Operuoja paprastai, kai atslūgsta tinimas. Po operacijos laukia imobilizacija ir pora mėnesių ramybės – nebus galima minti lūžusia koja. Vėliau – reabilitacija ir atsistatymo periodas.
Rasita says
2015.05.25 at 14:47Sveiki,
man lūžę abu dešinės kojos kulkšneliai, operuojant atlikta osteosintezė – vienoje pusėje kaulai sutvirtinti plokštele su penkiais varžteliais, kitoje – viela. Reabilitacijos metu paskirta fizioterapija su magnetu. Ar galima magneto būdu gydyti lūžius, sutvirtintus metalinėmis detalėmis?
Rasita says
2015.05.27 at 10:32Ai, tiesa, dar pamiršau paklausti: remiantis vienu ramentu ar reikia jį laikyti sveikosios kojos pusėje, ar traumuotosios?
Vida says
2015.05.28 at 10:04Laba diena,man luzo 5 padikaulis,pries 2 dienas sudeta i langete,as galiu eiti,norejau paklausti,kiek galima vaikscioti?Ar galima nuemus langete eiti i pirti,ar siluma ir karstis nekenks?
Vodia says
2015.05.28 at 23:21Sveiki. Atviras blauzdos ir seivikaulio luzis apatiniam trexdalije. Idejo 7 stripus su ilgu geleziu ir kazkokioimis svarmenemis. Jau 3 savaite su jais gyvenu. Beveik neskaudo Tik pasedejus diena, vakarui tinsta. Sunki surast patogia poza, aparatas tempia. Turiu keleta klausyma.
1. ar normaliai kad diena sedziu ir pastatau koja atramai . Ne pilnu kruviu padedu ne pridedu materialo kad butu truputi prikelta ir 0adedu po ja pagalve. su kiek ie a diena vis maziau melynuot pradeda. Ar as nedarau jai blogai? daktaras sake kad savo svori ji gali laikyt bef ne sake ar galima taip ilgai but.
2. Pajudu pirstus ir peda i virsu laiks nuo laiko. Itempiu kartais bluazdos raumenis . Ne skauda. Ar galima taip daryt?
3. Karstais jauciu patraskejimus . Bet dazniausiai ne kuzo vietoj o strypu isukimo , ar tai normalu?
Ir paskutinis. Geriu visokiausiu vitaminu. po pusantro menesio truejau skrist poilsiaut. Kokie sansia kad as jau galesiu kazkiek vaiksciuot ar plaukiuot ?
Indre says
2015.05.29 at 08:22Laba diena mano vaikui luzo blauzdikaulis. Prabuvome 3 savaites gipse ir jis nebenori vaiksciot. Bet ant lovos strikineja vaiksto keturiom. ar tai psihologiskai ir kiek laiko prireiks jam atsistatyti?
Aldona says
2015.05.30 at 16:17Sveiki,
gegužės 23d. susilaužiau dešinės blauzdos abi kulkšnis. Ligoninėje gydytojas pasakė kad 50% operuoti, o kiti 50% atstatyti kaulus ir sugipsuoti. Mano koją sugipsavo.Konsultavausi kitoje klinikoje ir ten gydytojas patarė daryti sutvirtinimą. Kokia Jūsų nuomonė apie natūralų kaulo suaugimą ir operacinį įsikišimą?Kol kas kaulai sudėti gerai, bet sakė kad lūžįs negeras.
Neseniai perskaičiau S. Taco knygą-Kūno derinimas kur jis rašo, kad fizioterapija kaulo gijimo metu efektyviau veikia ir visai nesvarbu koks kaulas yra lūžęs.Kokia Jūsų nuomonė apie tai ir ką galima daryti.
Noriu pasiteirauti apie elektroninius aparatus, kurie padeda suaugti lūžusiems kaulams. Miegant su jais 3 val. ar ilgiau kaulai gyja 3 kartus greičiau. Bent taip jis rašo. Gal tokių aparatų yra ir Lietuvoje?
Gal galima kokias nors priemones naudoti dar kojai esant įmobilizuotai pvz. magneto terapiją …
vaidas says
2015.06.01 at 13:30Sveiki.O po kiek laiko galima pilnai vaiksciot dirbt po tokiu blauzdikaulio luzio ka galima ir ko negalima? Mano luzis ilgas istrizinis nuo ciurnos galimai sanarinis.T raumatologas leido mynt tik po 6men visu svoriu,o kaip pasidariau rentgenograma po 5men.Kiek supratau gyja lb gerai,tik luzis ne koks.Pagyt pagysi sako jaunas.Man 29m. Man lb svarbi jusu nuomone.Lb lauksiu ats. Aciu.
Renata says
2015.06.01 at 23:56Labas vakaras. Sausio 24 d susilauziau kaires kojos visus ciurnos kaulus, buvau gipse 10 d, visgi poto teko operuoti ir vidinej pusej yra tik sraigtai, o isorineje – plokstele su sraigtais. Balandzio 2 d. traumatologas leido nusiimti langete ir po truputi minti koja (is pradziu su abiem ramentais, poto su vienu, dar veliau su lazdele ir t.t.), nusiunte pas reabilitologa, 5 gavau nemokamus, 5 pirkau ir galiausia dar gavau 14 d ambulatorini gydyma. Dar dabar reabilituojuos, taciau visi stebisi, kodel ciurna per sanari nepasiduoda lankstoma ir kodel as dar slubuoju. Pradeda gasdinti, kad liksiu sluba. Kokia situacija gali buti is tikruju??? Labai busiu dekinga uz atsakyma.
Rūta Gustaitytė says
2015.06.02 at 18:01Rasitai:
Magneto procedūros tinkamos lūžiams gydyti, taip pat ir sutvirtintiems metalinėmis konstrukcijomis.
Ramentą geriau laikyti sveikoje pusėje.
Rūta Gustaitytė says
2015.06.02 at 18:07Vidai:
Vaikščioti geriausia neminant lūžsia koja, atsargiai galima minti ant kulno.
Šiluma lūžio gijimui nepakenks, gali padidėti kojos tinimas.
Rūta Gustaitytė says
2015.06.02 at 23:14Vodiai:
Minti lūžusia koja negalima, pastatyti ant žemės – galima. Kad būtų mažesnis kojos tinimas ir mėlynavimas, laikykite ją pakeltą, kiek įmanoma dažniau.
Visa kita darote gerai.
Dėl vaikščiojimo ir plaukiojimo klauskite savo traumatologo, kai atliks kontrolines rentgenogramas – tada bus lengviau prognozuoti.
Rūta Gustaitytė says
2015.06.02 at 23:19Indrei:
Vaikų atsistatymo galimybės daug didesnės ir greitesnės nė suaugusiųjų.
Nekubinkite įvykių, trauma pamažu pasimirš, baimės išnyks ir vaikas vėl pradės vaikščioti.
Rūta Gustaitytė says
2015.06.02 at 23:37Vaidui:
Vaikščioti pradėsite, praėjus 6 mėn. po lūžio. Mažiausiai 2-3 mėnesiai praeis, kol galėsite vaikščioti nešlubuodamas, kol atsistatys sąnarių judesių amplitudė.
Pradžioje galite jausti skausmą po didesnio fizinio krūvio, koja gali tinti.
Jei kojos funkcija atsistatys sėkmingai, galėsite dirbti viską, ką dirbote iki traumos.
Jei lūžis intrasąnarinis, labai svarbu nuolatinė mankšta be apkrovos, nes ateityje gali vystytis potrauminė artrozė.
Rūta Gustaitytė says
2015.06.03 at 22:25Aldonai:
Kaulai gali sugyti natūraliai, jeigu jų lūžgaliai nenutolę vienas nuo kito.
Jei nenorite operacinio gydymo, galite pradėti nuo konservatyvaus, fizioterapijos procedūrų.
Nežinau, kokius elektroninius aparatus turite omenyje. Yra elektrostimuliacijos aparatai, kurių tam tikros programos padeda gyti kaului. Juos galima naudoti ūmiame periode ir ilgą laiką, bet elektrodai klijuojami ant odos.
Magnetoterapija greitina kaulo gijimą, mažina tinimą, gali būti taikoma per gipsą.
Rūta Gustaitytė says
2015.06.04 at 23:45Renatai:
Čiurnos labai greitai sustingsta ir labai sunkiai atsistato.
Praėjo labai mažai laiko. Koja daugiau, nei 2 mėnesius buvo imobilizuota. Atsistatymas trunka tirk pat ar net ilgiau.
Pratimus reikia daryti ne tik reabilitacijos metu, bet ir namuose. Prieš kineziterapijos užsiėmimus naudinga pašildyti koją pvz. parafino aplikacijomis ar kitais būdais. Taip pat būtina mankšta vandenyje – baseine, vertikalioje vonioje, vandens take.
Kai nuvyksite planinei traumatologo konsultacijai, pasidomėkite, ar metalinės konstrukcijos šiuo atveju negali riboti judesių amplitudės.
Indre says
2015.06.08 at 04:01Sveiki,
Pries savaite susilauziau desines kojytes 4ta pirsta. Ji tiesiog suklijavo su kitu pirstu. Kas bus, jei as ta sutvirtinima nuimsiu, nes kelia diskomforta- niezti, kutena ir pan? Ir ar galiu as normaliai vaikscioti, ar siek tiek pasaugoti koja minant, nes siek tiek skauda ir dar vis visa melyna?
arturas says
2015.06.11 at 01:15s.m per velykas zaidziant futbola nukritau odraugas visu svoriu usistojo ant kojos ir suskilo desnes kojos seivikaulis ir dar kazkoks priepat jo smulkus kaulas .man gipsa uzdejo tik po3savaiciu nes buvo labia patinus tai negalejo deti gipso gipse prabuvau 5savaites po to prasviete sake pradejes kaulas gyti tik is isores o vidus dar nesugijes vel ydejo gipsan 2savaitem ir sake duos kazkoky elektroniny aparata .tiesa man sutrikus kraujotaka nes kai koja laikau nuledes pradeda melynuoti is anksto dekoju uz issamu atsakyma esu didelej panikoj .As rasau is USA o cia sirgti labai .prabangu .lauksiu atsakymo
Daiva says
2015.06.11 at 14:44Laba diena.norejau paklausti ir gauti dar viena specialisto nuomone. turiu trauma del kurios netekau stipinkaulio galvutes,kuri yra prie alkunes.ji suskilo I skeveldras ir operacijos metu tik jas pasalino.Man neramu,kaip dabar mano ranka bus be tos kaulo galvutes.Ar ji 9 ranka)bus tokia pat darbinga po gydymo?
Karolina says
2015.06.12 at 10:41Sveiki, patyriau traumą ir įskilo blauzdikaulis prie kelio kairėje pusėje. Uždėjo gipsą. Daktaras padarė tomografiją ir nustatė, kad tai nėra atraminis audinys, todėl leido minti koją. Po 5 savaičių gipsą nuėmė, padare rentgeną, kaulas dar nesugijęs (turėtų gyti apie 8 savaites), bet viskas gerai su sąnariu. reabilitacijos nepaskyrė, liepė namie “mankštinti” koją, bet minti tik tiesia koja (kaip kad būtų gipse). O mankšta – kojos lenkimas iki skausmo, tada iš tiesti ir taip kartoti. Tada liepė ateiti po dviejų savaičių (kai atsistatys lenkimas) tada žada leisti einant lenkti bet tiesiu paviršiumi ir jeigu bus judesio deficitas tai paskirs reabilitaciją.
Ar tikrai tokios “mankštos” man užtenka? Iš kur man žinoti, ar nepersistengiu, nes nežinau, kiek mankštinti? Ar tikrai man dabar nereikia dar eiti pas reabilitologus? Po kiek laiko galiu planuoti, kad atsistatys funkcionalumas 100 proc?
Rūta Gustaitytė says
2015.06.14 at 10:24Indrei:
Nieko baisaus neatsitiks. Galite nusiklijuoti, pailsėjus kojai vėl užsiklijuoti ar užbintuoti. Stenkitės neminti lūžio vietoje, galite minti kulnu ar vidine pėdos puse. Prisitaikykite patogią avalynę.
Rūta Gustaitytė says
2015.06.14 at 10:41Arturui:
Kai neminate lūžusia koja, laikote ją nuleistą, neveikia natūrali raumenų pompa, veniniam kraujui sunkiau nutekėti, todėl ji tinsta ir mėlynuoja. Stenkitės kuo daugiau laikyti koją pakeltą, judinkite pirštus, kad palengvintumėte kraujo, limfos nutekėjimą.
Jūsų gydymas adekvatus. Lūžiui sugyti reikia daugiau laiko.
Rūta Gustaitytė says
2015.06.14 at 23:01Daivai:
Kito pasirinkimo turbūt nebuvo. Rankos funkcija neturėtų nukentėti.
Tiksliau galėtų pakomentuoti gydytojas traumatologas.
Rūta Gustaitytė says
2015.06.14 at 23:20Karolinai:
Vien kojos lankstymo namuose neužteks, jei norite atstatyti iki traumos buvusią kojos funkciją. Kreipkitės į savo poliklinikos kineziterapeutą, kad parodytų kokius pratimus ir kaip atlikti.
Po 2 savaičių būtinai kreipkitės į traumatologą, kad skirtų reabilitaciją.
Atsistatymas po lūžių gali užtrukti iki pusmečio. Reabilitacija šį laikotarpį sutrumpina 2-3 mėnesiais.
Virgis says
2015.06.18 at 18:11Pries menesi patyriau trauma – nukritau nuo pastoliu is 2 m aukscio ir luzo abieju koju kulnikauliai. Vienas kulnikaulis yra sutvirtintas 2 vinimis, o kitas – 2 strypais. Turiu plastikinius itvarus, kuriuos nusiimu dienos metu. Judinu koju pirstus, lankstau ciurnos sanari. Gydytojai sake, kad stotis galesiu po 3 men po traumos. Noriu suzinoti, kokius pedu mankstos pratimus galiu daryti per ta laika ar pakanka to, ka darau dabar. Traumatologas po operacijos nepaaiskino kaip mankstintis.
Rūta Gustaitytė says
2015.06.18 at 23:48Elgiatės teisingai. Mankštą papildykite izometriniais pratimais blauzdos bei šlaunies raumenims ( pavyzdžius rasite internete). Jie padės išlaikyti kojos raumenų masę, kol negalite vaikščioti. Lankstykite koją per kelio ir klubo sąnarius.
Asta says
2015.06.23 at 16:31Laba diena, gerb.gydytoja,
Labai ieškome pagalbos, galbūt Jūs galėsite mus teisingai nukreipti.
Prieš daugiau nei 4 mėnesius ( 2015.02.14) paslydusi mama susilaužė rankos abu kaulus tarp riešo ir alkūnės. Ją iš karto kaune operavo. Beveik 2 menesius nešiojo gipsą, gipse ranka mėlo, buvo visada sutinusi plaštaka, skausmingi nejudrūs pirštai. Nuėmus gipsą iki dabar tynimas neatslūgsta, pirštai nelankstomi, ranka nedarbinga, su ja nieko negali atlikti, net nusirengti ar kažką paimti. Ir didžiulis skausmas, nepakeliamas ypač naktimis, išplites jau iki peties. Jai buvo skirta reabilitacija, stiprūs vaistai nuo skausmo. Reabilotologe pamačiusi jos ranką pasakė kad jai būtina ieškoti tynimo ir nepakeliamo skausmo priežasties, ir kad reabilitacija čia nepadės. Tačiau Prienų gydytojai jai neskiria nei konsultacijų pas kryptingus specialistus, nei tyrimu. Po gipso nuėmimo tik padarė rentgeno nuotrauka ir pasakė kad kaulas gija. Būkit maloni, galbūt Jūs iš savo patirties galėtumėte pasakyti kodėl ta ranka vis dar sutinusi ir nežmoniškai skauda, kodėl nejudrūs pirštai? O svarbiausia – į kokius specialistus mums kreiptis, kur ieškoti pagalbos? Mama baiminasi kad nepaisant kančių jai teks nuojauti ranką, kurios niekas negydo. Kur mums kreiptis? I neurochirurgus ( nes iš traumatologo buvo spėjimai, kad gal kas užspausta), kraujotakos specialistus, i traumatologus? Ačiū Jums
Rita says
2015.06.24 at 14:42Kokia veikla po stipinkaulio lūžio (nuėmus gipsą) yra pavojinga? Ar rekomenduojama sutvirtinti ranką elastiniu tvarsčiu? Ačiū.
Karolina says
2015.06.26 at 21:17Man skilo kaulas ir įdomu ar galiu iš karo mankstintis nor nuo skilimo praejo tik 10 dienu
audra says
2015.06.28 at 20:06jau manuo kaip yra luzes kaulas zemiau kelio desines kojos,yra nauju ir senu kaulu sutrupejimu,operacijos niekas nedaro,vaiksto su itvaru ,patinimas yra an lapkutes,kai nuimti patinima kad nebutu patinimo? ka daryti kad greiciau uzgytu sie luzimai.aciu uz atsakyma
Zivile says
2015.06.28 at 23:34Mano vaikui luzo blauzdikaulis, siuo metu dar su gipsu. Ar priklauso reabilitacija po gipso nuemimo?
Rasa says
2015.07.08 at 16:03Sveiki.prieš dvi savaites šokdama griuvau su Vidiškių.Kiek supranu jis ištyrė sukeliu į kairį šonkaulį po rutine. Skausmas buvo siaubingas. Galvijai ,kad praeis ,bet skausmas didėjo pradėjau justi konkrečioje visoje durims ir dusulį. Mūsų chirurgas atostogose tai šeimos gyd ji pavaduoja.Nusiuntė pasidaryti rentgeno ir ten nerodė jokio lūžio ,tada padarė echoskopija ir pamatė 8-9 slankstelio lūžį ir kremzlinių galūnių skilimus. Kadangi po traumos praėjo 10 dienų sakė nereikia manęs siųsti niekur. Bet man kaip skausmas sustiprėja pakyla temperatūra 37.2 . Ar cia normalų ar geriau pasirodyti specialistui ? Ačiū
Rūta Gustaitytė says
2015.07.14 at 22:08Astai:
Pirštų nejudrumas ir skausmas rodo, kad pažeistas nervas. Jis galėjo būti suspaustas traumos ar ilgos imobilizacijos metu. Reikėtų pradėti nuo neurologo konsultacijos. Nustačius priežastį, skiriamas gydymas medikamentais, kai kuriais atvejais prireikia chirurginės intervencijos. Nervo atsistatymui svarbi elektrostimuliacija, kurią atlieka reabilitacijos specialistai.
Jei neurologas savo srities patologijos neras, nukreips pas kitos srities specialistą.
Jei nepasitikite vienu gydytoju ar kyla abejonių, visada galite nuvykti kito tos pačios srities specialisto konsultacijai.
Rūta Gustaitytė says
2015.07.14 at 22:09Ritai:
Elastinio tvarsčio nereikia. Galima viskas, kas nesukelia skausmo.
Rūta Gustaitytė says
2015.07.14 at 22:15Karolinai:
Galite pradėti mankštą. Pradžioje leidžiami lengvi judesiai be apkrovos.
Rūta Gustaitytė says
2015.07.14 at 22:27Audrai:
Kol koja imobilizuota ir normaliai nedirba raumenys, ji tinsta, ypač vakarais, po dienos krūvio. Kiek galima dažniau pakelkite ar bent ištieskite koją, kad ji kuo mažiau būtų nuleista, judinkite pirštus.
Kad kaulas greičiau gytų, vartokite turtingus kalciu maisto produktus (ypač jogurtą), pakankamai ilsėkitės, venkite stresų, būkite gryname ore. Mankštinkite koją per neimobilizuotus sąnarius, taip pat ir sveikąją koją.
Rūta Gustaitytė says
2015.07.14 at 22:29Živilei:
Reabilitacija priklauso.
Rūta Gustaitytė says
2015.07.14 at 22:41Rasai:
Iš aprašymo sprendžiu, kad lūžo šonkauliai. Pasirodykite traumatologui.
Daiva says
2015.07.14 at 23:51Laba diena. Gyvenu UK pries 8 savaites luzo zastikaulis. Praejus 4 savaitems po luzio pradejau lengvai mankstinti sustingusius sanarius , nejauciant didelio skausmo pradejau nusiimineti itvara, buti be jo, ranka nestipriai fiziskai buvo apkraunama atliekant buitinius darbus. Po luzio praejus 8 savaitems apsilankius pas gydytoja , padarius rentgena ir gydytojui apziurejus vizualiai jis man pasake kad kaulas negyja tik yra susikabines ko priezastis yra nikotinas. Jai dar per 4 savaites nesutvirtes tai yra nesugis, bus operuojama. Norejau paklausti ar negijima taip stipriai itakoja nikotinas ( 20 cigareciu per diena) ar mano gal kiek per didelis ir per ankstyvas fizinis aktyvumas ir itvaro nuemimas.? Nuo pirmos ivykio dienos vartoju calcium+D nemazomis dozemis, esu 43 metu amziaus. Aciu uz atsakyma.
Dalia says
2015.07.17 at 20:25Laba diena, esu po abiejų pėdų I-ojo piršto hallux valgus operacijos( pagal Shevroną). Praėjo 2 savaitės, pjūviai atrodo gerai, su specialiais batais galiu vaikščioti. Neramina tik tai, kad vienos kojos didysis pirštas yra tarsi užmiręs. Jau pradėjau daryti voneles, dar skaičiau, kad būtina pirštus mankštinti. Kaip tą daryti, ar galima didįjį pirštą lankstyti, kol nepraėjo 6 savaitės? Operavęs gydytojas nieko nesakė, dabar atostogauja, tad neįsivaizduoju, kur ir kada kreiptis konsultacijos. Ir kas yra geriau, ar vaikščiojimas su tais batais, ar judėjimo apribojimas? Gal galite patarti, kaip mankštintis ir kokio rėžimo laikytis.
Ačiū
pagarbiai, Dalia
Rūta Gustaitytė says
2015.07.18 at 22:20Daivai:
Nikotinas gijima lėtina, neigiamai įtakoja visas organizmo funkcijas. Patariu kuo greičiau atsisakyti rūkymo.
Kol kaulas gyja reikalinga ramybė – tai yra imobilizacija. Nenusiimkite įtvaro likusias 4 savaites, neapkraukite rankos. Galite judinti pirštus, kumščiuoti – tokių judesių kol kas užteks.
Toliau vartokite kalcį su vitaminu D, valgykite jogurtą, kitus turtingus kalciu produktus, pailsėkite, venkite streso.
Rūta Gustaitytė says
2015.07.18 at 22:53Daliai:
Šiek tiek judinkite nykštį, tęskite voneles su jūros druska. Kad greičiau atsistatytų piršto jautrumas, kasdien masažuokite jį, galite vartoti B grupės vitaminų turinčius preparatus ( pvz. Neurorubiną ar Milgamma). Jautrumą greičiau sugrąžinti padeda elektrostimuliacija (TENS), taikoma lokaliai.
Vaikščiokite su pritaikyta avalyne. Judėkite pagal savijautą – jei po krūvio atsiranda ar stiprėja skausmas, kojų tinimas, vadinasi jį reikia sumažinti.
Rasa says
2015.07.26 at 20:48Sveiki,sūnui 17m. Italijoj žaidžiant futbolą kirto per kojas,krito visu svoriu ant peties,labai skaudėjo,apžiūrėjąs vietinis gydytojas liepė šaldyt ir pagal poreikį nuo skausmo ir uždegimo .Trečią dieną leido sportuot toliau,nors labai dkaudėjo nusprendė dalyvaut begimo varžybose,kai iššovė starto šūvis atmetė ranką ir iš skausmo susmuko,neišstartavo.Poto jo neparodė jokiam gydytojui,vaikas kantriai laukė kol po savaitės gryžo namo.Iš autobuso vežiau tiesiai į ligoninę,lūžęs raktikaulis,sugipsavo per pečius aštuoniuke ir paleido.Po 10 dienų per apžiūrą pamačiau,kad sugydė kaulą ant kaulo,aštrus galas jaučiasi atsikišęs,kaulo sutrumpėjimas apie centimetrą,jau apėjom 4 gydytojus, 2-sako operuoti,2-jokių būdu,po traumos jau praėjo mėnuo,kokios pasėkmės jai operuosim,kokios jai ne?jai galit greičiau atsakykit,ačiū
Olga says
2015.07.26 at 21:13Laba diena, prieš 9 savaites lužo 3 ir 4 pėdos kaulai, po 4 sav. nuėmė gipsa ir uždėjo kokį tai batą. Leido minti ant kulno. 3 kaulas kaip ir atsistatė, o 4kaulas nesusikabino visai, ir dabar jis net nepradėjo kabintis,koja tinsta kai daugiau minu ant kulno, skauda. Ar kaulas sugys, ar laiku nuėmė gipsą ir ką patartumėte daryti. Ačiū
Rūta Gustaitytė says
2015.07.29 at 00:04Rasai:
Pasikonsultuokite su prof. R.Gudu. Jis profesionaliai dirba su sportininkais, turi daug patirties šioje srityje ir gali tiksliai patarti, ką šioje situacijoje daryti geriausia.
Rūta Gustaitytė says
2015.07.29 at 00:16Olgai:
Jei skauda ir tinsta, vadinasi krūvis per didelis. Mažiau apkraukite koją, daugiau laikykite ją pakeltą ar bent ištiestą horizontaliai. Gulėdama pora kartų per dieną pamankštinkite koją per čiurnos, kelio, klubo sąnarius.
Jolanta says
2015.07.29 at 14:57Laba diena,
tėtis susilaužė raktikaulį prie pat tos vietos kur jis tvirtinasi prie kaklo (nežinau tų medicininių terminų). Krūtinė visa mėlyna, toj vietoj kur lūžę-didžiausias gumbas. Gydytojas liepė ramiai gulėt ir nejudint rankos, operacija anot gydytojo negalima, nes vienas lūžgalis labai trumpas ir dėt metalinės plokštelės nėra kur. Nerekomendavo jokio įtvaro ar tvarsčio. Išrašė kažkokių vaistų. Kaip galėtume tėčiui pagelbėt? Ar galime mėgint patys nusipirkt kažkokį įtvarą? Kokiu būdu galėtume kaip nors stabilizuoti tą lūžį? Ar teisingas gydytojo sprendimas, ar iš tikrųjų operacija negalima? Ką Jūs manote apie gydimą kaulažole? Ačiū už pagalbą
Sigitas says
2015.08.01 at 04:19Laba diena.
2015 07 16 patyriau riešo traumą. Žaisdamas krepšinį smarkiai kritau ant kairiojo riešo. Riešas iškart ištino. Tą pačia dieną nuvykau pas daktarus, padarė rentgeno nuotrauką, nustatė, kad išniro vienas iš riešo kaulų, atstatymui prireikė operacijos. Išoperavo kitą dieną. Ranką sugipsavo, sakė pas traumatologą apsilankyti po 3sav. Ranka buvo labai smarkiai sutinus, tepiausi šaldomu tepalu, tinimas lyg ir atslūgo. turiu kelis klausimus:
1. Pirštus visus galiu lankstyt be skausmo, tik nykštys po operacijos pastoviai kažkoks aptirpęs, kokia gali būti to priežastis?
2. Nuėmus gipsą, kai reikėjo perrišti, pastebėjau, kad ten kur buvo gipsas, ranka yra plonesnė, dilbio raumenys kažkokie minkštesni nei kitos rankos, kodėl ir ar tai normalu?
3. Ar reikės specialių pratimų, kad riešas atsistatytų ir ar jis pilnai atsistatys ir bus toks pat kaip prieš traumą?
4. Ar nuėmus gipsą verta riešą apsivynioti elastiniu bintu?
5.Ar verta riešui pasveikus kaip apsaugą nešioti kokį nors riešo įtvarą?
Myliu krepšinį ir noriu kuo greičiau pasveikti, bet bijau, kad per greit žengus į aikštę pasidaryčiau blogiau, todėl kyla daug tokių klausimų. Kantrybės aš turiu, iškentėsiu, kol pilnai pasveiksiu.
Ačiū až atsakymus!
Sigitas says
2015.08.01 at 04:26ir dar vienas klausimas, ar galiu šiaip sportuoti? t.y bėgioti, šokinėti, daryti atsilenkimus, pritūpimus? ar tai neturės blogos įtakos riešo gyjimui?
Greta says
2015.08.07 at 11:35Sveiki. Giminaitis nukrito nuo stogo (~3m). Pagrindinis smugis kliuvo dubeniui. Patinimas buvo tik toje vietoje kur nusibrozdino, bet nedidelis. Deja jis atsisake vaziuoti pas gydytojus, nes buvo tikras, kad tik sumusimas. Deja, guli jau trecia savaite. Likes skausmas ties viena koja – mazdaug toj vietoj kur yra kirksnis. Ta koja valdyti sekasi jam prastai. Bandant atsistoti ant jos, judinti – kyla gana astrus skausmas ir jis plinta zemyn. Kokia tai gali buti trauma – truke raisciai, isnirimas ar kt.? Gyvename UK. Aciu
Ignas says
2015.08.10 at 20:29Laba diena,
galbūt galėsite atsakyti ir man.
Pries 10 dienų susilaužiau baluzdikaulį (spiralinis lūžis, be abejo, kartu ir šeivikaulį). Buvau iškart operuotas, blauzdos kaulas sutvirtintas metalinėmis “vielomis”, kurias išims po metų. Praėjus porai dienų po operacijos, nuėmė gipsą ir ji pakeitė plastikiniu batu su ‘oro pagalvėmis’, kurį turėsiu nešioti apie 4 savaites nuo operacijos datos. Vėliau nėra nieko paskirta, jokio įtvaro ar sutvirtinimo. Po keturių savaičių turėčiau pradėti mankštinti čiurną. Koją dabar galiu priminti iki 20kg svoriu, po 6 savaičiu šis svoris turėtų didėti. Su ramentais numatoma vaikščioti 6-8 savaites.
Turiu porą klausimų. Pirmiausia, ar tai reali gijimo prognozė? Antra, po kiek laiko pradedama vaikščioti be ramentų tokių traumų atveju? Taip pat, ar yra kokie pratimai ar specialūs gydymai (treniruotės, masažai, galbūt procedūros vandenyje), kurie galėtų padėti atstatyti blauzdos raumenis, kelio bei čiurnos sąnarius? Ligoninėje sakė, jog vienintelė fizioterapija mano atveju būtų vaikščiojimas ir pakėlimo pratimai šlaunies raumenio stiprinimui (šiuo metu), tačiau turiu prisipažinti kad kiek pavaikščiojus koją ima itin skaudėti (vakarais, naktį sunkiai užmiegu). Paskutinis klausimas apie skausmą: po kiek laiko stabilizuojasi skausmas lūžio vietoje bei sąnariuose (šiuo metu kelio lankstumas sumažšjęs perpus, ir nors jį lansktant neskauda, tačiau laikant kiek sulenktoje pozicijoje ima mausti). Didžiausi skausmai kyla atsistojus, kadangi koją dažniausiai laikau horizontalioje pozicijoje. Ar po trijų savaičių būtų galima galvoti apie grįžimą į darbovietę (darbas sėdimas, galėčiau laikyti koją horizontalioje padėtyje taip pat). Ir galiausiai – ar metams palikti sutvirtinimai kels skausmus ateityje?
Atsiprašau už ilgą žinutę – gydymas yra svečioje šalyje ir ne visada išeina visko pasiklausti.
Dėkoju iš anksto.
evelina says
2015.08.11 at 17:38Laba diena, man luzo ciurnos kaulai ir blauzdos luzis ilgas intrasanarinis.Kiek laiko uztruks gidymas kada vaiksciosiu? Po tokiu luziu galima spartuot kazka? Gr sugyja zmogaus kaulai? Man 25m;-(Lauksiu ats aciu.
Rūta Gustaitytė says
2015.08.13 at 19:21Jolantai:
Jeigu abejojate vieno taumatologo sprendimu, visada galite kreiptis į kitą ir išklausyti dar vieną nuomonę.
Stabilumui padidinti yra ortopedinių įtvarų. Kreipkitės į bet kurią ortopedinę firmą, kad pritaikytų tinkamą.
Manoma, kad kaulažolė padeda gydyti kaulų lūžius – galite ją naudoti.
Taip pat reikaliga ramybė, poilsis, grynas oras, kalcis su vitaminu D.
Rūta Gustaitytė says
2015.08.15 at 00:08Sigitui:
Nykščio aptirpimas reiškia nervo pakenkimą – jis gali būti spaudžiamas dėl patinimo arba sudirgintas mechaniškai operacijos ar traumos metu. Ilgainiui aptirpimas turėtų išnykti.
Imobilizacijos metu raumenys nedirba, o tai reiškia, kad jie nyksta, ranka plonėja, praranda tonusą. Viskas atsistatys reguliariai atliekant tinkamus pratimus, kai bus leistas fizinis apkrovimas.
Nuėmus gipsą, bintuoti elastiniu bintu nereikia. Sportuojant patartina dėvėti ortopedinį įtvarą arba teipuoti riešą.
Sportuoti, mankštintis galima ir netgi naudinga – svarbiausia netraumuoti ir neapkrauti kairiojo riešo.
Rūta Gustaitytė says
2015.08.15 at 00:13Gretai:
Būtina dubens rentgeno nuotrauka. Gali būti dubens kaulų lūžis ( pvz. gaktikaulio vienos ar kelių šakų ar bet kurio kito kaulo).
Rūta Gustaitytė says
2015.08.17 at 22:55Ignui:
Minėta prognozė reali, jeigu gijimas vyksta sklandžiai. Jeigu viskas gerai, palaipsniui pradėti minti galima po 8 savaičių, dažnai vėliau. Ramentai reikalingi dar mažiausiai mėnesį ar du.
Lietuvoje po tokių traumų skiriama reabilitacija, kurios metu koja ruošiama ašiniam apkrovimui, atstatoma raumenų būklė, skiriamos specialios procedūros bei mankštos sustingusiems sąnariams išmankštinti. Mankštos atliekamos salėje ir vandenyje.
Skausmas silpnėja kelių savaičių bėgyje. Paliktos metalinės konstrukcijos ateityje skausmo sukelti neturi.
Dirbti galite.
Rūta Gustaitytė says
2015.08.17 at 23:03Evelinai:
Lūžis gyja apie 8 savaites. Vaikščioti be ramentų galėsite maždaug dar po 8 savaičių, sportuoti – ne anksčiau kaip po pusmečio.
Božena says
2015.08.21 at 14:57Laba diena. Prašau Jūsų pagalbos, s.m. liepos 30 diena patyriau dešinės rankos plaštakos 5-ojo piršto 1-o pirskakaulio max.falangos lūžį, s62.61. Gipsą man nuims 9-o. rugsėjo bet turiu jau seniai suplanuota 19 rugsėjo kelionę į Turkiją, pilnai sumokėti turiu rugpjūčio 29 dieną. Ar galiu keliauti ir apmokėti nežinant ar kaulas pradėjo gyti ir kaip man elgtis su ranka. Ar galiu prašyti traumatologo padaryti rentgena 28 rugpjūčio su gipsu (kad pamatyti, kad kaulas kimba) ir po to dar 9 rugsėjo nuėmus gipsą. Dėkinga būčiau už patarimą. .
Roma says
2015.08.24 at 14:36Laba diena,
Birzelio 5d. luzo pedos pleistuko kaulas. Gipse isbuvau 8 savaites. Nuemus gipsa nemokamai gavau 3 rusiu proceduras po 5 kartus: masaza, parafina, manksta ir po ju dar papildomai 5 kartus magneto terapija. Pradejus lankyti magneto terapija jau po 2 kartu pajutau sioki toki pagerejima. Kadangi ciurnos sanaris sustinges, tai siek tiek atleido tinima, siek tiek pasidare lankstesnis, mankstinatis namuose pradejo brasketi. Kadangi daugiau nemokamu proceduru nepriklauso, issipirkau dar 5 proceduras magneto terapijos. Deja tik tris teko panaudoti, nes einant i trecia ligonineje paslydau su rementu ant slapiu grindu ir issiplojau visi ugiu. Vel trecias rentgenas per du su puse menesio, antra kompiuterine tomografija, nes traumatologas ieskojo luzio. Aciu dievui naujo luzio nebuvo, o senasis sugijo. Taciau tyrimas rodo, kad dar labiau isretejes kaulas lyginant su pirmu tyrimu, ciurnos sanario nekroze. Na o skausmas greiciausiai nuo sumusimo ar patempimo. Tolesnes proceduros sustabdomos , koja vel idedama i langete savaitei. Taciau neiskenciau ir langete numeciau i kampa. Vel mankstinuosi, kenciu skausmus. Bet koja i pradini lygi iki griuvimo dar nesugrizo. Kokiai savaitei visas pagerejimas pasisuko atgal. Noriu paklausti ar padetu sanatorinis gydymas atstatyti sustingusia ciurna. Nors reabiliacija TLK neapmokama( ne tas kaulas) galiu vykti ir uz savus pinigus. Bet ar pades, ar nebus ismesti veltui pinigai. Gal galima namu salygomis kazkaip reabilituotis. I provincijos ligonine savais pinigais issipirkusi proceduras bijau vaziuoti, kad dar karta neisgriuciau. Kai pabuna nuleista koja tampa violetine, labai skauda. Pakeliu , pamasazuoju vel praeina. Ka daryti, kaip toliau gydytis.Kaip sugrizti i gyvenima iki traumos ir pradeti dirbti.
Rūta Gustaitytė says
2015.08.24 at 19:32Boženai:
Iki kelionės kaulas gali sugyti. Jei gijimas būtų sulėtėjęs, gipsą tikriausiai galima pakeisti patogiu ortopediniu įtvaru.
Detaliau pasikonsultuokite su gydančiu traumatologu.
Rūta Gustaitytė says
2015.08.30 at 21:47Romai:
Gydytojo nurodyto rėžimo reikia laikytis, kojai po pakartotinos traumos reikia ramybės.
Jeigu norite greičiau gryžti į darbą, reabilitacija būtina. Namuose greitai neatsistatysite, galite padaryti klaidų, kurios turės ilgalaikių pasekmių.
Galite atvykti į Abromiškių reabilitacijos ligoninę, kur galėsiu pakonsultuoti ir sudaryti individualią reabilitacijos programą. Taip pat galite rinktis bet kurią kitą Lietuvos reabilitacijos įstaigą.
tadas says
2015.09.03 at 17:49Laba diena Ruta. Norejau jusu paklauti. Rugpjucio 16 diena luzu abu kaires kojos blauzdos kaulai. per operacija sutvirtino plokstele ir varztais. is esmes buvo paprastas luzis be jokiu koplikaciju.visi liulai jau isimti.pradejau dabar nesioti apsaugini bata. gydytojai sake pasirodyti po 6 savaiciu ir matys ka toliau daryti. visa gyvenima sportuoju ir ne galiu be futbolo. kaip jusu nuomone ar galeciau pradeti treniruoti bent virsutine kuno dali ir desine koja? aisku as ir kaire koja mankstinu ir judinu nes ji dar visa sustingus po 3 operaciju. aciu uz atsakyma.
Rūta Gustaitytė says
2015.09.03 at 20:50Tadui:
Mąstote ir elgiatės teisingai. Kairiąją koją toliau mankštinkite per laisvus sąnarius, atlikite izometrinius pratimus šlaunies raumenų masei išlaikyti.
Viršutinę kūno dalį ir dešinę koją taip pat treniruokite, tai pagerins kalcio apykaitą ir paspartins kaulų gijimą.
Valentina says
2015.09.05 at 14:43Sveiki. Šiuo metu esu sugipsuota koja, skilo blauzdikaulis ir šeivikaulis (čiurnoje). Nuėjus pas daktarus gaunu vis kitokią informaciją. Radiologė pasakė, kad nuimti jau galima, chirurgas nusprendė, kad laikyti dar teks iki 09.25, bet gyja puikiai (tai jau prailgėjusi pirmo prognozuoto nuėmimo data) taigi neįsivaizduoju kada man tikėtis, kad jį nuims. Gal galėtumėte pasakyti, kokia yra minimali gijimo trukmė tokioje situacijoje, preliminari trukmė? Suprantu, kad 100% būklę įvertins tik daktarai, tačiau norėčiau orientuotis kiek dar laiko reikės kankintis gipse… Ačiū.
Rūta Gustaitytė says
2015.09.06 at 00:20Preliminari lūžio gijimo trukmė 8 savaitės. Ji gali prailgėti arba sutrumpėti, priklausomai nuo individualių savybių, gretutinių ligų, lūžio pobūdžio, svorio ir panašiai.
Kada saugu pradėti minti, sprendžia traumatologas, įvertinęs kontrolines rentgenogramas.
Ringailė says
2015.09.07 at 15:34Laba diena, norėjau pasiteirauti. Prieš 9mėnesius patekau į avariją. Buvo daug lūžių, sumušimų. Buvo sutraiškytas kairės kojos šlaunikaulis, po 7mėnesių daktaras leido pradėti minti ta koja (neva jau sugiję) , tačiau po nepilno mėnesio vėl lūžo tas pats šlaunikaulis (niekur negriuvau, tiesiog ėjau), daktaras aiškina jog susidėvėjo plokštelė, žinoma buvo atlikta osteosindezė dar kartą, išėmė kelis varžtelius ir įdėjo naują plokštelę tik šiek tiek teumpesnę . Jau praėjo mėnuo po operacijos, tad klausimas toks, ar galėčiaudabar jau pradėti lankstyti kažkiek tą koją, kokia mankšta būtų geriausia šiuo metu? (Sanatorijos negausiu, kadangi nepraėjo metai po paskutinio apsilankymo joje) ir išties truputį bijau judinti tą koją.
Rūta Gustaitytė says
2015.09.13 at 13:42Koją mankštinkite – lankstykite pėdos pirštus, čiurną, kelio, klubo sąnarius. Pratimus atlikite gulėdama, kad nesuteiktumėte kojai papildomos apkrovos. Būtinai darykite izometrinius pratimus šlaunies raumenims (pavyzdžių rasite internete ). Jie padės palaikyti kojos raumenų masę. Nepamirškite pratimų ir sveikai kojai.
Kristina says
2015.09.21 at 16:08Sveiki,
Prašau, pakonsultuokite dėl raktikaulio lūžio esant nedideliam kaulų poslinkiui. Kol kas įtvirtinta “aštuoniuke”, nuolat jaučiasi judantis kaulas. Kas geriau tokiu atveju – kantrybė įtvare ar operacija tvirtinant varžtais? Koks tikėtinas gijimo laikas? Kada reikėtų pradėti reabilitaciją?
petras says
2015.09.22 at 16:48laba dienaa
buvau išsinarinęs riešo kaulą, darė operaciją
po mėnėsio nuėmė gipsa, sakė po truputį mankštinti riešą
dabar po gipso nuėmimo praėjo jau daugiau kaip mėnuo, o riešo būklė beveik tokia pat kaip po nuėmimo
ar tai normalu? ar tokios traumos gyjimas užtrunka ilgai? rpalyginti sveikos rankos riešas tiek į vieną tiek į kitą pusę lenkiasi 90 laipsnių kampu, o traumuotas riešas gal tik kokių 60-70.. dabar po vos didesnio krūvio riešui kitą dieną sunkiai su ta ranka galiu net puoduką vandens pakelti atsigerti. ką daryti gal kokius pratimus specialiai ar gal būtų verta apsilankyti pas gydytoją apžiūrėti? ar tiesiog duoti riešui daugiau laiko ir laukti, kol atsistatys? Ačiū
Vilma says
2015.09.26 at 15:24Sveiki, pries jau 7 savaites patyriau 5 pediklaulio luzi..Buvo gipsineje langeteje 5 savaites..Isemus labai sunku vaikscioti..Peda prie pirstu tarsi butu su kokiu gumbu..jei statau tiesiog dilksi..pirstai keliasi i virsu..ka patartumet po sio luzio..dabar vaikstau i reabilitacijas, manksta, magneterapija ir elektroterapija..ar ne per mazai tu proceduru..gal galit patarti ka dar galima daryti, kad greiciau viskas atsistatytu..aciu uz atsakyma